Miercuri,
08.07.2020
Parțial Noros
Acum
22°C

Locuitorii din zonă ”au învins”: Calea Cisnădiei nu se mai lărgește la patru benzi

05 Iunie 2020 17:06

Locuitorii din zonă ”au învins”: Calea Cisnădiei nu se mai lărgește la patru benzi

Presiunile sibienilor din zona Căii Cisnădiei au determinat Primăria să se răzgândească: proiectul de lărgire a străzii de la două la patru benzi a fost modificat la câteva zile de la deschiderea șantierului.

Proiectată anul trecut, contractată spre execuție tot atunci, lărgirea Căii Cisnădiei de la două la patru benzi la ieșirea din Sibiu este un proiect care tocmai a fost modificat. Constructorii au primit dispoziție ca, în loc de patru benzi, pe cei 366 de metri cuprinși între intrarea în oraș și intersecția cu str. Gheorghe Dima să mai amenajeze trei benzi.

”Practic, se va circula pe două benzi pe sensul de intrare înspre Sibiu, în timp ce pentru ieșirea din oraș va mai fi alocată o singură bandă”, arată cei care implementează proiectul comandat de Primăria Sibiu.

Decizia de a reconfigura proiectul a venit după ce locuitorii din zonă au sesizat o serie de alte instituții responsabile cu protecția mediului și – în toamna anului trecut – au și protestat blocând pentru scurt timp traficul rutier în zonă. Sibienii sunt nemulțumiți că lărgirea zonei carosabile va reduce spațiile verzi și va aduce traficul până sub geamurile locuințelor lor.

Prin reducerea numărului de benzi de la trei la patru, proiectul Primăriei va fi similar cu cel al Consiliului Județean, care are în lucru proiectarea lărgirii drumului județean din zona cartierului Arhitecților de la două la trei benzi de circulație.

Oricum, proiectul Primăriei era unul care prevedea și porțiuni cu trei benzi: este vorba de porțiunea chiar de la intrarea în oraș până la intersecția cu strada Siretului și de cei câțiva metri dintre intersecția cu strada Arieșului și sensul giratoriu de pe str. Gh. Dima.

În afară de lărgirea Căii Cisnădiei, contractul semnat între Primărie și compania sibiană Terra Building mai prevede lărgirea sensului sensului giratoriu de la intersecția cu str. Gh. Dima, crearea unor benzi de viraj la stânga în intersecția cu str. Siretului, reconfigurarea trotuarelor și a spațiilor verzi, realizarea de cablaj metropolitan, înlocuirea sistemelor de iluminat cu unele cu LED și reabilitarea unor rețele de apă și canalizare.

Contractul are o valoare de 5,3 milioane de lei, cu tot cu TVA, iar termenul de finalizare a lucrărilor începute în primele zile ale lunii mai este de șase luni.

 

Vizualizari: 11736

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

Nu Sunt Robot

Acum 1 lună

Foarte bine.... daca unii inconstienti si-au luat case facute de tepari la unison cu coruptii din primarii care le-au dat autorizatii NU TREBUIE sa sufera oamenii care erau acolo si spatiile verzi, din cauza asta. Sa se descurce cu 2 benzi, sa isi ia bicicleta, etc...asa e daca nu te duce mintea si asa meriti. Nu sa vii sa strici spatiul altora, ca sa iti fie tie mai bine si sa le dai o teapa oamenilor, prin distrugerea zonei lor.....trebuia sa te fi gandit, fapt pe care evident nu-l poti face, deci stai asa.

Raspunde

Avbavbb Avbavbb

Acum 4 săptămâni

"... să strici spațiul altora...". Dar oare când acei oameni când s-au mutat acum vreo 40-50 ani nu au luat și ei din spațiul altora? Dar se pare că înaintarea in vârstă afectează grav facultăților mintale. Venind la oraș, și-au luat și pământul? Întrebare..
Raspunde

Carcotel C.

Acum 1 lună

Tot nu-mi vine sa cred ca au nevoie de 6 luni pentru putin peste 300 m de drum :)))) Luna mai + 6 luni inseamna ca va fi predat prin noiembrie nu? Deci sunt sanse mari sa se asfalteze pe ploaie. Sau vom avea parte de cateva saptamani de intarziere datorita "conditiilor meteo" :D Patru benzi sau trei benzi, tot un mare rahat va iesi, dar ne vom convinge de asta spre finalul anului.

Raspunde

Dan2 Cp

Acum 1 lună

aritmetic 50 m pe luna, 12,5 m pe sapt,poate iasa mai lung primarie,primarie

Raspunde

Grim Grim

Acum 1 lună

De banda reversibila ati auzit, domnilor si doamnelor platiti cu banii nostrii degeaba ? se foloseste in functie de ore si e cea mai buna solutie. Pacat ca inca face asemenea lucrari cu "copi / paste". Lipsa totala de viziune. Daca nu sunteti nstare de ceva mai bun macar copiatio exemplete bune

Raspunde

Infra Struto-Camila

Acum 1 lună

Sa le fie invatatura de minte sa nu mai proiecteze infrastructura viitoare a orasului subdimensionata...

