Luni,
18.08.2025
Cer Senin
Acum
17°C

FOTO-Au început plombările pe Valea Oltului. Cum explică specialiștii numărul mare de gropi de primăvara aceasta?

FOTO-Au început plombările pe Valea Oltului. Cum explică specialiștii numărul mare de gropi de primăvara aceasta?

Conducerea Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov anunță că au început plombările gropilor ivite peste iarnă pe Valea Oltului.

Orice șofer a traversat Valea Oltului în ultimele luni a fost nevoit să facă slalom printre cratere și a putut observa cu ușurință sectoarele de drum precum cașcavalul elvețian.

Specialiștii Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov au explicat pentru Turnul Sfatului că iarna aceasta a fosta una mai grea decât precedentele, de aici apariția unui număr mult mai mare de gropi în asfalt.

”Din păcate, sezonul rece 2017-2018 a fost unul foarte bogat în precipitații și cu multe cicluri de îngheț-dezgheț, iar aceste fenomene au afectat carosabilul mai mult decât în alți ani”, a declarat directorul general regional al DRDP, ing. Adriana Nicula.
Cât privește asfaltările, în prezent se fac lucrări de urgență, pentru a nu pune în pericol traficul.

”Având în vedere îmbunătățirea condițiilor meteorologice DRDP Brașov prin SND Sibiu a reluat începând cu data de 26 martie lucrările de reparații a părții carosabile cu mixtură asfaltică stocabilă la rece pe sectorul din județul Sibiu al DN7. Lucrările au însă doar caracter provizoriu, așa cum au fost și peste iarnă, executate astfel încât să asigure un nivel acceptabil al drumului (pentru lucrări cu caracter permanent, cu mixtură asfaltică la cald, trebuie să avem temperaturi constante de peste 10 grade Celsius). În momentul demarării campaniei de punere în ordine a drumurilor aferentă anului 2018 toate aceste lucrări vor fi făcute cu mixtură asfaltică la cald”, mai explică ing. Adriana Nicula.

WhatsApp Image 2018-03-26 at 13.42.45

În perioada următoare, după ce vremea se va mai încălzi, urmează să avem pe Valea Oltului lucrări mai de amploare.

”Precizăm că DN7 este una dintre cele mai importante artere rutiere din România și se bucură de o atenție deosebită din partea CNAIR. Tocmai din acest motiv ne dorim ca lucrările de acolo să fie de cea mai bună calitate și executate în cele mai bune condiții tehnice”, concluzionează conducerea DRDP Brașov.

WhatsApp Image 2018-03-26 at 13.42.46

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

3 comentarii

Malone

Acum 7 ani

Plombări, normal ... băga-ne-am ... în plombările lor. Parcă văd că și când se va încălzii, tot cu plombările rămânem.
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

...cum poti da vina exclusiv pe vreme?incredibil,cata nesimtire si sfidare exista din partea CNAIR.In drumuri se vedea coruptia din guvernele ce au fost dar si celor din sistemul judiciar.
Raspunde

soferu' sibian

Acum 7 ani

MINCIUNI ! "Iarna grea" ? Asta a fost IARNA GREA ?! :)) Se vede cu ochiul liber chiar si in pozele din articol ce calitate proasta are asfaltul Furaciunea nu cunoaste limite in caonstructia de drumuri si daca ii verifica cineva, sar ca arsi ca ii "persecuta statul paralel" si nu ii lasa sa fure in liniste
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus