Sâmbătă,
29.01.2022
Parțial Noros
Acum
-6°C

FOTO-Tragedie pe Valea Oltului. Au fost chemați de urgență scafandri și un elicopter SMURD

FOTO-Tragedie pe Valea Oltului. Au fost chemați de urgență scafandri și un elicopter SMURD

Actualizare ora 14:02

Mașina a fost scoasă din apă, din păcate, ambii pasageri, un bărbat și o femeie, au decedat.

WhatsApp Image 2018-04-01 at 14.13.37

Traficul rămâne în continuare blocat, pentru câteva minute, până ce mașina este urcată pe o platformă și zona degajată.

Actualizare ora 13:39

WhatsApp Image 2018-04-01 at 13.03.01

La această oră drumul național 7 este blocat complet pentru scoaterea din Olt a mașinii.

Actualizare:

Autoritățile au reușit să identifice mașina căzută în Olt, precum și pe părinții fetiței care a fost salvată. Cei doi au 53 și 46 de ani, însă deocamdată nu se poate spune cu certitudine că ei se aflau în automobil în momentul accidentului.

Purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Cătălin Popescu, a declarat că fetiţa a fost salvată de un bărbat care a văzut cum maşina cu familia respectivă a căzut în Olt şi a intervenit. Ea a fost preluată de elicopterul SMURD.

„Fetiţa a fost scoasă, iar celelalte două vor fi căutate. Fetiţa de 13 ani a fost scoasă din Olt de un bărbat, cel care a anunţat evenimentul. A fost transportată de SMURD la Spitalul Brezoi. A fost chemat elicopterul SMURD pentru preluarea ei”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea.
În zonă este în desfășurare acțiunea de căutare  a mașinii cu o echipă de scafandri.

WhatsApp Image 2018-04-01 at 13.10.58

Știre inițială:

Un grav accident de circulație a avut loc pe Valea Oltului, în jurul orei 10:00, pe raza localității Brezoi, în urma căruia se pare că au murit două persoane.

Conform reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului Vâlcea, un autoturism înmatriculat în Vâlcea, care se deplasa pe direcția Sibiu - Râmnicu-Vâlcea a iesit de pe carosabil și a sărit în Olt.

În mașină se aflau trei persoane, un bărbat, o femeie și o fetiță de 13 ani.

”Fetița a fost salvată și nu are nimic grav, se află la spital. Părinții ei, despre care nu avem date, se pare că nu ar fi ieșit”, anunță polițiștii vâlceni.
Pentru preluarea fetiței a fost chemat de urgență un elicopter SMURD. De asemenea, la fața locului au ajuns și scafandri care caută mașina în apele Oltului.

În acest moment se intervine pentru scoaterea mașinii din Olt.

WhatsApp Image 2018-04-01 at 11.06.30

Vom reveni cu amănunte.

 

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

7 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

#tristdarreal

Acum 3 ani

Astia cu numere de Valcea provoaca tragedii pe oriunde umbla! Din prea mult orgoliu! Bine ca a fost in familia lor si nu au implicat si pe altii ! Sa fi stat la mamica lor Valcea, nu sa vina la Sibiu!
Raspunde

Trist.dar.esti.un.retardat

Acum 3 ani

Acum, ca ai precizat asta, cu siguranta nu o sa mai faca valcenii accidente.... Esti complet dus cu capul, cum sa scrii asa ceva? Sper ca esti internat pe la vreo clinica de psihopati si de acolo comentezi...
Raspunde

Bogdan

Acum 3 ani

@tristdarreal Tu realizezi ca postezi la un articol despre o situatie dramatica in care foarte probabil un copil de 13 ani a ramas fara parinti? Ce legatura are faptul ca sunt din Valcea? Puteau fi si din Honolulu. Generalizarile astea sunt argumentele prostilor si needucatilor. Nu ai de unde sa sti care a fost problema. Poate o defectiune tehnica, poate o problema de sanatate a soferului. Terminati cu aceste comentarii care nu fac cinste nimanui!
Raspunde

Kunu

Acum 3 ani

Asta inseamna lipsa infrastructurii. Platim cu totii ca si cand am fi in razboi. Nici macar niste parapeti de sustinere p margine. Multumim nea Traiane, multumim Psd, multumim d-na prefect de sb, implicare deosebita pt acest drum! Cand ai zeci de mii de oameni in oras, cu origini din vl.
Raspunde

Luca

Acum 3 ani

Salvatorul poate fi declarat erou ... Dzeu sa ii odihneasca in pace ... din pacate politia este aproape absenta pe Valea Oltului si multi isi permit sa conduca cu viteza mare , sa faca depasiri riscante in timp ce tin telefonul la ureche . Cat despre autostrada pe Valea Oltului , nu cred ca e cazul sa ne amagim .
Raspunde

Andu

Acum 3 ani

Ce inseamna intervenit de urgenta? Ar fi bine de spus in cat timp au ajuns scafandrii la masina. Si nu, nu e vina scafadrilor, ci a noastra ca acceptam toate furtisagurile care se fac si nu cerem parapeti macar. Am ajuns la concluzia ca liniile acelea care brazdeaza cerul, asa zis-ul combustibil ars de la avioane, chiar e un gaz care ne drogheaza efectiv, ne face nepasatori, o lehamite generalizata, lipsa de energie si nenumarate boli. Dumnezeu sa il dea putere fetitei, m-a cutremurat gandul cum ii va fi viata dintr-o secunda. Si noua minte sa conducem prudent, mai calmi. Dumnezeu sa-i odihneasca.
Raspunde

Răzvan Minea

Acum 3 ani

Respect maxim salvatorului! Cred că este potrivit să afle toată lumea care este numele şi prenumele acestui om curajos! În ceea ce îi priveşte pe părinţii fetiţei, Dumnezeu să-i odihnească în pace şi să le ierte păcatele!
Raspunde