Ceata
2°C

Actualizare FC Hermannstadt, prima înfrângere din acest sezon.1-2 cu Sepsi

Actualizare  FC Hermannstadt, prima înfrângere din acest sezon.1-2 cu Sepsi

FC Hermannstadt o întâlnește duminică, 2 octombrie, pe OSK Sepsi Sfântu Gheorghe , într-un duel din etapa a 12-a din Liga 1. După prima repriză, scorul este de 1-0.

Actualizare

În a doua repriză OSK Sepsi Sfântu Gheorghe revine spectaculos și marchează două goluri. La minutul 75 a marcat Denis Ciobotariu, iar la minutul 86 Pavol Safranko a adus scorul la 1-2. Meciul s-a încheiat cu victoria OSK Sepsi Sfântu Gheorghe.

Știre inițială

În minutul 37, Daniel Paraschiv a preluat la 25 de metri de poartă, pivotează, trece de doi adversari, și trage cu stângul după ce a intrat în careu, execuție care nu-i dă nicio șansă lui Niczuly.

FC Hermannstadt şi Sepsi OSK s-au mai întâlnit de opt ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte două victorii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Primele confruntări au avut loc în sezonul regulat 2018-2019, când FC Hermannstadt a câştigat ambele partide, 1-0 acasă (21 iulie 2018, întâiul meci din istoria sibienilor în Superligă) şi 3-1 în deplasare.

Cea mai mare diferenţă de scor: 21 septembrie 2019, Sepsi OSK - FC Hermannstadt 3-0.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 28 februarie 2021, FC Hermannstadt - Sepsi OSK 1-2, goluri înscrise de Drazen Bagaric, respectiv Cătălin Golofca şi Gabriel Vaşvari.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.