Vineri,
04.12.2020
Cer Senin
Acum
9°C

Un client a apăsat din greșeală butonul de alarmă la noul mall. „Voia să cheme liftul”

04 Decembrie 2019 16:21

Un client a apăsat din greșeală butonul de alarmă la noul mall. „Voia să cheme liftul”

Clienții Promenada Sibiu au fost evacuați aseară, după ce un bărbat a apăsat din greșeală butonul de alarmă, spun reprezentanții mall-ului.

Mai multe persoane au fost nevoite să părăsească pentru scurt timp mall-ul cel nou al Sibiului, aseară, după ce un client care voia să cheme liftul a apăsat din greșeală pe butonul de alarmă. „Un vizitator a activat din greșeală un buton de alarmă, iar sistemul a funcționat așa cum trebuia, astfel că toate persoanele au fost evacuate”, transmite Victor Lefter, reprezentant Nepi, pentru Turnul Sfatului

Oamenii s-au alarmat pentru câteva minute atunci când au auzit semnalul și au început să meargă spre ieșire. „Printre sunetele de alarmă a început să se audă și vocea care spunea că este alarmă falsă și că nu trebuie să ieșim. Era deja târziu, pentru că unii oameni efectiv începuseră să alerge pe scări să iasă din mall”, povestește un martor.

Reamintim că în urmă cu o săptămână sibienii care se aflau în Promenada Sibiu înainte de închidere au fost rugați să părăsească mall-ul după o defecțiune apărută la o valvă de CO2. Cinci persoane au avut nevoie de asistență medicală. 

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

8 comentarii

VVDhEhE

Acum 1 an

Fabulos!
Raspunde

Marius

Acum 1 an

Frumos, nu ne mira ca se intampla la noi si nu la altii
Raspunde

Asta e chiar culmea

Acum 1 an

Mi se pare chiar culmea acum! Ani de zile toata lumea s-a plans ca nu avem mall, ca nu avem sali moderne de cinema. Acum avem, si de 2 saptamani sunt unii care nu mai stiu ce sa faca sa critice mall-ul. Aveti idee cate locatii de utilitate publica, gen hoteluri, restaurante, cluburi, magazine, etc din Sibiu, chiar zona centrala, functioneaza fara autorizatie ISU? Cu declaratie pe proprie raspundere si atat. Si nu mai zice nimeni nimic, ca subiectul zilei este hai sa facem praf mall-ul.. Daca a apasat unul aiurit pe un buton, gata, e vina administratorilor si s-a mai gasit o vina. Iar redactorii TS nu imi par deloc obiectivi, de cand s-a deschis numai critici sud. Totul e nou, totul e perfectibil, un pic de rabdare...
Raspunde

lili

Acum 1 an

Numai dobitoci. ii era greu sa coboare 2 etaje? cat de prost sa fii sa nu vezi pe ce buton apesi.
Raspunde

Eu

Acum 1 an

miroase de la o posta ca e o minciuna... Reprezentantii malului sunt cam prostuti daca cred ca publicul inghite o astfel de gluma...., A apasat butonul pentru lift, sa fim seriosi...chiar si in dumbrava sunt lifturi si de atatia ani nu a chemat nimeni liftul de pe un buton negru aflat in spatele unui gemulet de sticla cu un cadran rosu ...
Raspunde

Noi

Acum 1 an

La ce distanță este situat butonul de chemare a liftului fata de cel de alarma? Chiar asa apropiate sunt ca să poți greși? Sau avem de-a face cu Homo sapiens care nu stie sa cheme liftul?Asa oricine poate evacua mallul cand vrea.
Raspunde

Ana

Acum 1 an

Ati vazut ce se intampla daca nu il chemati la inaugurrae pe parintele Necula?
Raspunde