Sâmbătă,
04.02.2023
Ceata
Acum
-0°C

DJST Sibiu și-a premiat câștigătorii în cadrul Galei Tineretului și Sportului Sibian

DJST Sibiu și-a premiat câștigătorii în cadrul Galei Tineretului și Sportului Sibian

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Sibiu și Asociația Internațională de Tineret Become au premiat vineri seara câștigătorii din domeniile tineret, voluntariat și sport din județul Sibiu în cadrul ediției 2022 a Galei Tineretului și Sportului Sibian.

Evenimentul festiv, organizat la Teatrul pentru Copii și Tineret Gong, a constituit prilejul de a mulțumi organizațiilor neguvernamentale, cluburilor sportive, voluntarilor, sportivilor, antrenorilor și partenerilor instituționali pentru activitatea și eforturile depuse în anul 2022, în județul Sibiu.

Ca în fiecare an, Direcția Județeană pentru sport și tineret Sibiu și-a dorit să aducă în fața comunității realizările organizațiilor neguvernamentale de și pentru tineret precum și rezultatele deosebite ale sportivilor și antrenorilor din județ, organizând Gala Tineretului și Sportului.

„Cu acest prilej dorim să adresăm felicitări atât ONG-urilor cât și sportivilor pentru întreaga activitate și pentru tot efortul depus de-a lungul anului, mulțumindu-le și asigurându-i de întreaga noastră considerație. Mult succes în tot ceea ce faceți și Sărbători fericite!”, a transmis Nicoleta David, Director executiv DJST Sibiu.

Lista câștigătorilor din acest an în domeniile tineret și voluntariat:

  • Cea mai activă organizaţie de/pentru tineret: Asociația Cavalerii Turnului Înclinat din Ruși.
  • Cel mai bun proiect de/pentru tineret: A.E.R. (Activism European Responsabil), Arca lui Goga/ Colegiul Național „Octavian Goga" Sibiu.
  • Cel mai activ voluntar implicat în proiecte de/pentru tineret: Roolaart Kimberly Patricia Anna, Arca lui Goga/ Colegiul Național „Octavian Goga" Sibiu.
  • Cel mai activ coordonator de voluntari implicat în proiecte de/pentru tineret: Raluca Mihaela Bârsan, Universitatea „Lucian Blaga" din Sibiu.
  • Cel mai bun proiect de/pentru tineret extrașcolar: Donează Sânge, Fii Erou!, Asociația Liga Hipocrate a Studenților Facultății de Medicina Sibiu.
  • Cel mai bun proiect multianual de/pentru tineret: Noaptea Cercetătorilor 2022, Universitatea „Lucian Blaga" din Sibiu.
  • Cel mai bun proiect de/ pentru tineret de petrecere a timpului liber în cadrul programului Anii Drumeției: OxigenE., Arca lui Goga/ Colegiul Național „Octavian Goga" Sibiu.
  • Cel mai bun proiect care a implicat tinerii în realizarea pe plan local a marilor agende europene- Green Deal: Sortarea și colectarea deșeurilor menajere, Asociația "Rășinari confluențe europene".

Autoritatea locală care a sprijinit activitatea de/ pentru tineret în anul 2022: Primăria Comunei Rășinari.

Colaborare în susținerea și promovarea activității de/ pentru tineret din județul Sibiu: Asociația Colors, Gala Tineretului și Sportului Sibian.

Dezvoltarea activităților de tineret în mediul rural: Asociația Cavalerii Turnului Înclinat din Ruși, Asociația Internațională de Tineret Become.

Cei mai activi voluntari implicați în activitatea centrelor de tineret din jud. Sibiu: Centrul de Tineret Sibiu- AICI Animație, Interculturalitate, Comunicare, Împreună, Centrul de Tineret Rășinari și Casa Cavalerilor - Centrul de Tineret Ruși.

Colaborare în susținerea și promovarea activitătii artistice studențești: Asociația Studențească SOLIDUS Sibiu.

Colaborare în organizarea de tabere tematice pentru elevi pe diferite discipline de învățămănt în jud. Sibiu: Asociația pentru Performanță în Fizică Sibiu.

Lista câștigătorilor din acest an în domeniul sport:

Sporturi neolimpice, mențiuni: Manea Marcel – ACS Manea Fitness, Culturism; Băilă Mihai Teodor – CS Hwarang Sibiu, Taekwon-Do ITF; Nagy Taria Izabela – CS Ippon Mediaș, Karate WUKF; David Mario Olan – CS Puma Sibiu, Taekwon-Do ITF.

  • Sporturi neolimpice, locul 5: Toma Andrei Nicolae - CS Ippon Mediaș, Karate WUKF
  • Sporturi neolimpice, locul 4: Dancu Marius - CS Puma Sibiu, Taekwon-Do ITF
  • Sporturi olimpice, mențiuni: Frățila Teodora – CS Miado's, Judo; Armean Vlad Nicolae – ACS Next Sports Blăjel, Ciclism; Fleșeriu Andrei Alexandru – CSM Sibiu, Box; Oprica Aurelian – CSM Sibiu, Box; Morhan Jonathan – CSȘ Sibiu, Sărituri în apă; Echipa de juniori 2 – CSȘ Sibiu, Gimnastică masculin
  • Sporturi olimpice, locul 5: Teodorescu Alexandru – CSȘ Șoimii Sibiu, Atletism; Talpoș David – CSȘ Șoimii Sibiu, Judo
  • Sporturi olimpice, locul 4: Macarei Marius – CSȘ Sibiu, Gimnastică; Gnandt Andrea – CSȘ Sibiu, Patinaj viteză
  • Premiu special pentru promovarea sportului în comunitate, prin consecvență si dăruire: Echipa Zburătorii, Clubul Sportiv Comunitar Sibiu
  • Sporturi neolimpice, locul 3: Ivan Iulia Maria - CS Ippon Mediaș, Karate WUKF
  • Sporturi neolimpice, locul 2: Văcariu Vlad - CS Puma Sibiu, Taekwon-Do ITF
  • Sporturi neolimpice, locul 1: Toma Mihai Darius - CS Ippon Mediaș, Karate WUKF
  • Sporturi olimpice, locul 3: Nițu Eduard – CSM Sibiu, Patinaj viteză; Fierar Adrian - CSM Sibiu, Patinaj viteză
  • Sporturi olimpice, locul 2: Mărginean Iulia Florina – CSȘ Mediaș, Atletism
  • Sporturi olimpice, locul 1: Hudea Alexandra - CSȘ Mediaș, Atletism

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus