Vineri,
07.08.2020
Partial Noros
Acum
25°C

Sebastian Dotcoș, atac la Daniela Cîmpean: ”Impune o atmosferă incompatibilă cu personalitatea mea”

09 Iulie 2020 21:46

Sebastian Dotcoș, atac la Daniela Cîmpean: ”Impune o atmosferă incompatibilă cu personalitatea mea”

A doua zi după ce a fost nominalizat oficial, în cadrul PNL, candidat la funcția de primar al comunei Marpod, Sebastian Dotcoș, a explicat motivul pentru care a plecat din funcția de administrator public. ”Hotărârea mea de a mă reîntoarce în calitate de candidat la funcția de primar al Comunei Marpod nu reprezintă o ieșire pe usa din dos și nici abondonarea responsabilităților publice județene. Funcțiile pe care le-am ocupat de la plecarea din Primăria Marpod, Administrator Public al Județului Sibiu și Director Cancelarie Instituția Prefectului, sunt repere elocvente pentru cei care sunt interesați să-mi evalueze activitatea profesională, dar și conduita în relatiile cu cei cu care am avut onoarea să lucrez și să interacționez. Pentru toate există o "explicație"... Cauza principală a deciziei personale pe care am înaintat-o de curând conducerii PNL Sibiu are la baza "colecția specială" de contre profesionale evidente venite din partea Președintei Consiliului Județean Sibiu! Vocea tot mai autoritară a doamnei Daniela Cîmpean impune o atmosferă incompatibilă cu personalitatea mea și cu cel puțin un principiu de bază al democrației: dreptul la opinie, la idei, soluții, strategii, care pot îmbunătăți o stare de fapt sau o situație, un proiect, un program etc. Pentru mine, ca om, atitudinea bazată pe ipoteza fundamentalistă că "cine nu-i cu mine, e împotriva mea!" reprezintă un obstacol de necontestat pentru un dialog civilizat și eficient. Refuzul, uneori ostentativ, de a fi propus sau de a mi se atribui un rol -inițial, promis- în administrația publică județeană m-a determinat să-mi reiau șansa pentru un rol de administrator local”, a declarat Dotcoș pentru Turnul Sfatului.

”Nu sunt o persoană ahtiată după "funcții și imagine", nu fac jocuri duble”

Actualul șef al Cancelariei prefectului Mircea Crețu spune că rămâne un membru onest al PNL, dar ”și un bărbat care nu acceptă compromisul”. ”Nu consider acest fapt o retragere sau, cu atât mai puțin, o înfrângere, din contră! După o evaluare obiectivă a întregii situații, am ales cea mai elegantă soluție pentru a dezamorsa întreaga "arhivă" de divergențe pe care nu le-am dorit, nici să le traiesc, nici să le afișez public, nici să le dezvolt într-un conflict care ar fi creat o inutilă paradă de "putere". Cei care mă cunosc, știu că nu sunt o persoană ahtiată după "funcții și imagine", că nu fac jocuri duble, că spun ceea ce gândesc cu voce tare și, chiar dacă în acest moment am mai multe "variante și oportunități", ramân un membru onest al grupului politic (din care am ales să fac parte în urma cu 20 de ani) dar și un bărbat care nu acceptă compromisul. Perioada extrem de dificilă pe care o traversăm, această pandemie de cursa lungă, mă obligă și mai mult la o conduită decentă în care orgoliile personale nu au voie să pună în pericol echilibrul atât de fragil al interesului general. Doamne ajută!”, a mai punctat Sebastian Dotcoș.

În cadrul unei ședințe a PNL Sibiu, ieri s-au stabilit candidații partidului la funcția de primar în localitățile din județ. În afară de revenirea lui Dotcoș în cursa pentru Primăria Marpod, notabilă este și înscrierea primarului din Ocna Sibiului, Claudiu Predescu în PNL și candidatura acestuia din partea acestui partid pentru al doilea mandat.

Vizualizari: 3713

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

9 comentarii

Astrid C

Acum 4 săptămâni

Daniela Stoica, daca taceai, filozof ramaneai. Sau stiam doar noi cat esti de proasta si ******. Acum stie toata lumea...