Raspunde

Ion Popescu

Acum 1 lună

O alegere inteleapta. Din pacate este dificil pentru unii oameni sa inteleaga ca prin plamanii lor trebuie sa treaca aer, nu noxe de la BMW-ul second hand din dotare - iar copacii tocmai pentru asta nu trebuie taiati. Si in plus de asta, cine a cumparat in Arhitectilor poate ar fi trebuit sa gandeasca inainte daca nu cumva va avea nevoie si de infrastructura, pe langa dormitor. Dar sa gandesti nu e lucru usor...

Raspunde

Toma Toma

Acum 1 lună

Victoria locuitorilor din zona este amara!Iar primaria a cedat prea usor!De ce nu s-au plans locuitorii din zona cand a fost rasa de pe suprafata pamantului zona verde cuprinsa intre Aleea Streiu si blocurile turn 107 si 112 si transformata in parcare?Chiar daca nu se largeste la 4 sau mai multe benzi,primaria a rezolvat accesul la un market care se va construi aici in curand.Sa nu-mi spuna cineva ca lucrarile ample care se fac pe partea stanga a vaii Sapunului(desfintare garaje,fundatii,canalizari,conducte,cabluri) duc spre nicaieri.Consider ca lucrarea trebuie continuata asa cum a fost proiectata,in virtutea unor lucrari viitoare,chiar daca acum nu rezolva problema traficului dinspre(spre) Cisnadie!

Raspunde

Alt Toma Toma

Acum 1 lună

Bine zici, se pare că lărgirea era fenta.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ilie Pintilie

Acum 4 săptămâni

Cea mai mare vina o au cei care si-au cumparat locuinte in zona aceea. Era de asteptat sa se intample asa ceva inca de la inceputuri. Culmea este ca inca se mai construieste acolo; cat de inconstient trebuie sa fi ca sa nu poti realiza ca zona respectiva este super inghesuita si prost construita?...

Raspunde

Ochiul Vigilent

Acum 4 săptămâni

Victoria nu se datoreaza 100% oamenilor, ci neprofesionalismului din primaria Sibiu. Ma indoiesc ca daca proiectul avea toate avizele ok, se renunta si se modifica asa usor. Dar probabil ca cel de la mediu lipseste, ca si altele dealtfel. Sa nu uitam ca avem alegeri, iar judetul si Sibiul sunt conduse de 2 doamne, care din pacate si-au cam aratat limitele. Acest proiect, ca si cel de largire a caii Cisnadiei, au fost folosite in scop electoral. Atata amar de timp nu au realizat nimic si acum trebuiau sa rupa gura targului cu ceva. Din pacate o idee buna devine o prostie din cauza grabei si dilentantismului.

Raspunde

Run Time

Acum 4 săptămâni

Atâta timp cât cei din cartierul arhitecților plătesc taxe la orașul Cisnădie ?!? Nu pot avea pretenții la Primaria Sibiu sau la Primaria Şelimbăr sa le ofere servicii. O sa reabiliteze consiliul județean drumul între Sibiu și Cisnădie . Dar Primaria Cisnădie ce face pentru voi ? Nici măcar canalizare nu aveți .... Un răspuns se poate ?
Raspunde

Gigi Gigi

Acum 4 săptămâni

Primaria cu pretul disconfortul unor cetateni ai Sibiului a facut ceva, spre deosebire de primarul celor care si-au facut case in camp (cu autorizare tot de la el) nu largeste drumul.Sunt o gramada de alte probleme care trebuiau rezolvate inaintea acesteia, care este problema unor cetateni care nu platesc impozite pe locuinte in Sibiu .
Raspunde

Bobo Iancu

Acum 4 săptămâni

dar de un pasaj subteran de ce nu pomeneste nimeni si scapam si de sensul giratoriu ! Nici in pasaj sub sau supra teran nu e in Sibiu !!!!!!!!!! Incompetenti !!!!!
Raspunde

NU CORUPTIEI

Acum 3 săptămâni

Primaria Cisnadie -prin serviciul arhitect sef - singura vinovata. A distrus un cartier, prin emiterea de autorizatii de construire cu nerespectarea documentatiilor de urbanism aprobate conform legii ( PUG, PUZ), si fara asigurarea infrastructurii rutiere conform legii. Cartierul este oglinda incompetentei si a coruptiei.Nicio institutie a statului nu se sesizeaza si nu apara drepturile locuitorilor din acest cartier. Cei mai multi au achizitionat terenuri si au edificat case unifamiliale asa cum era stabilit prin PUZ.Sunt pline sertarele primariei de sesizarile lor, sunt procese pe rol , dar asta nu ii impiedica sa continue haosul.Ar avea ceva de lucru procurorii DNA.

Raspunde