Vineri,
07.10.2022
Partial Noros
Acum
17°C

TSTV cu Andy Fazekas, acționar la Complexul Arena Platoș Păltiniș: ”Cert este că cel mai mare pas l-ar reprezenta o pârtie mai lungă”

TSTV cu Andy Fazekas, acționar la Complexul Arena Platoș Păltiniș: ”Cert este că cel mai mare pas l-ar reprezenta o pârtie mai lungă”

În Sibiu, Andy Fazekas nu mai are nevoie de nicio prezentare. Fost sportiv de performanță, multiplu campion național la snowboard și dascăl, el se concentrează în prezent pe activitatea Complexului de schi și snowboard Arena Platoș de la Păltiniș, al cărui acționar este.

Am stat de vorbă cu Andy Fazekas despre planurile de extindere a pârtiilor de schi de la Păltiniș, despre dezvoltarea turismului în județul Sibiu în perioada de după pandemie, dar și despre o posibilă intrare în politica locală.

”S-ar putea să nu fi ajuns la nivelul nostru maxim, încă se pot face retușuri, încă se pot îmbunătăți lucrurile sus la Arena. Dar cert este că cel mai mare pas l-ar reprezenta o pârtie mai lungă, cu toate anexele aferente: parcare, centru de închiriere și așa mai departe. La acest proiect lucrăm de atâția și atâția ani, iată că azi-mâine se fac aproape șapte. Nu renunțăm și sper să se materializeze”, spune Andy Fazekas.

L-am întrebat și dacă ar fi dispus să intre în politică, poate să candideze din partea unui partid la Consiliul Local, ori Consiliul Județean, cu scopul de a grăbi demararea proiectului de extindere a domeniului a schiabil în Păltiniș, care pare blocat din motive politice.

”Nu m-am gândit niciodată să intru în politică și nici nu voi face acest pas. În schimb, pot să-mi ofer ajutorul în limita cunoștințelor mele, în limita expertizei pe care o dețin, pentru a sprijini orice proiect care poate duce la dezvoltarea unei idei, unui domeniu, unui resort pe care consider că-l cunosc”, a răspuns Andy Fazekas.

Interviul complet îl puteți urmări mai jos:

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 6540

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

14 comentarii

Popa Călin

Acum 7 luni

Domnul Fazekas e cel care organizeaza si tampenia de Red Bull Romaniacs? Concurs de tara bananiera in care participantii pot sa-si bata joc de natura ca nicaieri in Europa si incurajeaza si pe altii sa o faca la fel cand nu-i concurs? Unlike.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian SB

Acum 7 luni

As putea paria ca esti ori idiot, ori hater troll de la hh-haur. Acuma ca bani, suma cat de mare. Pt Andy si Martin, felicitări atat pt Arena cat si pe Romaniacs!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 7 luni

ca să vezi, mă moș congres, ești tu tot pe cărări de munte, dar te deranjează ăia. da cu ce te deranjează? sperăm că anul acesta prologul va reveni pe Coposu
Raspunde

Elzorab

Acum 7 luni

Ma gândesc ca daca a reusit sa ne bage pe gat Redbull romaniacs, va reusi si sa-si lungeasca partia sau mai știu eu ce idee năstrușnică mai are........de dragul turismului.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian SB

Acum 7 luni

Ca tu esti pasionat de politica la partidu haur si de ceea ce aceasta gasca de descreierati stiu sa faca (sa manipuleze), aia nu e nicio pb, pe planeta asta e loc pt toate specimenele. Unii au pasiuni pt diferite sporturi. Altii pt alcool sau curv.e. Cu Romanics ti-a pus orășelul asta pe harta sportului mondial. Cand se deruleaza, in oras si județ intra ff mulți bani, apoi mulți dintre cei care participa si care de obicei vin cu familii, revin. Cu Arena ti-a adus f mulți pasionati de ski, munte si natura in judet si in oras, unii cazați pe acolo altii prin Sibiu, care pe langa banii stricați la Arena (o parte merg si la buget) au stricat alti bani in Sibiu pe diverse. Si au aratat poze si altora care au venit si ei. Asta de niste ani si niste sute de mii dd persoane sau mai mult, pana acum. Asadar milioane de euro. Asadar locuri de munca creeate si platite. Acuma ca tu iei apărarea colegului tau de partid si gașca, e ok, da ca sa denigrezi munca unor sibieni pt ei dar si pt comunitatea sibiana si cu beneficii mult mai multe decat am scris eu in 2 vorbe, tu probabil fiind sibian, mi se pare intradevar atat idioțenie cat si hate+ Nasol așadar si pacat pt astfel de atitudini. Dar Elzorab, succes si tie in tot ce faci pt tine si pt comunitatea sibiana, poate lasi ceva important după tine si vom vedea mai încolo asta.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 7 luni

bineînțeles
Raspunde

@Sibian SB

Acum 7 luni

Iar te bagi in seama , ma? Vorbesti tot tampenii, tu si cu amicu Aci Dutu! Vai de voi, cu USR-ul si cu snapanii din Sibiu!
Raspunde

