Sâmbătă,
18.09.2021
Parțial Noros
Acum
19°C

Soț și soție, morți în accidentul de pe Valea Oltului.  Se aflau în mașina care circula regulamentar

Soț și soție, morți în accidentul de pe Valea Oltului.  Se aflau în mașina care circula regulamentar

O șoferiță care conducea spre Sibiu, cu viteză, a pierdut controlul direcției și a intrat pe sens opus, unde a acroșat un alt autoturism. În urma accidentului, două persoane au decedat.  

Actualizare 2 Cele două persoane decedate se aflau în autoturismul care circula regulamentar.  Aceștia erau soț și soție, sibieni. Șoferul avea 59 de ani, iar soția,50 de ani.

Conducătoarea auto care a produs accidentul are 22 de ani și este din județul Vâlcea. Aceasta era însoțită de o altă tânără, tot din Vâlcea, în vârstă de 21 de ani, și de un bărbat în vârstă de 33 de ani, din Tălmaciu, județul Sibiu. Toți trei au fost transportați la spital, conștienți. WhatsApp Image 2019-12-26 at 1.46.14 PM

Actualizare. Echipajele Smurd au preluat și transportat către Spitalul Județean Sibiu două femei cu vârstele de aproximativ 21 și 22 de ani, conștiente, care prezintă diverse traumatisme. Cealaltă persoană este transportată de către echipajul Ambulanței. Alte două persoane au refuzat transportul la spital, transmit salvatorii sibieni. WhatsApp Image 2019-12-26 at 1.46.10 PM Știre inițială. Accidentul s-a petrecut pe DN7, în zona Lazaret. Conducătoarea unui autoturism care circula spre Sibiu, pe fondul vitezei neadaptate în curbă la dreapta, „pierde controlul direcției de deplasare, lovește parapetul din stânga, pătrunde pe contrasens și intră în coliziune cu un autoturism condus regulamentar din sens opus”, transmit polițiștii sibieni.

Salvatorii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu au intervenit cu un echipaj SMURD, autospeciala de transport victime multiple și un echipaj de descarcerare. S-au identificat șapte persoane implicate, iar din păcate două au decedat, transmite slt. Alina Voina, purtător de cuvânt ISU Sibiu. La fața locului au fost trimise în sprijin echipaje ale Ambulanței Sibiu.

Ambulanța relatează că pe lângă cei doi decedați, dintre care unul este chiar șoferul autoturismului condus regulamentar, au rezultat și trei victime.

Potrivit reprezentanților Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov, „se întâmplă astfel de accidente si pe porțiunile de drum care au parapet de beton pentru delimitarea sensurilor. Ce-i drept a ajuns pe contrasens printr-o zonă cu parapet de plastic care este lăsat special pentru a permite devierea circulației în caz de accident.”

WhatsApp Image 2019-12-26 at 1.46.19 PM WhatsApp Image 2019-12-26 at 1.46.17 PM WhatsApp Image 2019-12-26 at 1.46.11 PM

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

31 comentarii

wut

Acum 1 an

Debila mintal la volan, toate se cred soferite dupa ce "iubi" le cumpara cate un bolid
Raspunde

S

Acum 1 an

Recomandare: tren
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zebra

Acum 1 an

Si inteligentii aia de la drumuri ... de ce p...m au lasat parapeti de plastic fix in zona unei curbe ? Nu-i puteau lasa intr-o zona cu drum drept ... noaptea mintii...
Raspunde

Eu

Acum 1 an

Pi mama lor de olteni! Asa circula pe Vale asa circula si prin Sb!
Raspunde

Mav.

Acum 1 an

Vezi în traficul din Sibiu tot felul smardoi cu nr. VL care se cred regii șoselelor și uite consecințele tupeului prostesc caracteristic lor... Victime, morți și foarte multe accidente.
Raspunde

cititor

Acum 1 an

"smardoi" in argou inseamna bataus. Unde naiba ai vazut tu smardoi printre valceni ? :)
Raspunde

Isidor

Acum 1 an

de observat ca degeaba ai masina noua (un fel de SUV, nu-mi dau seama ce marca e!), tot cele "premium", chiar daca vechi, sunt mai sigure. Nici un mort in Audi A8. Pe de alta parte, idioata care a provocat accidentul ar trebui sa stea un minim de 10 ani dupa gratii. Din pacate, va primi cu suspendare...
Raspunde

