Joi,
18.08.2022
Cer Senin
Acum
25°C

Noul sezon al Ligii 1 vine cu sistem VAR. Birț: O idee foarte bună!

Noul sezon al Ligii 1 vine cu sistem VAR. Birț: O idee foarte bună!

Liga Profesionistă de Fostbal a anunțat că pe parcursul noului sezon al Ligii 1 urmează să fie implementat sistemul video arbitraj.

Anunțul a fost făcut într-o conferinţă de presă de Orlando Nicoară, directorul general al EAD Interactive, deţinătorul drepturilor TV pentru primul eşalon al fotbalului românesc, citat News.ro.
"Vom încerca să avem implementat arbitrajul video din play-off-ul acestui sezon şi din sezonul viitor să-l împlementăm la toate meciurile. Face parte din producţia meciurilor de Liga I, producţie care trebuie să respecte anumite standarde, să fie respectate cerinţele pentru arbitrajul video", a declarat Nicoară.
Vestea a fost foarte bine primită la Sibiu, președintele clubului FC Hermannstadt, Teodor Birț, declarând pentru Turnul Sfatului că pe parcursul sezonului trecut au fost multe faze discutabile de arbitraj, care au văduvit echipa noastră de puncte prețioase. Cel mai lese exemplu este penatyul dictat împotriva FC Hermannstadt în meciul cu Universitatea craiova.
”Mi se pare o idee foarte bună și așteptăm să vedem cerințele tehnice pentru a putea pregăti tot ce este nevoie. Nu cred că o să fie probleme din acest punct de vedere. Eu cred că s-a văzut și la Campionatul European de tineret câte faze neclare au fost și cât a avut de câștigat echipa noastră în urma utilizării sistemului VAR”, a declarat Teodor Birț.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

1 comentarii

Eu, sibianul

Acum 3 ani

Sustin din toate puterile echipa locala, dar sa-si vada ei de saraciile lor (acum aud ca au litigiu pe la FIFA cu un fost jucator, apoi e treaba cu stadionul, etc…) si apoi om vedea si cum o fi cu var-ul (o fi stins, nu o fi...)!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus