Duminică,
09.05.2021
Cer Senin
Acum
3°C

Protest împotriva vaccinării obligatorii în Piața Mare. Participanți amendați pentru că nu purtau masca de protecție

Protest împotriva vaccinării obligatorii în Piața Mare. Participanți amendați pentru că nu purtau masca de protecție

Aproximativ 100 de persoane protestează în Piața Mare din Sibiu împotriva vaccinării obligatorii și a restricțiilor impuse de autorități.

Aceștia au avut pancarte pe care scria „Spune nu vaccinării cu forța. Azi ne vaccinați, mâine ne puneți în lanț. Ce urmează?”, „Vaccin = Pericol. Spunem nu vaccinării cu forța”, „Doar împreună, uniți ne salvăm” sau „Stop dictaturii medicale”.

Participanții la protest au respectat, în mare parte distanțarea socială, însă mulți dintre aceștia nu au purtat corespunzător masca de protecție.  

O parte dintre participanți au cântat, acompaniați de un protestatar cu chitară, o melodie pe versurile lui Adrian Păunescu. Este vorba despre poezia „Să ne iubim”, apoi au urmat și alte cântece.

Jandarmii au fost cei care s-au asigurat că protestul se desfășoară fără incidente. Aceștia au legitimat și i-au amendat pe cei care nu au purtat mască de protecție și nu au respectat măsurile de protecție în contextul pandemiei de COVID -19.

Foto Credit: MARA

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

10 comentarii

Hermann

Acum 1 lună

:))))))))

Raspunde

Kokos

Acum 1 lună

100 de spalati pe creier

Raspunde

Ricky

Acum 1 lună

Sigur, tu si in '89 ai stat acasa si ai zis ca suntem niste spalati pe creier. Sau teoretic asa ai fi facut.
Raspunde

Cristian

Acum 1 lună

Tu compari o revolutie cu 100 de prosti care s-au adunat sa protesteze impotriva unei legi care nu exista :))))). Linistit/a stai ca nu exista sa te vaccineze cineva cu forta, nu suntem in Russia sau China. Cum statul te obliga sa porti masca in perioada asta... In acelasi timp te obliga sa PORTI HAINE cand iesi din casa. Hai, gata ! Jos textila !!! Protest fara HAINE !! Decat nu suntem contolati de oculta cu byl gheits, noi romani facem ce vreu noi nu ce vera byl geits. Nu? Pai nu... Chiar nu. Dragi romani frumosi dar foarte prosti :( tristuc..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ricky

Acum 1 lună

Exact prost am fost facut si in '89. Multumesc draga militian. Ei fi chiar copilul militianului, ar fi ceva.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dorinela Aglâmboiței

Acum 1 lună

Vocea sufletului romanesc, a neamului stramosesc se va face auzita in piata construita de strainii asupritori si noi, cei care iubim glia vom triumfa impotriva ostirilor straine intunecate care vor sa ne tina in frau dezvoltarea si cugetul!

Raspunde

Adi

Acum 1 lună

mergeti in marile magazine, acolo puteti sta fara masca ca nu va amendeaza politia.

Raspunde

Adin

Acum 1 lună

mergeti in marile magazine, acolo puteti sta fara masca ca nu va amendeaza politia.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 lună

Un mare fâs. Dealtfel suta de oameni au fost vreo 30
Raspunde

M

Acum 1 lună

Numai MINCIUNI.... nu a fost nimeni amendat pt ca nu purta masca. E foarte trist cum poate un 'jurnalist' atat de usor sa scrie minciuni fara sa se gandeasca la repercursiuni. De asemenea, protestul a fost organizat si impotriva restrictiilor aberante care ni se impun de un an de zile si a discriminarii bazate pe vaccinare (aka pasaportul de vaccinare), dar aceste lucruri sunt greu de mentionat.
Raspunde