Vineri,
30.07.2021
Partial Noros
Acum
29°C

Fostul președinte USR Sibiu, vicepreședinte AUR. ”Singura formațiune care merită o șansă în momentul de față”

Fostul președinte USR Sibiu, vicepreședinte AUR. ”Singura formațiune care merită o șansă în momentul de față”

Raluca Amariei, primul președinte al organizației județene Sibiu a USR a anunțat în această seară că s-a înscris în AUR – Alianța pentru Unirea Românilor, unde a primit funcția de vicepreședinte la nivel național. ”Am cântărit, am măsurat și am decis: merg mai departe. Mă încăpățânez să continui misiunea pe care mi-am asumat-o acum cinci ani, de a contribui la schimbarea clasei politice din România.  Începând de astăzi voi pune umărul la dezvoltarea si profesionalizarea Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) din poziția de vicepreședinte. Am acceptat invitația celor doi copreședinți George Simion și Claudiu Târziu de a participa la această construcție îndrăzneață și le mulțumesc pentru încrederea pe care mi-au arătat-o”, a anunțat Raluca Amariei.

Primul lider local al USR susține că pentru anul electoral 2024 AUR este singurul partid politic ce merită o șansă din partea alegătorilor. ”Am întâlnit în AUR oameni integri, animați de dorința de a face bine (în) România. Cu unii dintre ei am lucrat deja și mă bucur că s-au alăturat acestui demers.  Alianța pentru Unirea Românilor a ajuns în Parlament anul trecut pe fondul unui vot de protest. Acum are șansa să demonstreze că este o alternativă credibilă și serioasă în politica românească. Îmi doresc ca în 2024 Alianța pentru Unirea Românilor să fie opțiunea de vot pentru cei mai mulți români, singura formațiune care merită o șansă în momentul de față”, a mai anunțat Raluca Amariei.

Amariei a demisionat din USR în iulie 2020 după ce i s-a încheiat mandatul de vicepreședinte la nivel național. ”De mai multă vreme asist la agonia USR ca formaţiune politică credibilă pentru electoratul românesc. (...) Am decis să plec, să părăsesc acest partid, care nu mai e nici pe departe partidul la a cărui construcţie am contribuit. De ce abia acum? Pentru că se apropie alegerile, oamenii din jurul meu caută o alternativă curată la clasa politică, iar eu nu mai pot să le spun privindu-i în ochi, ca acum patru ani, că USR ar putea fi aceea. Dragi prieteni, colegi, susţinători din interiorul sau din afara partidului, vă mulţumesc. Au fost 4 ani in care aţi avut încredere în mine, în care v-am cerut sprijinul şi mi l-aţi acordat, mi-aţi dat energie şi am învăţat multe de la voi”, a anunțat în urmă cu doi ani Raluca Amariei pe contul său de Facebook.

 

Vizualizari: 8764

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kokos

Acum 3 luni

Ha!Ha! Buna alegere ! Cu hauristii pe culmile bunastarii!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Popa

Acum 3 luni

Fato, te-ai dus unde vei primi un ciolanel, o functie, ceva... halal, George Simion! Aveam alta parere despre tine!
Raspunde

Eusebiu Capilar

Acum 3 luni

Bravo, Ralu! In sfarsit pare ca va dati seama de ce e sanatos pentru tara noastra! Daca lumea si-ar reveni mai repede in simtirile romanesti autentice, poate am mai avea o sansa sa scapam de sorosisti, vaccinisti si martori ai lui Covid! Hai ca se poate!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Yyy

Acum 3 luni

ai uitat de bill gates si reptilieni, te rog reformuleaza!
Raspunde

Eusebiu Capilar

Acum 3 luni

Vezi-ti de dozele tale de marijuana/vaccin si lasa oamenii normali sa isi vada de ale lor, hipstere!
Raspunde

Che

Acum 3 luni

Ma distrează maxim ca la fiecare lecturare pana la final a vreunui reportaj din TS la sfârșitul rubricii in partea stânga jos apare o reclama cu unu care se scărpina in partea dorsala
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Hd

Acum 3 luni

Cred ca tipa e din Medias...Mare rusine a facut: sa pleci la Aur?? Oricum din sediul de pe 9 mai facuse cresa...si in afara de schimb de informatii pretioase...nu cred ca va face nici in aur ceva praf.
Raspunde

BON

Acum 3 luni

După nume pare din Moldova, sau poate după soţ...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

GVC

Acum 3 luni

Mare dreptate ai, ba eu aș merge mai departe și aș zice că chiar va face ceva ... praf din AUR.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Maria

Acum 3 luni

Nu am niciun pic de incredere in tine si in parerile tale, Raluca.
Raspunde

Sibian nehipster

Acum 3 luni

O decizie normală și firească. Ce să caute în hoarda aia de chiloțăreală pubertă, hipsterească, atee, isterică și care are ca singură religie lgbt-ul și bătaia de joc față de vârstnici? Trecând peste faptul că și asta e un somon, ca Turcan, venită de pe meleaguri estice, doamna are dreptate. Decât să împart același spațiu infect cu Barna, Buic, Ciocan și alți asemenea ”rezistenți” sibieni, mai bine cobor în canalizare, că e aerul mult mai oxigenat!
Raspunde

