În cea de-a doua zi de pichetare a sediului Consiliului Județean Sibiu numărul artiștilor din cadrul Filarmonicii de Stat Sibiu prezenți la protest a crescut la 30. O delegație a celor care cer demisia managerului Cristian Lupeș a fost primită de vicepreședintele Vlad Vasiu. Instrumentiștii au adus în discuție și „zeciuiala” care consideră ei a fi una dintre cauzele care au generat atmosfera toxică din instituție.
Pichetarea timp de aproximativ o oră a sediului CJ – instituția în subordinea căreia funcționează Filarmonica de Stat Sibiu – are loc în afara programului de lucru al artiștilor, arată aceștia. În dimineața zilei de joi, numărul protestatarilor a crescut față de ziua precedentă. „Bineînțeles că ne este teamă de posibilele repercusiuni, dar colegii mei mă susțin și este normal să îi susțin și eu pe ei. Încă suntem în democrație, presupun că avem dreptul de a ne spune punctele de vedere”, a arătat una dintre instrumentistele care s-a alăturat demersului.
Mesajele scrise pe afișele protestatarilor nu s-au modificat: instrumentiștii sindicaliști solicită, în continuare, demisia managerului instituției, Crisitan Lupeș, pe care îl acuză de instituirea unui regim toxic, în care persoanele considerate de el incomode sunt îndepărtate abuziv din instituție, fapt care a generat zeci de procese.
În cea de-a doua zi de proteste, părerile par împărțite în ceea ce privește finalitatea acestui demers, speranțele instrumentiștilor fiind puse în reacția conducerii CJ Sibiu. „Am crezut că poate fi negociabilă plecarea domnului Cristian Lupeș de la conducere. Dar având în vedere perioada lungă de tensiuni, faptul că s-a ajuns la concedieri abuzive, faptul că nu mai ai siguranța locului de muncă... Ține de competența conducerii CJ Sibiu și las la latitudinea acesteia să rezolve situația după cum consideră de cuviință”, arată Ovidiu Borz, instrumentist în cadrul Filarmonicii.
„Cerința de a pleca managerul Cristian Lupeș ar putea fi negociabilă dacă se schimbă modul de conducere: dacă în loc să fim dezbinați prin tot felul de conflicte, am deveni o echipă”, completează o artistă aflată la protest.
Instrumentiștii arată că sunt dispuși să continue protestele.
CJ-ul și-a deschis ușile. Filarmonica vorbește despre America
În prima zi de protest în fața sediului administrației județene, instrumentiștii Filarmonicii au primit, în cel mai bun caz, un „bună dimineața” din partea celor care au ajuns să ocupe vremelnic funcțiile de conducere.
În cea de-a doua dimineață, însă, o delegație din care au făcut parte trei instrumentiști și președintele Blocului Național Sindical Sibiu (la care este afiliat sindicatul Filarmonicii de Stat Sibiu) a fost primită de Vlad Vasiu, unul din cei doi vicepreședinți ai CJ Sibiu. Acesta a solicitat o listă de revendicări, protestatarii sesizând „limbajul de lemn” utilizat în discuții.
Ca urmare a discuțiilor cu reprezentanții CJ Sibiu, artiștii Filarmonicii au solicitat constituirea unei comisii care să analizeze de la posibilele cazuri de hărțuire morală, la înlocuirea salariaților Filarmonicii, concedierile din ultimii patru ani sau cauzele lipsei unui contract colectiv de muncă.
În ceea ce privește conducerea Filarmonicii de Stat Sibiu – care în prima zi de protest a transmis că nu comentează acțiunile instrumentiștilor sindicaliști – aceasta nu a reacționat deocamdată. În cursul serii de miercuri – prima zi de protest – Filarmonica a emis un comunicat despre prezența managerului Cristian Lupeș în SUA, unde face parte din juriul concursului Vendome, iar în dimineața zilei de joi – un anunț despre un concert al Filarmonicii de Stat din Sibiu din 18 ianuarie 1965.
