Pompierii sibieni au desfășurat astăzi un exercițiu, la hotelul Împăratul Romanilor, din centrul orașului. Conform scenariului, echipajele ar fi stins un incendiu în apropierea blocului alimentar, cu trei persoane implicate.
Scenariul stabilit a fost stingerea unui incendiu izbucnit la tabloul electric general, situat în proximitatea blocului alimentar. În blocul alimentar au fost surprinse trei persoane. Întreg personalul hotelier (peste 30 de persoane) s-a autoevacuat în cel mai scurt timp, în locurile de adunare prestabilite, până la sosirea forțelor de intervenție. Dat fiind faptul că în unitatea de cazare, la momentul desfășurării exercițiului, se aflau peste 80 de persoane cazate, acestea au fost notificate în prealabil de conducerea unității de cazare despre desfășurarea exercițiului și despre faptul că nu este necesar să se autoevacueze, limitând astfel disconfortul creat, transmite sg.maj. Andreea Ștefan, din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență.
La final, s-au efectuat instruiri cu personalul hotelier privind modul de intervenție și comportare în cazul producerii unei situații de urgență reale. La acest exercițiu au participat peste 25 pompieri militari și paramedici cu 5 autospeciale (stingere cu apă și spumă, salvare de la înălțime și de asistență medicală specializată).
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 975
Ultimele comentarii
Acum 4 ore
Aci Duțu
Acum 5 ore
John S
Acum 6 ore
Emil
Acum 7 ore
Nustiu
Acum 7 ore
Leonard