Marţi,
28.09.2021
Innorat
Acum
13°C

Medicul Cotizo Draia, în ședința CJ: Drumeţiile se termină de cele mai multe ori la UPU ca să scoatem căpuşele

Medicul Cotizo Draia, în ședința CJ: Drumeţiile se termină de cele mai multe ori la UPU ca să scoatem căpuşele

Medicul Cotizo Draia, de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu, atrage atenţia că majoritatea pasionaţilor de drumeţie în aer liber ajung la spital muşcaţi de căpuşe.

În context, medicul, care este consilier judeţean PSD, a cerut ajutorul Consiliului Judeţean (CJ), în şedinţa de joi.

"În legătură cu punctele legate de colaborarea cu Direcţia Sanitar Veterinară şi programul de drumeţii, vreau să zic că ar trebui să regândim sau să ne aducem din nou aminte de problema căpuşelor din partea aceasta de drumeţie, de cele mai multe ori. Poate încercăm cu nişte organe abilitate să rezolvăm ceva în direcţia asta, că altfel se vede că drumeţiile se termină de cele mai multe ori la UPU (Unitatea de Primiri Urgenţe n.r.), la noi, ca să le scoatem căpuşele", a declarat Cotizo Draia.

Consiliul Judeţean Sibiu a anunţat recent că în acest an şi cel următor şi-a propus să deruleze cel mai amplu program de atragere de turişti în judeţ, pasionaţi de drumeţii.

Înainte de pandemie, judeţul Sibiu figura în statistici ca fruntaş în ţară la numărul de oameni muşcaţi de căpuşe şi diagnosticaţi cu boala Lyme. 

(Agerpres)

Comentarii

12 comentarii

Kokos

Acum 3 luni

Bravo d-le Cotizo , si eu zic la fel ,ce pana mea: sa faca bine consiliul judetean sa faca dezinsectie in tot judetul, ca sa ne putem plimba linistiti prin iarba pe unde vrea muschii nostri!
Raspunde

KRAMNIK

Acum 3 luni

Oile și câinii ciobănești sunt sursa principala de răspândire a căpușelor. Daca ciobanii ar fi obligați să țină animalele în condiții igienice s-ar preveni multe îmbolnăviri. Cum în România fotbalul și creșterea oilor sunt sporturi naționale , toți cetățenii se ocupa cu așa ceva , în condiții mai mult sau mai puțin igienice.
Raspunde

CT_ZEN

Acum 3 luni

Nu mai esti asa tare daca faci Lyme.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 3 luni

stie el totalul oamenilor care fac drumetii si calculeaza din el procentul celor care vin cu capuse? bai oameni, mai abtineti-va de la aberatii. e o problema reala, de ce sa vii cu afirmatii tampite pe langa?
Raspunde

Geo

Acum 3 luni

Pai si ideea e ... ?! Cumva sa platim niste indivizi cu cateva milioane de euro sa stropeasca pe camp cu niste insecticid ? Sunteti de-o prostie infioratoare, domnilor, prostie + ticalosie. Nu e mai bine ca acei care se duc sa faca "drupetii", sa isi aibe de grija ? CA NATURA NU E SUFRAGERIA LOR !... daca nu si-au dat seama si nici nu trebuie sa fie otravita cu milioane de euro, ca au unii capuse pe ei ! Fantastic mod ticalos de a pune problema.
Raspunde

Andra

Acum 3 luni

Din cauza și nu datorită faptului că județul nostru este zonă de păstorit intensiv, suntem năpădiți de căpușe și câini "prietenoși". Am pierdut controlul!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Transhumantela

Acum 3 luni

Vrei sa nu mai ai nici oi, acum, ca te mananca pe tine capusele ?.... Daca nu ai oi, ai caprioare si alte animale si tot asa te mananca.... prostie omeneasca. Daca ai avea creier, no... ai judeca si tu.
Raspunde

Andra

Acum 3 luni

Era vorba de "păstorit intensiv"... pentru cei care nu înțeleg - oi mai multe decât cât pot duce terenurile de pășunat... De aici rezultă condițiile precare in care sunt crescute oile, creșterea numărului de câini ciobănești agresivi, certurile dintre ciobani, aducerea stânelor până în vecinătatea zonelor populate ( și nu invers), înmulțirea necontrolată a căpușelor + transmiterea lor prin parcurile și grădinile din oraș de către patrupedele fără stăpân . Medicul are dreptate, adaug însă că nu doar in drumeții ne umplem de căpușe. Mai puțin cu jignirile "Transhumantela" și încearcă să citești și printre rânduri!
Raspunde

Cristian Sibian

Acum 3 luni

Informati-i pe cei care admira natura! Informati si populatia locala,oarecum obtuza si cantonata in vechi cutume de genul,'cea mica nu face rau,cea mare de la capre,caprioare,etc face si desface'...lucru total eronat! Cea mica,'nimfa'e foarte periculoasa,de exemplu... Si apoi,ce te costa sa ai sosete mai deschise la culoare in picioare ? Sau sa-ti dai cu un spray repelent daca chiar tie frica? Sau nu e mai simplu,sa te verifici bine cand te duci la masina cu care ai venit sau cand te speli???? Si nu uitati!Daca lasati multe cutii de bere golite si mizerie in poiana veti fii sigur muscati...
Raspunde

Birtu

Acum 3 luni

Prea multe capuse politice si administrative sint la noi.Si prea multe turme de oi,doar sintem neam de ciobani.
Raspunde

Cl. anul politic

Acum 3 luni

Toate ca toate, dar cum scoatem căpușele din politică ? De trei decenii parcă se înmulțesc, în loc să scadă. Mi-a spus unul, pe care-l cheamă Statu, că s-a umplut de căpușe.
Raspunde

Capusache

Acum 3 luni

"Statu" ala, e cea mai mare organizatie criminala, un ciorchin mare de capuse.. Ala iti face tie buletin, pasaport, etc, te inseriaza la fel cum inseriaza ciobanul, oile. Du-te si plateste taxele, ca bolizii de lux care circula pe sub nasul tau, cu numere de Bucuresti, consuma.
Raspunde