Luni,
26.09.2022
Parțial Noros
Acum
11°C

Cetățean nemulțumit de mașina de poliție parcată aiurea: Bătaie de joc

Cetățean nemulțumit de mașina de poliție parcată aiurea: Bătaie de joc

Un locuitor al Sibiului ne-a transmis sâmbătă pe adresa redacției câteva fotografii cu o mașină de poliție oprită pe prima bandă de circulație, pe pista de biciclete, sfidând semnul de staționare interzisă, într-un dintre cele mai aglomerate zone ale orașului în weekend, lângă Piața Transilvania.

”Este revoltător că, deși autoritățile ar trebui și declară că sprijină alternativele la folosirea automobilelor în oraș, pistele de biciclete sunt majoritatea pline de noroi, nimeni nu le curăță, marcajele nu sunt întreținute, nu se iau măsuri împotriva celor care le folosesc pe post de loc de parcare. Iar exemplul poliției române vine să încurajeze această atitudine de bătaie de joc”, ne-a transmis persoana supărată.

Fotografiile de mai jos au fost făcute sâmbătă, în jurul orei 11, în timp ce în jurul Sălii Tranilvania se desfășoară piața țărănească.

WhatsApp Image 2020-02-01 at 12.06.17 (2) WhatsApp Image 2020-02-01 at 12.06.17

Contactați de reporterul Turnul Sfatului, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu au au anunțat că vor lua măsuri.

”Referitor la această situație, conducerea IPJ Sibu a dispus verificări efectuate prin Compartimentul Control Intern. În funcție de rezultatul acestor verificări vor fi dispuse măsurile legale în consecință”, au transmis reprezentanții IPJ Sibiu.

WhatsApp Image 2020-02-01 at 12.06.17 (1)

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

12 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Muc the little

Acum 2 ani

Spiritul civic erect! Poate era intr-o interventie, sau chiar daca a parcat aiurea, hai sa nu generalizam si sa stigmatizam repede, de parca noi am fi mai buni... Asa as da de pamânt cu puritanii astia ipocriti, dar desigur Turnul Sfatului imi va da peste libertatea de exprimare, considerand ca am un limbaj si un mesaj inacceptabil in mediul public, atata vreme cât nu sunt de acord cu opinia generala...
Raspunde

proton

Acum 2 ani

N-am curajul sa fac comentariu!
Raspunde

xy

Acum 2 ani

Atitudine de "jupân"! Ăștia sunt polițiștii / milițienii vremurilor noastre... Pe noi dacă ne-ar fi prins, dă-i amendă, dă-i puncte de penalizare,etc. Apropos, unde e vigilenta Poliție Locală care ne 'încalță' cu amendă și dacă parcăm la mai puțin de 25 de metri de trecerea de pietoni?
Raspunde

NMC

Acum 2 ani

Parchează dumneata unde trebuie și ai să vezi ca nimeni nu-ți are grija. Doar dacă te " bagi singur în seamă"
Raspunde

kokos

Acum 2 ani

Militienii are voie! Doar oamenii de rand primesc amenzi. Pe la ora 10 doi soferi au luat amenzi de la locali exact in acelasi loc.
Raspunde

NMC

Acum 2 ani

Ca o completare : indicatorul în cauză este "oprirea interzisă" nicidecum "staționarea interzisă". Dar de... jurnaliștii "are voie" să scrie orice, probabil, pt ei nu este nicio diferență. Probabil nici nu cunosc semnificația celor două indicatoare, obținând PC la FF, să nu mai zic că nici nu cunosc cum arăta. Dar să vedeți cum se milogesc de polițiști dacă sunt prinși ei cu "mâța - n sac". Că ei cunosc pe..., că ei lucrează cu... și multe altele.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dany

Acum 2 ani

Ai drak sunteti darcand e plin in acelasi loc de masinile voastre nu filmati niciunul, poate asta au facut au venit sa degajeze traficul de acolo..
Raspunde

Popa

Acum 2 ani

Zona aceea este foarte aglomerata sambata , locuri de parcare putine ... si ce solutie se gaseste ?! Cea mai stresanta solutie si pt politisti si pt cetateni : amendarea soferilor ! Ma intreb , nu ar fi mai bine sa se gaseasca o alternativa care sa fie in ajutorul sibienilor ? Adica , in jurul Pietei , sambata intre 7-13 prima banda sa devina parcare ! Ar fi mai simplu , iar politistii ar putea sta linistiti la cafea in birou si sa urmareasca cele 130 camere montate cu ocazia Summit ului .
Raspunde

agent Capsuna

Acum 2 ani

S-a dus garcea sa-si cumpere niste jumeri si un kil de telemea si repede au sarit criticii sa faca poza. Pai bai, voi credeti ca e usor sa muti burta aia mai mult de 30 de metri? Ziceti mersi ca nu s-au bagat pana la tejghea cu loganu. Si nu asteptati raspunsul oficial ca nu o sa vina cum nu a venit nici raspunsul pentru masina aia de pe noica de saptamana trecuta ce a fost parcata pe trecere/trotuar.
Raspunde