Alte trei localități ale județului Sibiu au intrat în scenariul verde. Este vorba despre Șelimbăr, Cisnădie și Ocna Sibiului. Astfel, peste 800 de elevi se vor întoarce de mâine la școală. Sibiul are 218 unități școlare aflate în scenariul verde și 136 de unități în scenariul galben, potrivit informațiilor primite de la Inspectoratul Școlar Județean.
Având în vedere HOTĂRÂREA nr. 49/19.05.2021 a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Sibiu privind aprobarea scenariilor în cazul unităţilor de învăţământ din judeţul Sibiu, începând cu data de 20 mai încă 837 de elevi din unitățile de învățământ ce aparțin localităților Șelimbăr, Cisnădie și Ocna Sibiului se întorc în sălile de clasă.
Potrivit informațiilor transmise de prof. Constantin Dincă, purtător de cuvânt al ISJ Sibiu, în scenariul 2 (rata de incidență peste 1 la mie) se mai află 136 de unități de învățământ din localitățile Roșia, Poiana Sibiului, Sadu, Slimnic, Copșa Mică, Poplaca, Porumbacu de Jos, Arpașu de Jos, municipiul Sibiu, Cristian, Șeica Mică, Gura Râului și Chirpăr. Aici preșcolarii, elevii din ciclul primar, clasele a VIII-a, a XII-a, a XIII-a, anul III profesională, ultimul an al școlilor postliceale și cei din învățământul special se vor prezenta la școală cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie.
De asemenea, în scenariul 1 (rata de incidență cel mult egală cu 1 la mie) se află 218 de unități de învățământ din restul U.A.T-urilor. În unitățile de învățământ aflate în aceste localități toți preșcolarii și elevii vor merge fizic la școală.
Sursa foto: Arhiva TS
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Sănătate, Educație
Alătură-te comunității
Un răspuns
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Acum ar fi bun Brasovul…..interesant…
Să sperăm că trenul ăsta periurban va rezolva ceva probleme ale traficului, dar nu prea cred.
Incep sa se faca iar planuri si strategii pentru urmatorul „cincinal”…se apropie usor usor campania electorala locala. Turistii nu stau…
atat de obosit incat s-a angajat cu buna stiinta in depasire pe linie dubla continua. un gunoi.
Orasul este in colaps din toate punctele de vedere ! Calitatea vietii a decazut dramatic in oras ! Totul este…













Lasă un răspuns