„Sunt hărțuit pentru că citesc legile”
Printre protestatari se află și Daniel Luca, instrumentist la tubă. „Lucrez din 2005 în cadrul Filarmonicii, iar în ultimii patru ani am fost «decorat» cu patru cercetări disciplinare. Acestea au fost demarate pe baza unor referate de tot râsul”, spune Daniel Luca. El a tipărit și un referat pe baza căruia, în dimineața zilei de joi, a fost chemat la o nouă comisie de cercetare disciplinară, referat prin care este acuzat că deranjează repetițiile „vorbind când nu are de cântat”.
Daniel Luca spune că cercetările demarate în ceea ce-l privește au alt substrat. „În urma atâtor presiuni care au început a fi exercitate asupra instrumentiștilor, am început să citesc legi și contracte și regulamente. Și așa am descoperit situații la care nu primesc răspunsuri, acestea îmi sunt chiar refuzate”. Solicitările instrumentistului vizează în special contractele și parteneriatele pe care Filarmonica de Stat Sibiu le-a încheiat și în baza cărora instrumentiștii evoluează în cadrul a diferite spectacole. „Noi nu știm care spectacole sunt din stagiune și care nu”, arată instrumentiștii spunând că ei nu își primesc, prin urmare, drepturile pentru munca suplimentară. Relevanța acestei situații se reduce la bani. „Domnul manager primește 10% din sumele care intră în plus în bugetul Filarmonicii”. Iar conform afirmației făcută de Cristian Lupeș în fața consilierilor județeni, în 2023 sumele atrase suplimentar în bugetul Filarmonicii de Stat Sibiu sunt de aproximativ trei milioane de lei.
Sinteza revendicărilor instrumentiștilor sibieni, transmisă în atenția CJ Sibiu
1. Constituirea unei comisii care să analizeze sesizările membrilor de sindicat, pe baza de documente scrise și discuții cu salariații care reclamă:
a. degradarea relațiilor de muncă din cadrul instituției;
b. posibilele cazuri de hărțuire morală la locul de muncă a salariaților de către managerul instituției;
c. cazurile de posibilă imixtiune în activitatea sindicală;
d. cazurile de discriminare pe motiv de apartenență sindicală prin cercetarea disciplinară și sancționarea doar a membrilor de sindicat, precum și analiza referatelor care au stat la baza cercetărilor disciplinare, pentru a identifica dacă există un tipar prin care se urmărește îndepărtarea unor membri ai orchestrei pentru a face loc pentru noi angajări;
e. înlocuirea cu colaboratori a salariaților instituției, chiar dacă existau salariați ai instituției care ar fi putut presta această activitate, aducând astfel prejudicii bugetului instituției prin plata sumelor suplimentare către colaboratori;
f. motivele proceselor finalizate și a celor aflate pe rol și cuantificarea sumelor pierdute/ cheltuite de instituție, inclusiv a cheltuielilor de judecată suportate de instituție pentru reprezentare, cât și a sumelor acordate salariaților de către instanțe ca și cheltuieli de judecată.
g. analiza concedierilor și a motivelor de concediere din ultimii patru ani, precum și modul de angajare a personalului în locul celor concediați.
2. Pasivitatea managerului instituției în ceea ce privește contractul colectiv de muncă, document care ar trebui să reglementeze majoritatea situațiilor descrise mai sus.
3. Analiza sesizării de hărțuire morală la locul de muncă a domnului Luca Daniel de către domnii Palagniuc Ion și Medve Sandor, sesizare înaintată de sindicat către Filarmonica de Stat Sibiu,
În cazul în care veți decide constituirea acestei comisii, vă vom transmite documentația aferentă în cel mai scurt timp posibil, exceptând punctul f) unde datele deținute sunt colectate de pe portalul instanțelor, fiind incomplete, însă pot fi obținute de la compartimentele juridic și economic ale instituției.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: crescut numarul artistilor pro , protest filarmonica sibiu , Vlad Vasiu , Consiliul Judetean Sibiu
Vizualizari: 2425
Ultimele comentarii
Acum 12 ore
Pastor Marginas
Acum 12 ore
Pastor Marginas
Acum 12 ore
Emil
Acum 13 ore
Pastor Marginas
Acum 13 ore
JFK