Luni,
27.10.2025
Cer Senin
Acum
6°C

Premierul Nicolae Ciucă și-a anunțat demisia: Sperăm să avem un nou Guvern până joi

Premierul Nicolae Ciucă și-a anunțat demisia: Sperăm să avem un nou Guvern până joi

Premierul Nicolae Ciucă a anunţat luni că îşi depune mandatul, urmând a se executa ”rotativa” guvernamentală dintre PNL și PSD.

Premierul a trecut în revistă măsurile prin care au fost acoperite doleanţele dascălilor și şi-a exprimat speranţa că până joi să fie numit în funcție un nou guvern, condus de liderul PSD, Marcel Ciolacu, relatează News.ro.

”A venit momentul în care îmi închei activitatea de premier”, a declarat Ciucă.

Anterior, Ciucă anunţase că va demisiona odată cu soluţionarea crizei determinate de greva din sistemul de învăţămâmt.

Greva a fost suspendată luni, iar OUG privind creşterea salariilor în învăţământ a fost adoptată şi publicată în Monitorul Oficial.

 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus