Luni,
26.10.2020
Ploi Scurte
Acum
11°C

Ambasadorul Germaniei: Companiile germane nu-şi vor face bagajele prea curând. Pot face faţă câtorva furtuni puternice

30 Ianuarie 2019 08:53

Ambasadorul Germaniei: Companiile germane nu-şi vor face bagajele prea curând. Pot face faţă câtorva furtuni puternice

Ambasadorul Germaniei, Cord Meier-Klodt, a afirmat,marţi, că deciziile Guvernului referitoare la impozitarea anumitor sectoare sunt urmărite cu anumită îngrijorare, având în vedere „lipsa dialogului şi a consultării celor afectaţi în mod direct”.Diplomatul a adăugat că acest fapt creează nesiguranţă.

„În mod voit nu doresc să discut despre decizii actuale ale Guvernului, însă dacă vorbim de leadership, trebuie să vorbim şi despre încredere, predictibilitate şi fiabilitate. Aceasta este esenţa unui climat de încredere: atât în politică, cât şi în diplomaţie şi în domeniul economic. Tocmai de aceea urmărim cu anumită îngrijorare măsurile menţionate anterior: având în vedere lipsa dialogului şi a consultării celor afectaţi în mod direct, înaintea luării unei decizii; ca urmare a lipsei unui studiu de impact transparent; de teama dezvoltării unei noi tendinţe, care s-ar putea extinde şi asupra unor alte domenii economice. Acestea creează nesiguranţă! Şi mai mult, creează nesiguranţă prezentarea publică şi pauşală a companiilor străine ca fiind problema sau chiar duşmanul societăţii", a spus ambasadorul german, Cord Meier-Klodt, la recepţia organizată de Camera de Comerţ şi Industrie româno-germană, de la Palatul Parlamentului.

În context, oficialul german a transmis şi un mesaj Guvernului cu privire la angajamentul companiilor germane.

"Partenerilor noştri din Guvernul României doresc să le spun: You have a true friend in us! Companiile germane se angajează pe termen lung. Nu-şi vor face bagajele prea curând. Cu siguranţă pot face faţă câtorva furtuni puternice. Dar au devenit mai prudente. Unele investiţii noi, planificate deja, sunt reanalizate pe alocuri, amânate sau chiar se caută locaţii alternative. Iar asta nu pentru că, astăzi, condiţiile-cadru ar fi mult mai bune în altă parte, ci fiindcă se presupune că aşa va fi mâine, în cazul în care tendinţa nesiguranţei persistă. Urarea mea de Anul Nou adresată partenerilor noştri români este una foarte simplă: vorbiţi cu noi, ascultaţi ce avem de spus, informaţi-ne la timp, deschis şi transparent despre planurile voastre şi decideţi abia după realizarea unui solid studiu de impact al măsurilor. Astfel poate creşte gradul de încredere, iar noi putem continua, împreună, şi în următorii ani, povestea de succes a economiei acestei ţări. Acesta ar reprezenta un semnal pozitiv şi clar, mai ales în contextul Preşedinţiei atât de importante a României la Consiliul Uniunii Europene, nu-i aşa?", a afirmat ambasadorul Germaniei, citat de Mediafax.

De altfel, ambasadorul Germaniei a punctat că aproximativ un sfert de milion de români sunt angajaţi ai companiilor germane.

"Cifrele îmbucurătoare de astăzi se datorează deciziilor corecte de ieri. Încrederea în România ca loc pentru investiţii a crescut în decursul anilor şi al deceniilor. În schimb (...), anumite decizii de astăzi "mai puţin bune" ar putea distruge încrederea, periclitând, astfel, succesele de mâine", a conchis diplomatul.

Klaus Iohannis a participat la recepţia organizată de Camera de Comerţ şi Industrie Româno-Germană. La eveniment au mai fost prezenţi preşedintele PNL, Ludovic Orban, preşedintele USR, Dan Barna, şi fostul premier tehnocrat Dacian Cioloş.

Comentarii

27 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Deutsche Welle

Acum 1 an

TSCHÜ SS !
Raspunde

sibian dezamăgit

Acum 1 an

Hai sa fim seriosi! Ce-s prosti sa plece? Unde mai gasesc ei asa fraieri?
Raspunde

Rromanistania

Acum 1 an

Voi credeti ca Romania e asa o tara atractiva pentru oamenii astia ?.... credeti prost. Vin aici sa ne civilizeze si sa nu ramanem pamant parjolit... ca si-asa a plecat o treime din populatie. Incearca sa civilizeze ce-a mai ramas, ca altfel am fi ca Afganistanul, in centrul Europei. Teritoriul asta a fost intotdeauna o problema iar acum se observa foarte bine.... cum "inteligenta" celor de la Bucuresti risca sa ne arunce in haos si sa ne intoarca in preistorie. Romania e un stat sustinut si neviabil, in esenta lui. Fara acesti investitori am fi murit de foame si am fi fost de mult in razboi civil si 2 sau 3 tari, nu una. Luati exemplul Yugoslaviei... si aia mari destepti care le stiau pe toate.
Raspunde

