Miercuri,
03.06.2020
Parțial Noros
Acum
12°C

Copiii dintr-un cartier sibian merg la locul de joacă pe stradă. „Pe trotuare sunt mașini”

20 Martie 2019 09:07

Copiii dintr-un cartier sibian merg la locul de joacă pe stradă. „Pe trotuare sunt mașini”

O mămică din Sibiu a semnalat faptul că pe ambele trotuare de pe o stradă din cartierul Valea Aurie sunt parcate tot mai des mașini, dintr-un capăt în celălalt al drumului. Astfel, spune ea, copiii sunt nevoiți să meargă pe mijlocul drumului la locul de joacă.

Femeia a semnalat poliția locală cu privire la această problemă și spune că tot mai des întâlnește numeroase mașini parcate pe trotuarele de pe Valea Aurie, colț cu strada Iazului. Problema nu este de ieri, de azi, spune mămica, pentru că de fiecare dată când se încălzește puțin afară șoferii găsesc refugiu pentru autoturisme pe această stradă.

„Nu am văzut să se ridice mașini încă. În fiecare zi este aceeași situație, mai ales acum că s-a încălzit afară. Acestea sunt condițiile unor copii de a ajunge în parc – pe mijlocul străzii și în bătaia mașinilor. Cu ceva timp în urmă era în mijlocul străzii un pilon și aveam copiii în siguranță”, spune sibianca.
La solicitarea reporterului Turnul Sfatului, reprezentanții Primăriei Municipiului Sibiu au transmis un punct de vedere, spunând că șoferii care parchează neregulamentar vor fi sancționați iar mașinile vor fi ridicate. „Poliția Locală va monitoriza zona și îi va amenda pe șoferii care parchează neregulamentar și va ridica mașinile care împiedică circulația pietonilor. De asemenea, în astfel de cazuri, cetățenii au la dispoziție numărul de dispecerat al Poliției Locale 0369/011 șa care pot sesiza acest tip de abateri”, a transmis Mirela Gligore, purtător de cuvânt al Primăriei Sibiu, pentru Turnul Sfatului.

Aceeași sursă spune că pilonul care a existat în zonă a fost înlăturat pentru fluidizarea traficului și crearea unor legături între mai multe străzi, care să faciliteze accesul șoferilor dintr-o zonă în alta a cartierului sibian.

masini pe trotuar valea aurie masini pe trotuar valea aurie (1)

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Social
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

un sas

Acum 1 an

@nicu .Nu are importanta cine conduce urbia...important este sa respecti legea...daca este semn de oprirea interzisa si banda unu este ocupata de toti handicapatii cum se numeste...im bag ceva undeva de LEGE...asta denota lipsa de civilizatie si ignorarea ori carei norme de bun simt...Mult succes in continuare...
Raspunde

Anonymus

Acum 1 an

in primul rand ar trebui obligati prin lege toti cei care stau la case si au curti cu acces auto sa isi parcheze masinile in curte iar cei care vor sa isi cumpere o masina sa nu o poata face pana nu demonstreaza ca are unde sa o tina. (mai ales samsarii de pe la blocuri care ocupa o groaza de locuri de parcare iar vecinii nu au unde sa parcheze). Asa cum este in Germania si in tarile civilizate.
Raspunde

un sibian

Acum 1 an

Intradevar trebuie desfintate parcarile de pe trotoarele inguste.... majoritatea proprietarilor nu isi mai folosesc curtile pt parcarea masinilor....
Raspunde