Adrian

Acum 1 an

Vrem autostrăzi
Raspunde

Doru

Acum 1 an

Ar trebui sa se faca scoli de soferi pe bune, unde sa te invete oameni priceputi, nu tot felul de someri cu reconversie profesionala. Ar trebui niste prevederi legale sa nu poti conduce masini cu mai mult de X cai pana nu ai Y ani de experienta. Ar trebui ITP-uri pe bune. Ar trebui interzis comertul cu anvelope second hand. Si multe altele ar trebui inainte de autostrazi... Nu se moare din lipsa autostrazilor, se moare din cauza inconstientei soferilor, care cu sau fara carnet, care baut sau nu, care cu BMW sau nu... Daca ar fi autostrazi... s-ar muri doar la viteze mai mari, asta-i singura diferenta...
Raspunde

tom tom

Acum 1 an

ok. nu am vrut sa comentez, dar s-ul de mai sus chiar mi-a adus aminte in ce tara de idioti traim. asadar, ca sa fie clar. am prins accidentul la cinci minute dupa ce s-a produs. coloanele de masini s-au intins pana la Talmaciu, respectiv pana aproape de Rm Valcea, dupa ce am plecat noi de pe loc. iar militienii stateau in masini. ma rog, probabil ca terminasera cercetarea la fata locului, dar erau cinci echipaje si in fiecare era cate un contopist care se sprijinea de volan. pe tot drumul SM-RmValcean-Buc si inapoi nu am vazut niciun singur echipaj in actiune. nici macar unul singur! am vazut cativa chiori care pareau ca se grabesc sa prinda friptura, pe undeva, dar nimic in actiune. acum, accidentul in sine. pentru cine face o cautare pe google, se va ingrozi cate accidente au in rahatul ala portiune intre Boita si Lazaret. bai, imbecililor din politie! in SUA se lucreaza cu predictii de risc de accidente din anii 50 iar voi nu sunteti in stare sa luati masuri nici dupa ce se repeta accidentele la indigo an dupa an, luna dupa luna !?!?!? ce asteptati, sa se faca o biserica acolo? asa, ultima remarca --- comportamentul romanilor. oamenii erau frustrati si enervati, cum era si de asteptat. romanismul a trebuit insa sa iasa la iveala... si in imediata vecinatate a accidentului, si zeci de km dupa, au urmat curse nebune. repet, si inainte de accident, cand era clar ca urma accident, era o competitie tampita de mers pe trei benzi (inclusiv cea de rezerva), desi normal ar fi fost ca toata lumea sa stea pe prima banda. si dupa accident, cand toti idiotii au avut ocazia sa vada tragedia. credeti ca a folosit la ceva? au existat destui imbecili care au calcat acceleratia la blana, desi trecusera pe langa doi morti cu cateva minute mai devreme. o zi ca oricare alta pe sosele din Romania.
Raspunde

Marius

Acum 1 an

Pe Valea Oltului, cel putin una din mașinile implicate în orice accident are nr de VL. Inutile orice alte comentarii. Păcat de oamenii ăia care au murit.
Raspunde

Isidor

Acum 1 an

... ambele cu nr de sibiu. Idioata care a provocat accidentul e olteanca, da. Deci ar trebui sa corectezi: pe Valea Oltului, cel putin una din masinile implicate in orice accident are conducator oltean. Si e normal dealtfel, e inspre Oltenia, normal ca-s multi:)) Mergeti pe varianta Brasov, Ardealul e mai frumos si mai linistit:)
Raspunde

Ionut

Acum 1 an

Pacat :(
Raspunde

Eu

Acum 1 an

De ce nu se montează radare fixe, pe tronsoane, care calculează viteza medie de deplasare în aceste zone? Era cat pe aici sa punem și girofare de presemnalizare la radare. Nimeni nu vrea sa de-a legi in interesul cetățeanului decât în momentul protestelor de mare amploare
Raspunde

Sofer

Acum 1 an

Purtati centura de singurata, masinile au absorbit destul de bine impactul frontal
Raspunde

amfostacolo

Acum 1 an

cei nevinovati chiar aveau centura pusa!
Raspunde

Strada

Acum 1 an

Puscărie pe viață pentru toate bombele de pe sosele cu nr. de VL. Ăstia sunt nebuni si cei care îi învață din prima zi să fie nesimțiți sunt si ei vinovați. De ce femeilor nu vă dați seama că faceți numai nenorociri pe planeta asta. Încercați să faceți lucruri bune si nu să ucideti. Nu vă gândiți nici o clipă la cei de lângă voi. Doar la cât de frumoase sunteți de dimineața până seara!
Raspunde

abc

Acum 1 an

probabil primesc permisele de conducere prea usor ari trebuii controlati mai tare acei instructori cu care fac conducere poate iau spaga si asa primesc permisul asa ceva nu este corect .
Raspunde

wut

Acum 1 an

Dupa ce a si omorat doi oameni nevinovati...asa numita soferita, sper sa primeasca de la "mos", macar vreo 10 ani cu executare, cado! :) @TS: asteptam stirea cu rezultatele anchetei si sentinta primita!
Raspunde

Strada

Acum 1 an

La 18 ani direct permis si masină. Atâta îi duce capul am permis si masină mă p.. pe toți sunt sculă de VL. Dar este pentru majoritatea tinerelor mai ales că sunt cele care dau viață. Si tot ele vor sa dirijeze viața omului , soț, prieten,copil si nu văd un lucru bun, decât ce vor să vadă. Dau lecții in stânga si în dreapta ,parcă numai ele sunt pe pământ. Imi pare rău dar vă bateti joc de toată lumea. Distrugeti tot ce există frumos pe PĂMÂNT pentru ceva trecător.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ala