Sile

Acum 1 an

Mari investitori...aproape la fiecare "investitie" au solicitat ajutoare de stat, facilitati, ca nu cumva sa trebuiasca sa isi investeasca resurse proprii de capital. Cu cat mai mare firma germana cu atat mai mic impozitul pe care il platesc in Romania, mai ales daca au productie sau vanzari. Este de-a dreptul uimitor cat de putin impoziteaza concernele germane active pe piata automotive si retail. (Continental, Leoni, Draexlmeyer,Ina Schaeffler, Mercedes, Lidl, Kaufland, Penny, Siemens). Mai grav este ca aceste companii si cauta lobby puternic in politica, guvern. Varf de lance sunt Camera de Comert Romano-Germana (Bucuresti) si cluburile economice germane care au napadit tara in Sibiu, Brasov, Cluj, Timisoara, Arad, Targu Mures, Bacau, Satu Mare. Prin aceste cluburi economice pun presiune pe autoritatile locale. Mai grav este ca firmele germane au un apetit foarte mare pentru shared-service-uri pe care le deschid in Romania folosidu-se de tineri romani vorbitori de germana. Acestor tineri, in loc sa ii pregateasca in adevarate meserii de viitor, ii exploateaza in centre telefonice unde desfasoara activitati pentru Germania. Companii importante precum E.ON (Sibiu, Cluj, Iasi), Xella (Sibiu),Arvato Bertelsmann, Lufthansa, DB Schenker, Deutsche Bank. Toate aceste firme nu realizeaza profituri in Romania si evident ca nu platesc impozit. Ciolos, Barna si Orban, e clar ce prefera "investitorii" germani...
Raspunde

robby73

Acum 1 an

Tu crezi ca o firma serioasa ar investi in Romania , daca nu ar avea avantaje precum de exemplu impozite reduse ? Pentru noi sunt mai importante locurile de munca !!!
Raspunde

S

Acum 1 an

În final PSD va distruge Sibiul... Asta vor.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Andrei

Acum 1 an

Gresit!Sibiul este condus de aproape 19 ani de fdgr,o formatiune politica formata din persoane in varsta majoritatea de la 60 de ani in sus!Foarte multe imobile au fost retrocedate acesteia si bisericii evanghelice si stau pur si simplu inchise si nefolosite de multi ani!Pentru 9 mai 2019 guvernul PSD a alocat o suma considerabila pentru Sibiu!Nu s au folosit fonduri europene pentru o dezvoltare mai deosebita a Sibiului din cauza ca fdgr prin alesii sai nu a vrut pur si simplu!PSD nu a fost la conducerea primariei pana acum ,dar va fi in viitorul apropiat!
Raspunde

Ardeal Liber

Acum 1 an

In final, prostia PSD va distruge Romania... asta vor. Ardealul va fi o tara.
Raspunde

S

Acum 1 an

@andrei Da, și de aia Sibiu e dezvoltat, ca nu a fost condus niciodată de PSD. Psd e anti investitori străini și vrea să-i alunge din România, ca să depindem ca niște iobagi de ce ne dau ei cu tzaraita. Si nici nu va fi vreodată la conducerea Sibiului. Ce aloca PSD... Întotdeauna dam mai mult decât primim, ca taxe și impozite. Cu vreo 50%.
Raspunde

Furaciunile Comuniste

Acum 1 an

Mai bine bisericii evanghelice sa i see dea ce i s-a furat, decat sa dai miliardul de euro din buget sa faci ..catedrala neamului prost la bucuresti. Se retrocedeaza ce s-a furat de catre sleahta de comunisti de dinaintea slehtei psd care sunt tot aceeasi marie, cu alta palarie. Incetati sa mai propagati asemenea mizerii cu retrocedarile, sa bagati ura in lume. Probabil asa va dicteaza mafia psd si prietenii din moscova...dar, totusi.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

S

Acum 1 an

Și ce-i dacă au fost retrocedate bisericii evanghelice? Foarte bine, dacă erau ale lor și pcr =psd le-a furat în anii 40-50. Nu mai tine cu hoții, o sa te fure și pe tine dacă nu ești smecher. Sau hoț.
Raspunde

Vasile Von Vasile

Acum 1 an

bă S, tu ori ești prost ori ești prost. confiscarea bunurilor GEG s-a făcut înainte de preluarea puterii de către comuniști, printr-un decret semnat de regele mihai.
Raspunde

Sile

Acum 1 an

cei de la forumul german ncii macar nu mai stiu ce sa faca cu banii care ii aduna din chirii. nu sunt in stare nici sa isi renoveze biserica din acesti bani. Au primit tot ajutor de stat de la guvernul Romaniei si cel german. Ultima chestie nastrusnica, mai nou isi fac scoala private germana si isi permit sa plateasca din chirii profesori din Germania, cu slarii nemtesti in Sibiu....
Raspunde

robby73

Acum 1 an

Păi vezi? Investesc în ceva bun și nu fură bani de la UE că să își umple buzunarele, așa cum o fac alți. Adică primari ai partidului comunist, care fură bani de la UE pentru a construi un parc pentru copii în sat, pe care nu la văzut nimeni. Doar un exemplu a ciumei roși.
Raspunde

Copac

Acum 1 an

@Sile Ce intelegi tu din toate astea bai Sile ? Ce ajutor de la stat.... statul asta fictiv si de 2 bani numit Romania pesedista ? Tu stii in capul ala al tau cati bani ia acest stat terminat de mafiile PSD timp de 30 de ani de la UE ? Mult mai lult decat da, ia informeaza-te. Mafiile cu Dragnea in frunte au furat pana si banii de la UE. Fa o comparatie intre Sibiu si Pitesti si vei putea incerca sa intelegi ceva, chiar daca ai doar 1 neuron si ala imbibat in alcool.
Raspunde