Marţi,
22.09.2020
Cer Senin
Acum
8°C

Topul celor mai scumpe locuințe la vânzare din Sibiu. ”Este o categorie de clienți aparte”

25 Mai 2020 14:16

Topul celor mai scumpe locuințe la vânzare din Sibiu. ”Este o categorie de clienți aparte”

În ciuda pandemiei provocată de coronavirus și a scăderii pieței imobiliare pe anumite segmente, piața locuințelor de lux din Sibiu pare să nu fie afectată prea mult.

În acest moment se află scoase la vânzare proprietăți ce însumează milioane de euro, majoritatea în centrul istoric sau în zonele considerate premium ale Sibiului, precum Parcul Sub Arini.

Turnul Sfatului a întocmit un clasament al celor mai scumpe locuințe din Sibiu aflate în căutarea unui nou proprietar în această perioadă.

  1. O casă aflată pe bulevardul Nicolae Bălcescu, cu regimul de înălțime Ds+P+E1+Pod, în suprafață totală construită de 960 mp și curte interioara de 130 mp este scoasă la vânzare la prețul de 1,1 milioane de euro. ”Întreg imobilul este deținut de un unic proprietar și beneficiază de acces direct din zona pietonala Str. Nicolae Bălcescu”, arată reprezentanții agenției imobiliare. Întreaga clădire a fost recent consolidată și adusă la stadiul de gri pe interior fiind necesare doar investiții de mansardare și recompartimentare, finisare la cheie în funcție de destinația dorită.
1

Aceeași agenție imobiliară are la vânzare tot în centrul istoric, pe strada Avram Iancu de această dată, un imobil format de 12 garsoniere și 3 apartamente. Aflate la 150 de metri de Piața Mare acestea sunt scoase la vânzare la prețul de 995.000 de euro.

2

  1. Agenția Maia Imobiliare vinde la marginea Pădurii Dumbrava o casă nouă, formată din șapte camere și patru băi, la prețul de 710.000 de euro. ”Casa este construcție 2020 și situată într-o zonă deosebită, cea mai frumoasa din Sibiu, la liziera pădurii Dumbrava. Terenul aferent casei este de 600 mp iar suprafața utilă totala este de 285 mp”, se arată în anunț.
3
  1. New Concept Living vinde un imobil aflat vizavi de Teatrul Gong evaluat la 640.000 de euro. Format din șapte apartamente de dimensiuni diferite, acestea păstrează arhitectura, designul și spiritul construcțiilor specifice din secolul XVII și XIX. ”Clădirea se adresează unei categorii de clienți aparte, cei mai mulți vor să investească într-o pensiune sau un mic hotel. În anunțul respectiv este vorba despre un complex de clădiri care au acces inclusiv dinspre strada Centumvririlor”, spune Silviu Marin, manager de vânzări în cadrul New Concept Living.
4
  1. O casă exclusivistă, la un preț de 600.000 de euro, este scoasă la vânzare în Parcul Sub Arini. ”Această casă individuală de vânzare în Sibiu, având teren de 800 mp și suprafață utila construita de 600 mp, este alcătuita din D+P+M. La fiecare nivel al acestei case de vânzare în Sibiu, Zona Parcul Sub Arini, sunt amenajate dormitoare, băi, bucătării și zone de living”, se specifică în anunț.
5
  1. Tot în vecinătatea Parcului Sub Arini se află și următoare proprietate, în valoare de 499.900 de euro. Cu o suprafață totală de 380 metri pătrați și curte de 1100 metri pătrați, locuința beneficiază de toate dotările necesare. ”Nu trebuie să se facă alte investiții, camere mari, înalte, luminoase. Pot locui mai multe familii”, se menționează în anunț.
6
  1. Nu în ultimul rând, tot pe bulevardul Nicolae Bălcescu se află la vânzare un apartament complet utilat și amenajat la prețul de 239.000 de euro. Apartamentul este situat la etajul doi într-un imobil cu două etaje și are o suprafață utilă de 165 mp. ”Locuința este deținută de un cetățean străin și se adresează unor persoane care vor să fie în centru, aproape de Piața Mare, de restaurante, terase. Prețul este dat în mare măsură de locație și istoria clădirii”, spune agentul imobiliar care se ocupă de vânzarea locuinței.
8

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

17 comentarii

Alin

Acum 3 luni

Doamne fereste de asa evaluari....din pix si gura:) Apartamente le 300.000 euro ????
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sergiana Amariei

Acum 3 luni

A trai in bunastare, a beneficia de avere, valori si opulenta, sunt doar cateva dintre caracteristicile sibienilor adevarati, iar nu deveniti, inca de la infiintarea acestei metropole, de catre strabunii nostri romani, la 1191. Sa continuam, asadar, excelența in valori, bunastare si bogatie! Sau, pe scurt, sa fim sibieni!
Raspunde