Miron Florea

Acum 3 luni

Ciolanul, ciolanul nu are culoare politica...
Raspunde

Clotilde Gurmand

Acum 3 luni

În metropola noastră civilizată și academică, oricine nu îmbrățișează necondiționat valorile progresiste ale USR Plus (smiorcăiala, bătaia cu poșete, trotinetism, ateism, progresism prin iubirea celui de același gen, familie securistă, studii fabricate, agresivitate verbală, lașitate fizică, țipete isterice, testosteron zero, etc), este pesedist, penelist și trebuie să înfunde pușcăria, fără proces, așa cum ne place nouă rezistenților cu blugi skinny fit!
Raspunde

Ieee

Acum 3 luni

amariei Ardeleanca garantat 100% :)))))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sdfghssfgh

Acum 3 luni

Traseismul politic la mare arta si exemplu, doar ciolanul sa il prinda... Cand era in USR se batea cu pumnii in piept pe partea de integritate si ca ea nu ar accepta niciodata un traseist politic si ca nu are nici un interes decat binele poporului. Na stimabila doamna ca ai dat cu bata in gard si ti-ai aratat adevarata fata. Te plangeai de numa cand ai fost data jos de cei care si-au dat seama ce vrei si faci de fapt dar ei au fost mai destepti ca tine si te-au mirosit la timp...
Raspunde

Eusebiu Capilar

Acum 3 luni

Stai chill, hipstere, ca ajunge mai bine la noi, la AUR. Oricum o sa avem un scor mai mare in viitor decat vaccinatii, ca ei se vor imputina pe cale naturala!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian

Acum 3 luni

Cine se aseamana, se aduna. Tipa asta vroia sa ajunga primar, caracter zero, inteligenta ioc, se potriveste de minune in aur
Raspunde

Ricky

Acum 3 luni

Este simplu, exista oameni care au muscat din marota USR de mare cavaler pe un cal alb care s-a dovedit un mare maro cu ochi albastri. Unii s-au prins si au parasit constructia, altii sunt prea incuiati ca sa recunoasca ca au fost escrocati. Au fost situatii hilare in care USR s-a declarat de dreapta dar membrii poarta tricouri cu "death to chiaburs" iar din vagoanele PLUS se aude ca e mai bine omului fara proprietati. Sa iesi din partid cand acesta nu-ti mai reprezinta valorile mi se pare un pas firesc. Daca ai norocul si exista un alt partid compatibil si tu inca mai ai energie atunci nu vad de ce nu ai incerca. E mult mai mult decat noi, astia cere-si dau doar cu parerea pe internet.
Raspunde

CRV

Acum 3 luni

Construcția USR-PLUS e ca un anus contra naturii, va eșua curând răpusă din interior din cauza propriei ideologii bazate pe meritocrație din cauza careia cea mai mare parte din actualii membrii sunt doar simpli pioni pe tabla de sah, numai buni de sacrificat indiferent cât de mult au muncit și si-au adus contribuția la ridicarea celor două partide până in poziția unde se află astăzi. Doar regele si regina sunt intangibili, înconjurați de un grup restrâns cu șanse, dincolo, pe fundul prăpastiei marea masă a celor decepționați, cei al caror glas nu se aude la vârf, dialogul e rupt cu desăvârșire, comunicarea e unidirectională iar informația de la vârf către bază curge sub formă de comunicate, note informative, cei care își permit să le critice sau care cuteză să își spună părerea sunt apostrofați, nici unul dintre membrii nu are dreptul să emită public o părere sau să vorbească în numele partidului dacă nu are aprobarea sau dacă nu este abilitat in acest sens. În concluzie, indiferent ce pare a fi, nu prea este o construcție democratică, viabilă, care să reziste bazată pe proprii membrii și care să funcționeze ca o echipă solidă în care parerea fiecăruia contează. Deciziile se iau eminamente la varf, consultările sunt pur formale, mai mult unidirecțional informale și nu țin cont nici măcar de votul cu caracter consultativ vizavi de acestea. De aici nemulțumirile, și nu e doar doamna în cauză, mai sunt nemulțumiți destui care dacă nu au facut-o deja, vor schimba cu siguranță cu prima ocazie macazul. E o construcție politică, intențiile sunt cele mai bune, însă indiferent care ar fi acestea și oricât de bune ar fi, nu vor putea fi puse în practică iar asta tocmai pentru că este un partid politic care nu va supraviețui fără electorat care trebuie convins atâta vreme cât nici proprii membrii încep să aibă îndoieli.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Satanael

Acum 3 luni

Raluca, femeia cu gura cit sura, Raluca ce minte far-de a clipi, Raluca ar vrea sa muste zdravan friptura pe care ciobanii din AUR spun ca i-o pot oferi!
Raspunde