Acum 1 an

Acest accident a fost facut din vina unei soferite! Restul de soferi! Eu zic ca tot ea e de vina si pentru toate celelalte accidente pentru ca e soferita nu? Oricui I se poate intampla sa omoare oameni pe asfalt NU UITATI ASTA!! Nu e decat O SECUNDA de neatentie si gata!!!! Nu mai judecati atat de aspru si trageti concluziile concludente din acest eveniment nefericit.
Raspunde

Cm

Acum 1 an

ala. Nu stii ce vorbesti. Cand nu ai nici un fel de respect pentru cel de lângă tine. îmi pare rău dar asta se întâmplă ,nu judeci si pentru ceilalți. Eu sunt cel mai mare si mai tare din ........spune tu dacă stii. Valea Oltului de ani de zile este pericol public. Dar de 30 de ani traficul a crescut enorm si trebuie să circulam in continuare. La majoritatea accidentelor din această zonă principala cauză este viteza si depasirile facute fără i gândire prealabilă. Dacă respecți pe oricine din trafic este mult mai ușor să eviți sau să ajuți. Cei care fac asa Nu au nici o scuză. NESIMȚIRE. PĂCAT CĂ NU PRICEPI. Dar sunt multi care după ce văd astfel de nenorociri au acelasi comportament in continuare. Pare nu puteți gândi înainte. Puteți dar nu vreți si sunteți superiori celorlalti care vă încurcă zilnic. REPET PENTRU ACESTIA NU EXISTA NICI O SCUZĂ!
Raspunde

Cm

Acum 1 an

ACUM PESTE 30 DE ANI IN OM MAI IN VARSTA DECAT MINE A SPUS CĂ CINE URCĂ LA VOLANUL UNEI MASINI ESTE O POSIBILĂ VICTIMĂ SAU UN POSIBIL INFRACTOR SAU SI MAI RĂU UN POSIBIL CRIMINAL. OARE DE CE CÂND MERG LA SCOALA DE SOFERI IN PRIMA ZI INSTRUCTORI NU SPUN ACEST LUCRU. SUNT CU GÂNDUL DOAR LA BANI . EXAMINATORII LA FEL. BANI,BANI,BANI . RESTUL NU MAI CONTEAZĂ!
Raspunde

Colegii

Acum 1 an

Dumnezeu sa -i odihnească.Au murit nevinovați,Intr -o tara plina de de inconștienți care nu își asumă nici o răspundere pentru faptele lor inconștiente și deciziile pentru care nu sunt trași la răspundere.Si aici mă refer la cei care au luat decizia de a pune parapeții de plastic in apropierea curbei, la cei care sapă gropi în oraș și le semnalizează la un metru de groapa,la semnele de circulație care lipsesc in zone periculoase ,la cei care curăță drumurile din mașini cu lopata de nisip și sare SI MAI PRESUS DE TOATE LA CEI CARE IAU MITA CA SA INCHIDA OCHII LA NEREGULILE SEMNALATE ,DOAR PENTRU A AVEA UN SERVICIU CALDUT . SPER CA BUNUL DUMNEZEU SA LE DEA MINTE SI SA I ADUCA PE CALEA CEA BUNA,CA ALTFEL NU MAI AV NICI O ȘANSĂ SA NE REVENIM...
Raspunde

Harlekiun

Acum 1 an

O secundă de neatenție!!! Ce neatenție cand esti nesimțit . Cei care iau permisul fac scoala pentru a învăța, acolo au tot ce trebuie cod rutier si tot ce tine de dobândirea premiului. Dar fac scoala iau permisul si dai bătaie. Pe urma apare secundă de neatenție. Ingamfarea, smecheria,beat la volan si aici este vorba tot de o secundă de neatenție . Alți pot conduce si fără permis,mai pierzi vremea ca toți fraierii. Masini defecte ,neinmatriculate,fără asigurări si acestea sunt tot o secundă de neatenție! Omoară oameni,dar nu stau o secunda să gândească că pot muri si ei !
Raspunde

Ionut

Acum 1 an

Naspa :(
Raspunde

operatiunea overlord

Acum 1 an

Intrebare catre administratorul site-ului: de ce permiteti injurii la adresa unor grupuri?? Moldoveni, olteni, etc.. Ce nu e ardelean nu e bun? In evul mediu, romanii transilvaneni erau numiti de ,, natiunile privilegiate,, - scuze de expresie- ,, valahi nespalati,,. Acum vad ca aceleasi naravuri le au si unii romani ardeleni. E drept, putini la numar. Iar d-vs le promovati opiniile. Pacat!!!
Raspunde

alex

Acum 1 an

bai saracie de Sibiu care v-am cumparat jumatate din oras....ce atata blamare la olteni cand voi va vindeti tara la "investitorii" lui Iohanis si noi ne cumparam tara inapoi. Nu ne vindem sunt patrioti si nu ca voi cu steaguri pe masini su asta de 1 Decembrie si dupa ziceti ca orasul vostru se numeste Hermanstadt.
Raspunde