Silviu

Acum 1 an

Ar trebui facuta o campanie serioasa pentru ca primaria sa desfiinteze parcarile pictate de pe trotuare. In centru aproape nu mai sunt trotuare pe care sa poti circula normal. Am spus normal nu lejer! De-abia poate circula o persoana. Nici nu se pune problema ca, daca esti cu cineva, sa poti merge "impreuna". Se poate merge doar in sir indian iar, daca vine cineva din fata trebuie sa te strecori printre masini sa faci loc. Pe str. Timotei Popovici nici macar o persoana nu se poate strecura pe unele portiuni de trotuar.Nici vorba sa iesi la plimbare cu un copil in carucior! Da, stiu, o sa sara automobilistii ca oricum nu sunt destule locuri de parcare. Pai, tocmai asta e problema. Oricum nu vor fi niciodata destule locuri de parcare pentru toti. Singura solutie este sa se construiasca parcari supraetajate la marginea centrului vechi si, de acolo, sa se mearga pe jos. Ar fi maxim 300 - 400 de metri.
Raspunde

un sas

Acum 1 an

Cum vam mai spus ROMANIA este un stat bananier din lumea a 3 -a Daca legea spune un metru de trotuar liber de ce nu se respecta ...ca nu se poate...Atunci te deplasezi cu masina pana gasesti un loc de parcare conform LEGII...Politia locala doarme ...Eu as face plangere penala pe persoana fizica la politia locala ...Sa vedeti cum ar actiona ...
Raspunde

Nicu

Acum 1 an

Daca esti sas ,ai uitat ca sasii tai conduc aceasta urbe de 19 ani!
Raspunde

albu daniel

Acum 1 an

Peste tot in oras se intampla la fel. Vedeti strada Turismului. Dar cred ca este general valabil pentru Sibiu. Pe strada Ratiu sunt locurile delimitate chiar si pe trotruar.
Raspunde

Stoica Mircea

Acum 1 an

Copii pot merge pe trotuar. Multumim Primariei ca nu ridica masini de pe strada Iezer
Raspunde

Omul nascut in masina

Acum 1 an

Culmea e ca la nici 200 de metri exista o parcare in care ar putea intra lejer 15-20 de masini. Doar ca unora le e greu sa merga pe jos pe o distanta asa mare. Sunt convins ca unii dintre ei ar intra cu masinile pana pe terasa localului respectiv daca ar putea. Probabil cateva masini ridicate din zona + o serie de amenzi ar rezolva problema. Daca respectivii soferi nu vor sa merga 200 de metri pe jos poate o plimbare pana la Biroul Ridicari Auto (situat la 1 km si ceva de zona respectiva) o sa le schimbe putin perspectiva
Raspunde

DAN

Acum 1 an

Poza este facuta sambata sau duminica. Nu se repata zi de zi … sau cand se incalzeste :) Locul este plin de masini, din lipsa locurilor de parcare la gridina Zoo Sibiu, intrarea dinspre Valea Aurie. Primaria sa se autosesizeze in aceasta privinta … in primul rand.
Raspunde

Mircea

Acum 1 an

Daca au scos pilonul, macar sa puna limitatoare de viteza. Sunt foarte multi copii in zona si unii nu conduc preventiv deloc!
Raspunde

un sibian

Acum 1 an

Felicitari mamicii! majoritatea trotuarelor din sibiu sunt ocupate de masini.... si eu ma plimb cu caruciorul pe sosea .... pe trotuar e imposibil.... politia locala sa isi faca treaba...
Raspunde

@mamica frustrata

Acum 1 an

Stimata mămică, la 100 m de locul pe care l-ați fotografiat, exista un spatiu de joaca pentru copii, cu multe variante de distracție, inclusiv teren de fotbal. Pe strada din fotografie, nu te poți juca nimic, pentru că are o pantă accentuată... Se pare că va deranjează, în realitate, crâșma care e în zonă... Sunt de acord că parcările sunt insuficiente, sunt de acord că trebuie să luăm atitudine, dar frustrările personale... rămân exclusiv in sarcina politicienilor de top...
Raspunde

Silviu

Acum 1 an

Si cum ajunge la locul de joaca? Crezi ca e normal ca pietonii sa circule pe carosabil si trotuarele sa fie folosite ca parcari?
Raspunde