Poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Olt au efectuat patru percheziţii în judeţele Olt şi Sibiu, la sediile unor firme şi la domiciliile unor persoane bănuite că ar fi cauzat un prejudiciu de aproape 200.000 de lei, prin evaziune fiscală. Au fost puse în executare două mandate de aducere.
Astăzi, 23 ianuarie, poliţiştii de investigare a criminalităţii economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Olt, cu sprijinul poliţiştilor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sibiu, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt, au efectuat patru percheziţii la sediile unor firme şi la domiciliile unor persoane bănuite de săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală, se arată într-un comunicat al IPJ Olt.
În fapt, administratorii unei firme din judeţul Olt sunt bănuiţi că, în perioada 2012-2016, au înregistrat în contabilitate achiziţii fictive de bunuri (mobilier urban), de la mai multe societăţi comerciale de tip fantomă, cu scopul de a diminua obligaţiile de plată către bugetul de stat, sustrăgându-se astfel de la plata impozitului pe profit şi a T.V.A.-ului.
Prejudiciul cauzat bugetului de stat ar fi în valoare de 200.000 de lei.
În urma percheziţiilor, au fost ridicate documente de evidenţă contabilă, unităţi de calcul şi alte înscrisuri.
Au fost puse în executare două mandate de aducere, persoanele depistate fiind conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Olt, pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.
La acţiune au participat 20 poliţişti de la inspectoratele de poliţie judeţene menţionate.
foto arhivă
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Poliţie Judeţean Sibiu , Poliție Județean Olt , Criminalităţii Economice Olt , Poliţiştii Serviciului Investi , Tribunalul Olt
Vizualizari: 2414
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Eu
Acum 3 ore
Sibian
Acum 3 ore
Barosanu
Acum 4 ore
PETRICA
Acum 4 ore
Sibiu.adrian