Antrenorul AFC Hermannstadt, Marius Măldărășanu, a vorbit despre o eventuală demisie după meciul pierdut astăzi, acasă, cu U Cluj, 0-1.
”Este foarte greu. Am stat și m-am gândit. Am inițiat și o discuție cu conducerea, pentru că până la urmă trebuie să schimbi ceva. Acum, nu știm ce urmează, vedem. Nu vreau să vorbesc la cald. La cald, poți lua decizii, și pe urmă poate să îți pară rău. E clar că ceva trebuie să se schimbe, că se schimbă antrenorul, că se schimbă atitudinea jucătorilor, care, repet, a fost una bună, dar trebuie să fie exagerat de bună, dacă se poate folosi termenul ăsta. Nu se mai poate, deja suntem jos în clasament. Chiar dacă după înjumătățire vom fi foarte apropiate una după cealaltă, însă, când ai niște puncte în clasament, contează în abordarea jocurilor”, a spus Marius Măldărășanu, potrivit Digisport.
Antrenorul spune că e jucătorii sunt într-un moment prost și că trebuie să-și revină n perspectiva play-out-ului.
„Din păcate, am pierdut. Două reprize total opuse. Prima repriză e cea mai proastă repriză făcută de noi în acest campionat. Am fost temători, am stat foarte jos. Aveam superioritate numerică exagerată în raport cu atacanții lor. Asta îmi arată teamă. Jucând acasă, trebuia să împingem sus cu mijlocașii. Asta s-a întâmplat în repriza a doua.
A venit acea acțiune individuală, s-au temut să nu facă fault și s-a ajuns să se marcheze. În a doua repriză am schimbat, am pus presiune, am câștigat multe dueluri. Au fost situații bune, dar golurile fac diferența. Ei au marcat, noi nu. Este greu de gestionat această situație. Nu ne revenim. Avem o pasă proastă.
Trebuie să trecem peste, ne dorim asta, dar ei trebuie să înțeleagă că, deși punctele se vor înjumătăți, deja este prea mult. Totul trebuie să vină în primul rând de la ei. Nu îmi explic de ce jucăm după ce primim gol și nu jucăm de la început așa, mai ales că jucăm acasă”, a fost analiza făcută de Marius Măldărășanu.
Hermannstadt nu a câștigat niciun meci din cele șapte disputate în acest an.
Sibienii au pierdut cu FDCB (0-1), Craiova (2-0), Petrolul (2-0), Sfântu Gheorghe (1-2) și U Cluj (0-1), precum și două egaluri cu FC Argeș (1-1) și UTA (0-0) sunt rezultatele înregistrate de sibieni în 2023
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Vizualizari: 3500
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
Un sibian
Acum 3 ore
Noi noi
Acum 3 ore
Un sibian
Acum 3 ore
Sparrow
Acum 4 ore
Emil