Bob

Acum 3 luni

Care străbuni români?
Raspunde

Chior in tara orbilor

Acum 3 luni

Daca te compari cu Vaslui sau Turnu Magurele poti sa crezi asta. Opulenta ??? Pe unde prin Turnisor, poate pe la cei care vand fiare vechi sau pe la cei care cresc gaini prin Terezian sau poate prin Gusterita sau prin Broscarie?? Poate ar fi bine sa mai cobori putin din palatul de clestar si sa vezi cum se traieste in Sibiu in afara zonei de centru si a Parcului Sub Arini sau Calea Dumbravii. Marea majoritate a batranilor traiesc in blocurile alea vechi, comuniste si nu au bani nici pentru un litru de vopsea sa zugraveasca, deci nici vorba de bunastare si bogatie. Singurii care au dat valoare acestui oras au fost sasii iar dupa plecarea lor a ramas un oras sarac. ....Si s-ar putea ca intr-o situatie de urgenta sa ajungi in spitalele romanesti si sa nu te ajute averea la nimic!
Raspunde

Stud

Acum 3 luni

Indiferent de criza economica, mereu vor ramane la vanzare proprietati luxuriante.
Raspunde

NumeSiPrenume2

Acum 3 luni

Cine se uita si la suprafata utila observa un trend interesant. Cine isi permite sa incalzeasca 300mp^2 in mod cert nu o sa stea in Sibiu. Sau cei cu 12 garsoniere.... daca era asa de profitabila afacerea de vindem boss? Cei care cumpara sute de metri patrati sunt asocieri de persoane, cel mai probabil inrudite, care vor sa convietuiasca impreuna. O magaoaie de sute de metri patrati stau 3 4 familii, nici nu intram in discutia 'rate' si cum sunt achizitionate. Vizitati locurile Iar afacerile la cheie, pare a fi noua teapa, chinezii venea cu autocarul la Continental si cei din Valcea oricum mancau parizer in masina, tot acolo unde si se 'cazau'. Aviz amatorilor, articolul este o reclama ascunsa la niste imobile paguboase.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dr Scridon

Acum 3 luni

Nu degeaba a revendicat si obtinut Fdgr ul atatea case din centrul istoric... Cat valoreaza mai institutie ‘non profit’ imobilul de pe G ral Magheru 5 care l ati luat cu ‘japca’ de la proprietari? Cat a primit sefu’ bonus de la Angie M pt asta?
Raspunde

Bob

Acum 3 luni

Au primit înapoi, ce a fost a lor!!! Bucură-te că au construit orașul ăsta frumos. Oraș care l-am luat "cu japca" de la ei.
Raspunde

Bob

Acum 3 luni

Au primit inapoi ce a fost a lor ! ea ce a fost furat cu "japca" de comunisti ca tine !
Raspunde

///

Acum 3 luni

Iar pensiuni si inchirieri in regim hotelier. Chiar n-a invatat nimen nimic din ce ni se intampla acum? Tot la profit? Pana si mastile si spirtul s-au ieftinit, nu mai da nimeni lovitura. Asa si cu casele de lux!
Raspunde

@@@

Acum 3 luni

Ce categorie de clienti aparte? Aia care pot fi fraieriti? Ce sa faci cu un imobil de 12 garsoniere si 3 apartamente? daca il cumperi ca atare nu poti decat sa-l invhiriezi. Iar regim hotelier? Cand credeti ca vor reveni turistii la Sibiu? Altfel, vinzi c\te o garsoniera. Tot de inchiriat in regim htelier? Vai de noi! Contam doar pe altii in loc sa ne gandim la ce putem face noi. Vindem pielea ursului din padure... Asteptam turistii in regim hotelier..
Raspunde

Babu

Acum 3 luni

Eevaluarea corecta e atunci cand se fac si tranzactii. Adica in momentul in care se gasesc si cumparatori pentru "minunile astea". In rest sky it is the limit.
Raspunde

Luca

Acum 3 luni

Unele proprietati sunt la vanzare de cativa ani . Daca nu s-au vandut pana acum ... slabe sperante de acum incolo , in starea de urgenta , alerta , etc .
Raspunde

gabi k

Acum 3 luni

nu sunt pt toata lumea evident nu pt mancatorii de parizer !
Raspunde

dancp2

Acum 3 luni

da parizer bun de calitate mai este? preturile la imobiliare au scazut cu aprox 10%deja doar nu credeti ca agentii or sa recunoasca adevarul da pretul real e cu cel ca care il vinzi,respectiv cumperi
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

romanasul

Acum 3 luni

Pentru Bob. Habar n-ai ce vorbesti.Grupul Etnic German(GEG) a fost o asociatie infiintata la presiunea Germaniei hitleriste in anul 1940 si a fost condusa direct de la Berlin.A beneficiat de multe proprietati confiscate de la evreii din Romania si a fost desfiintata de comisia aliata in anul 1944. FDGR-ul de dupa 1989 beneficiaza ilegal de proprietatile fostului GEG,deoarece prevederile din actului din 1944 sunt inca in vigoare ! Odata sigur,cineva va da in judecata statul roman ce a permis aceasta ilegalitate .
Raspunde