Duminică,
11.04.2021
15°C

Hermannstadt - FC Voluntari 4-0. Sibienii urcă în play-off

FC Hermannstadt a câștigat astăzi cu un categoric 4-0 în vața echipei FC Voluntari. Pe fondul unui joc bun al sibienilor, dar și a unei prestații penibile a ilfovenilor, Sibiul a înscris aproape de fiecare dată când a fost aproape de gol. Au marcat: Tsoumou '29, '34, Tătar '38 și Petrișor Petrescu în minutul 68. Portarul echipei FC Voluntari, Drăghia, a fost eliminat în minutul 51 după ce l-a faultat pe Tsoumou la marginea careului. Jucătorul sibian a rămas singur cu portarul advers după o pasă greșită a unui fundaș ilfovean.

După această partidă, FC Hermannstadt ocupă locul 4 în clasamentul Ligii1, cu 7 puncte.

Etapa viitoare, sibienii vor juca în deplasare cu Dinamo București. Jocul se va desfășura sâmbătă, de la ora 21, fiind prima dată după șase etape când FC Hermannstadt joacă de la această oră.

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz - Coman, Dandea, Mijuskovic, Tătar - Antonov, Dîlbea - Hergheligiu, Chalkiadakis, Nkololo - Tsoumou

Rezerve: Began, Rusu, Pîrvulescu, Ali Vega, Pamfile, Curtean, Blănaru

Antrenor: Alexandru Pelici

FC Voluntari: Drăghia - Leasă, Hodorogea, Alves, Bucurică - Artabe Meca, Laindouni, Sesar - Căpățână, Ciucur, Stoica

Rezerve: Petrariu, Veiga Varzim, Sziji, Zgrablic, Răuță, Vlad, Tudorie

Antrenor: Daniel Oprița

Arbitru: Horațiu Feșnic / A1: Laszlo Bucszi / A2: Marius Marchidanu / Observator: Cristian Nica

Stadion: Târgu Mureș