Duminică,
17.10.2021
Innorat
Acum
10°C

80,92% din sibienii internați în spitale cu Covid sunt nevaccinați

80,92% din sibienii internați în spitale cu Covid sunt nevaccinați

Din 388 de sibieni internați în cele opt spitale Covid din județ, 314 sunt nevaccinați (80,92%), anunță Instituția Prefectului într-un comunicat de presă.

La Spitalul Clinic Județean de Urgență, unitatea medicală care are cele mai multe paturi rezervate pacienților Covid, are 106 de persoane internate în secții non-ATI, dintre care 80 (75,47%) sunt persoane care nu s-au vaccinat, se arată în document.

”Reamintim tuturor cetățenilor sibieni că vaccinarea rămâne cea mai la îndemână soluție de protecție împotriva COVID-19 , alături de adoptarea unui comportament responsabil la nivel individual prin respectarea măsurilor de protecție precum și vaccinarea”, este mesajul transmis de Instituția Prefectului Sibiu.

Situația pe fiecare unitate medicală:

Unitatea

Număr  pacienți       COVID pozitivi internați

Număr pacienți COVID pozitivi nevaccinați din total pacienți internați

Număr pacienți COVID pozitivi vaccinați din total pacienți internați

Spitalul Clinic Județean de Urgență SIBIU

106

80

26

Spitalul Clinic de Pediatrie SIBIU

11

11

0

Spitalul de Pneumoftiziologie SIBIU

62

52

10

Spitalul Militar de Urgență „Dr. Alexandru Augustin” SIBIU

34

28

6

Spitalul Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” SIBIU

20

16

4

Spitalul General Căi Ferate SIBIU

42

32

10

Spitalul Municipal MEDIAȘ

60

58

2

Spitalul Orășenesc CISNĂDIE

53

38

15

TOTAL

388

314

74

Potrivit datelor raportate până în prezent, în luna septembrie au mai fost înregistrate trei decese la persoane vaccinate și diagnosticate cu COVID-19. În total, în această lună, au fost înregistrate 53 de decese, 94,34% fiind la persoane nevaccinate. Până în acest moment, în luna octombrie au decedat 73 de persoane dintre care patru au fost nevaccinate. Peste 90% sunt decese ale unor persoane diagnosticate cu COVID, care erau nevaccinate. 

Vizualizari: 1258

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

13 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Elzorab

Acum 2 zile

Cea mai la îndemână solutie este sa tratati oamenii cu medicamente corespunzătoare. Medicamente care funcționează si care ne lipsesc cu desăvârșire din grija statului, bineînțeles. De asemenea daca farmaciile ar avea anumite medicamente la care sa aiba acces oamenii poate nu ar mai ajunge la ati.
Raspunde

R.

Acum 2 zile

Nu crezi tu ca cel mai bine e sa te vaccinezi? Nu sa il infunzi pe pacient cu tratamente de 8.000-10.000 de euro cat sta el la ATI? Crezi ca medicamemtele alea sunt pe gratis? Cand va aud pe voi astia cu medicamente corespunzatoare care mai si functioneaza, tu auzi ce spui acolo? Stii cate substante sunt in medicamemtele alea? Te doare mintea, si cate efecte negative pot avea, dar nuuu! Voua va e frica de vaccin si ce va injecteaza astia, atat de redusi sunteti, le stiti pe toate dar voi va infundati cu parizer.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 2 zile

Văd că ați schimbat maneaua, de la efectele adverse, la medicamente eficiente contra COVID. Nu ține nici asta, haurilor
Raspunde

Elzorab

Acum 2 zile

Sunt curios de unde atata ura in categoria asta a voastră, a vaccinatilor? Sunteti frustrati? Sloganul asta cu nevaccinatii sunt prosti, medievali, mananca parizer si KFC, de unde le scoateti? Sunteți fuduli si superficiali. Multi dintre cei care nu se nteapa cu serul minune sunt pro vaccinare insa sunt impotriva acestui tratament experimental. Inainte de-a cataloga mai bine incearca sa intelegi problema. Sănătate tuturor, si vouă, desi multi dibtre voi se bucura cand ajung nge un nevaccinat la spital.
Raspunde

No name

Acum 1 zi

Asa e R facem cum zici tu, am nevoie de 10 lei pentru parizer, imi dai tu? ca tu le dictezi pe toate! Deja te-ai trezit tu sa ii vaccinezi pe toti! Ma si intreb cum de te mai poti rezista in fiecare zi cand te vezi inconjurat de nevaccinati! Cred ca nici nu mai poti dormi de suparare ca oamenii mananca parizer!
Raspunde

R.

Acum 1 zi

Nicio treaba, tot timpul suntem noi mai destepti ca restul. Fiecare face ce vrea, dar faptul ca voi, astia nevaccinati, le stiti pe toate, ca e experimental vaccinul si alte balarii de astea spune multe. Aia de prin vest is mai prosti si se vaccineaza, nu? Noi nu ne comparam cu ei ca suntem fruntea, noi suntem mai buni. Daca va da unu o suma de bani sa va vaccinati imediat uitati de toate conspiratiile voastre. Romanul simplu, EXPERT in medicina si pocanele...cum zicea o poza, voi chiar credeti ca vor astia sa va omoare cu vaccinul si voi aveti rate pe 25 de ani:))
Raspunde

Marian

Acum 2 zile

Mâncați căcat
Raspunde

Aci Duțu

Acum 2 zile

Mâncă tu dulceață și bazează-te că mai sunt paturi la ATI
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 2 zile

deci la 40% vaccinati avem 20% din spitalizati vaccinati daca si la ceilalti s-ar reduce la jumatate riscul de spitalizare daca ar fi vaccinati, am avea in total 230 de spitalizati in loc de 388 in conditiile in care in iulie in toata tara erau 230 de spitalizati. si pe tara, in loc de recordul de 440 decese intr-o zi, ar fi fost vreo 170-180 (10% din 440 care au fost nevaccinati+ 1/3 din restul) iar cazurile ar fi 15000 in loc de 16000 adica nu ar fi chiar raiul pe pamant
Raspunde

Robson

Acum 2 zile

Ce socotești tu acolo nu e logic. Ia mai încearcă odată ;-). Dar dacă chiar vrei să prezinți o cifră esențială în toată nebunia asta, atunci fa și tu socoteala câți decedați am avea , dacă toți s-ar vaccina? Acum sunt 4 la 40% vaccinați, corect? Dacă nu mă înșel sunt 69 la restul populației, adică la cei 60% nevaccinați! Hmmmmm . Posibil să fie numai 10 morți în loc de 73 ?
Raspunde

Aci Duțu

Acum 2 zile

Dac-o iei aritmetic, ar fi vreo 6000 de cazuri zilnic, nu 16.000, și la asta ar trebui să raportezi. Doar că nu merge așa, rata de transmitere. Dacă iei Franța și Italia, raporturile arată puțin altfel.
Raspunde

Bau

Acum 2 zile

Doar 30% sunt vaccinat la nivel de tara, logica ne spune că daca dintre acestia 26 sunt internati, care este incidenta internarilor? Cel putin 72 de vaccinati daca ar fi rata de 100% vaccinari!!! 80 nevaccinati/72 vaccinati - REALITATE!
Raspunde

Rosu

Acum 1 zi

De cand lumea, taranii tot tarani: .......Cand se ia cate-o masura, Lumea-njura Pe agentul sanitar Si-l intreaba fara noima: "CE-AI CU NOI, MA ? PENTRU CE SA DAM CU VAR ?"... Canta Pasarea Colibri, in secolul trecut, in Vara la tara.
Raspunde