44.400 de teste au ajuns, în aceste momente, la sediul Inspectoratului Școlar Județean Sibiu. Potrivit reprezentanților instituției testele vor pleca către școli astăzi și mâine, iar elevii se vor testa în zilele de miercuri și vineri. Testele sosite astăzi vor ajunge doar pentru ziua de miercuri. Inspectoratul așteaptă ca o nouă tranșă de teste să ajungă în zilele următoare.
Vă reamintim că, zilele trecute, Ministerul Educației a făcut precizări printr-un comunicat de presă, cu privire la aceste teste, asigurând că distribuirea lor nu a fost suspendată.
„Având în vedere că cea mai recentă tranșă din lotul de teste achiziționate a fost distribuită către unitățile de învățământ în cursul acestei zile și în această noapte, din cauza întârzierilor în livrarea materialelor, s-a decis schimbarea temporară, pentru săptămâna 13-17 decembrie, a zilelor în care se vor efectua testele, astfel încât acestea să aibă loc în zilele de marți și vineri în loc de zilele de luni și joi. Conducerea Ministerului Educației este în permanentă legătură cu cea a Departamentului pentru Situații de Urgență pentru a găsi soluții rapide și eficiente în vederea asigurării necesarului de materiale pentru testarea preșcolarilor, elevilor și personalului din învățământ. Aceasta testare se va face de 2 ori pe săptămâna, luni și joi sau marți și vineri, în funcție de disponibilitatea testelor”, se precizează în comunicat.
Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 850
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Verzii?
Acum 3 ore
Un român
Acum 3 ore
Xman
Acum 3 ore
Q
Acum 3 ore
Till Eulenspiegel