Elzorab

Acum 7 luni

Observ ca ți-ai schimbat stilul. Ai devenit mai agresiv, mai fudul, chiar idiot. Nu am nimic cu dezvoltarea orașului. Spre deosebire de tine eu chiar am bifat ceva la capitolul asta nu doar vorbe goale ca tine si aciputu in subsolul articolelor. Însă dezvoltarea se face cu cap si nu cu orice preț. Partia si-o poate lungi/lati cat vrea el, nu ma deranjează. Insa acel pseudoeveniment care chipurile a pus pe hartă Sibiul e o batjocură la adresa naturii ( in ce tara europeana mai au voie motoscartele sa polueze fonic brambura prin paduri, sa sperie enimalele sau sa blocheze arterele principale ale orașelor pentru jn eveniment care aduna o mana de oameni? ) si a locuitorilor orașului Sibiu. De ce nu organizeaza Viena asa ceva pe ring? Sa te vinzi pentru 3 parale nu imi aduce a dezvoltare, imi pare rau. Daca s-ar amenaja un traseu in afara orasului nu ar fi nicio problema dar atunci nu ar mai veni raidarii ca n-ar fi prea interesant. Si in ce oras din Europa le este permis acestor haimanale sa umble cu motoarele ambalate si fare placute de identificare dupa bunul plac cat timp dureaza dezmatul? Asta e dezvoltare pentru tine? Schimbati-va mentalitatea de sclavi si de hipsteri si maturizati-va. Si pentru curiozitatea ta am votat cu USR pentru ca am vrut schimbare insa mi-a trecut. Am văzut de ce sunt astia in stare. Zero barati. Si te mai miri ca Aur e în creștere.
Raspunde

Ioan

Acum 7 luni

Domnule Fazekas Andy, sunt de acord cu idelile nobile ce le aveți, dar o partie mai lunga înseamnă defrișarea a zeci de hectare de pădure, lucru pe care nu-l văd corect doar pentru ca doriți sa va intregiți veniturile în calitatea ce o aveti de acționar. De la bun început trebuia sa cunoasteti ca partia nu poate fi foarte mare din cauza locului ales pentru investiție, fizionomiei terenului si formelor de relief. Ați înteles Domnule Fazekas Andy!?. Incetați cu presiunile si daca chiar vreți sa investiți, schimbați macazul in sensul prelungirii partiei ONCESTI in aval si ati rezolvat doua probleme: 1. dezvoltarea turismului, 2. dezvoltare afaceri si intregirea veniturilor. Din alt p.v.d.,daca totusi va razganditi si vreti sa intrați in politica, vă recomand sa veniti la Partidul Ecologist Roman
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ghostrider

Acum 7 luni

astia care comenteaza ca Redbull Romaniacs e ceva nasol. Bai tampitilor, este un eveniment unic in lume care pune cacatul asta de sat pe harta. Ar trebui sa va bucurati de asta in loc sa fiti niste hateri trogloditi. Nu e ca si cum va strica potecile si nu mai aveti pe unde merge la cules de ciuperci, ca si-asa stati doar in casa si la servici, n-ati mai vazut un munte si padure nici in poze.
Raspunde

Fosiliada

Acum 7 luni

Din pacate dl Popa are dreptate , nu ai vrea sa vezi cate gunoaie raman dupa astfel de concursuri, in tarile civilizate nu s-ar permite sa faca asa bataie de joc la adresa naturii
Raspunde

Florin O

Acum 7 luni

Daca am avea mai multi antreprenori ca el, Romania ar fi departe. Din pacate statul ne pune bete in roate la orice pas si birocratia ne ucide incet, incet!
Raspunde

R.

Acum 7 luni

Nu prea aveti dreptate cu Romaniacs-ul, eu de cate ori i-am vazut pe participanti prin oras, erau oameni decenti, nu ambalau ca gibonii motoarele sau alte coclisme de fac ciobanii nostrii, cat despre distrugerea naturii la fel, astia au trasee organizate prin locuri cat de cat izolate, pe unde nu circula turistii, mergeti si vedeti pe Magura sau orice alt munte de langa cum arata potecile batute tot de gibonii din Sibiu. Nu mai fiti hateri aiurea ca nu are sens, tot noi distrugem nu vin altii de afara.
Raspunde

Un sibian

Acum 7 luni

FELICITARI pentru Arena Platos! Se vede ca s-au investit multi bani si ca exista multa implicare! Partea cu Red Bull Romaniacs este o IMENSA DEZAMAGIRE, o golanie totala!!!
Raspunde