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Isabela Maria

Acum 4 săptămâni

Nu stiu ce au unii in suflet si minte dar, cu certitude, nu onoreaza pe nimeni, mai ales pe cei care scriu astfel de cuvinte ...("Sau stiam doar noi cat esti de proasta si ******") Exprimarea lasa mult de dorit...asta spune multe si depre caracter....Dar ce sa mai spunem....astia sunt unii....
Raspunde

GIGI GOGU

Acum 4 săptămâni

Pacat ca peretii din CJ n-au glas. Si nici oamenii curaj sa vorbeasca. Ar iesi multe adevaruri si nedreptati la suprafata. Dar nu te poti ridica impotriva conducerii. Nici macar sa ai o alta opinie decat cea a preaiubitei conducatoare. Iti pierzi locul de munca. Asa e in dictatura!
Raspunde

Nelu Nelu

Acum 4 săptămâni

S-a rupt lantul de iubire? hehehe, prietenii stiu! CAMPEAN , ESTI O CATASTROFA DE CARE SCAPAM CURAND! Dar inainte de asta, trebuie sa platesti cucoana ptr toate tampeniile!!!!!
Raspunde

Dumitru Mircea

Acum 4 săptămâni

Diana Stoica il mai stii pe Radu M.? Tot asa ai ramas, sterge-te la gurita.
Raspunde

Ralu R

Acum 4 săptămâni

Madam Fâs stoica ți-ai arătat adevarata valoare, ai ieșit ca o toanta in public si ai scuipat venin ! mai bine îți vedeai dreaqu de treaba. Nici măcar nu erau menționata in mesaj, ce te-ai băgat ca c....ții-n c..? Blondo!! Dar, cine știe poate o fi fost și bine..ca a mai pierdut prietena voturi și vede lumea cu cine s-a inhaitat, cine trage sforile la cj.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Simona Popa

Acum 4 săptămâni

Pacat! O prietenie nu se strica din orgolii politice! Stie toata lumea ca " sebi" a tradat, s a vazut prefect si a nazuit spre functia de presedinte cj! A muscat mana care l a " hranit" si acum e " mare barbat"este evident, va doar orgoliile personale, si nu barbatia l au adus cu " picioarele pe pamant" ...ca vorba aceea....decat codas la oras, mai bine n satul tau frumtas! Imi pare rau , sebi, ai juvat pe cartea gresita!
Raspunde

Victor Marinescu

Acum 3 săptămâni

domnisoară Stoica Daniela, sa stii ca are dreptate Bichi Lupu si ceilalti ce-au scris in comentarii, esti o .................. asa cum multa lume stie..... ai ajuns pe acel scaun in CJ SB asa cum stie toata lumea pupînd multe fetze si dosuri laolalta si mai stii tu, si toata lumea ce-ai mai facut..........dormi bine noaptea ??? daca taceai .... filosoafa ramaneai.... ce tupeu poti avea sa-l judeci pe Sebastian Dotcos ? stii cate mandate de primar are la activ ????? CLAR ca este apreciat de o comunitate intreaga, voi de cine sunteti apreciate ??? care sunt realizarile tale pana in prezent ? si care sunt ale lui ? te poti compara ? Crezi că ajungi macar pana la genunchiul broastei ? Idem si pt ”pretena” ta Campean care nimeni n-a auzit de vreo realizare din profesia ei de avocat,...... dar a ajuns unde a ajuns.......ce merite a avut ? pe ce criterii de competenta sunteti culese si alese ??? si DA !!!! ”Sebi” asa cum iti place sa-l dezmierzi si sa-i spui ar fi fost un candidat f ok pt functia de presedinte al CJ SIBIU cu sanse mari de castig....ati facut vreun sondaj de opinie sa vedeti care are mai mari sanse dintre cei doi ? si n-ar fi rau sa stie lumea că de cand esti înscăunată de ”preteni” la CJ Sibiu de aprox.2 ani , AI CEA MAI MARE REALIZARE, ce n-a realizat nimeni intradevar pana acum de la infiintarea Consiliului Judetean Sibiu, si anume aceea ca ai aplicat sanctiuni cu reducerea salariului considerabil pe 1 an de zile unor functionari din subordinea ta care te inoportuneaza si de care vrei sa scapi ca sa aduceti altii, care sunt pe calapodul vostru ! Pe astia i-ati bagat in spital ! A mai facut cineva pana la voi asa ceva ? Era absolut necesar ? s-a produs vreun prejudiciu ? asa cum au produs cei care au dosare penale dar sunt liberi ca pasarea cerului.....si au fost sub conducerea unui vicepresedinte tot liberal.......sunteti orbiti de dictatura ? multi isi pusese sperante ca vin liberalii la putere si se vor schimba lucrurile in bine....dar in binele cui, in afara de-al vostru ????......
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Oanta Ovidiu

Acum 3 săptămâni

A prins glas dl Sebi...sa-ti fie rusine, chiar nu ma asteptam din partea dvs la asa vorbe. Chiar nu isi au locul in acest context. Fiti barbat si recunoasteti ca ati umblat cu vorbe si lucruri slabe !!! Rusine Sebi Dotcos, nu meriti primaria la Marpod !
Raspunde