Președintele Klaus Iohannis a susținut o declarație de presă joi dimineața după ședința CSAT. Iohannis i-a asigurat pe români că nu trebuie să se teamă pentru siguranța lor și cea a familiilor lor, în urma invaziei rusești din Ucraina.
"Știu că sunteți îngrijorați de conflictul care are loc nu departe de granițele țării noastre, dar vă asigur: Niciun român nu trebuie să se teamă pentru siguranța sa și a familiei sale!", a declarat președintele.
Rusia este agresorul, nu victima
Din păcate, în această dimineață, Federația Rusă a ales calea reprobabilă și complet ilegală a violenței armate masive împotriva unui stat independent și suveran, a spus președintele Romîniei.
"Astăzi, la eforturile comunității internaționale pentru menținerea păcii și dialog, Rusia a răspuns cu rachete care lovesc orașele și obiectivele militare ucrainene. Astăzi, Federația Rusă a ales forța tancurilor în detrimentul vieților cetățenilor. Rusia este agresorul, nu victima, cum încearcă să acrediteze Kremlinul, și întreaga planetă vede astăzi limpede acest adevăr incontestabil.
România condamnă ferm agresiunea complet nejustificată, ilegală și neprovocată a armatei ruse împotriva Ucrainei, care pune în pericol nenumărate vieți omenești" a spus președintele.
"Niciodată în istoria noastră nu am fost mai bine protejați în fața oricărei potențiale agresiuni"
Potrivit acestuia, România beneficiază de cele mai ample garanții de securitate posibile. Statutul de membru NATO și al Uniunii Europene, Parteneriatul Strategic solid cu Statele Unite ale Americii constituie o umbrelă de securitate extrem de solidă. "Niciodată în istoria noastră nu am fost mai bine protejați în fața oricărei potențiale agresiuni", a conchis Iohannis.
Președintele subliniează că România nu va fi atrasă în conflictul militar din Ucraina și că încă din 26 ianuarie, în ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, au fost analizate toate scenariile posibile și s-au luat măsurile necesare pentru a fi pregătiți indiferent de evoluția situației.
"Forța noastră este în primul rând aceasta: suntem uniți, suntem fără teamă și rămânem neclintiți, împreună, în fața unui agresor care amenință, prin acțiunile sale, pacea întregii planete!
În aceste momente tragice, gândurile noastre se îndreaptă către poporul ucrainean, către toate femeile, bărbații și copiii ucraineni, obligați să trăiască în teroare, victime inocente și colaterale ale unui război pe care nu îl înțeleg și nu și l-au dorit.
Oricât de mult rău ar încerca să facă, ultimii revizioniști ai istoriei trebuie să știe că lumea pe care vor să o reînvie a apus demult" a încheiat Iohannis.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: CSAT. Romania , razboi , Iohannis , Ucraina , Rusia
Vizualizari: 1392
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
O sibianca
Acum 3 ore
Eu
Acum 3 ore
Kokos
Acum 3 ore
LOL
Acum 3 ore
Hermannstadt