Luni,
22.04.2024
Ploi Moderate
Acum
7°C

Astrid Fodor, despre comasarea alegerilor: ”În Sibiu vedem deja efectele precampaniei în declarații politice care lovesc în proiecte bune pentru oraș”

Astrid Fodor, despre comasarea alegerilor: ”În Sibiu vedem deja efectele precampaniei în declarații politice care lovesc în proiecte bune pentru oraș”

Primarul Sibiului, Astrid Fodor crede că fixarea alegerilor locale și cele europarlamentare în data de 9 iunie este o decizie ”benefică”, chiar și în situația în care în această perioadă apar tot mai multe atacuri politice, care au legătură cu precampania electorală.

”Indiferent de calculele politice care au stat la baza deciziei de comasare a alegerilor locale cu cele europarlamentare și devansarea termenului alegerilor locale în 9 iunie, consider că este o decizie benefică.

Cunoaștem că în anii cu alegeri locale, atenția mediului politic se îndreaptă spre campanie, spre punctaje și obiective de partid. Și în Sibiu vedem deja efectele precampaniei în declarații politice care lovesc în proiecte bune pentru oraș, doar de dragul campaniei electorale care, în România, este de regulă un tip de campanie negativă, cu atacuri la persoană, și nu o campanie pozitivă, bazată pe proiectele candidatului sau ale unui partid. Și atunci suferă tot cetățeanul. Prin urmare, faptul că această campanie electorală se va încheia mai repede, în 9 iunie, va produce mai puțină disrupere în funcționarea normală a administrației locale și implicit în implementarea proiectelor pentru oraș. Altfel, dacă alegerile aveau loc în septembrie, aproape tot anul executivul local ar fi fost stingherit în activitate”, explică Astrid Fodor.

Citește și: 

Primarii sibieni despre comasare și alianța PSD-PNL: ”Nu văd nimic rău”. ”Dacă le-ai da țara la ăștia pe mână, praf s-ar alege de tot!”

În ceea ce privește decizia celor două partide, PNL și PSD, de a propune la alegerile europarlamentare candidați comuni, Fodor apreciază că ”este decizia acestor două partide, pe marginea căreia nu o să comentez”.

”Indiferent de calculele politice care se fac și se vor face în tot acest an electoral, eu, ca primar în funcție, pot doar să îndemn sibienii să meargă la vot, pentru că votul fiecăruia contează și trebuie să fie exprimat, fie că vorbim despre alegerile locale, despre europarlamentare, prezidențiale sau parlamentare. Avem cu toții acest drept și această responsabilitate civică”, a completat Astrid Fodor.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Are drepatate ***** Astrid Fodor, coalizarea pe fața a gruparilor infracționale PNL-PSD e cam rusinoasa dar foarte sanatoasa pentru supravituirea mafiei si coruptiei endemice, atat in Romania cat si in varful UE. (Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului calomnios folosit).

Raspunde

Emil

Acum 1 lună

In ptresa libera si independenta, termenul ,,cațea'' atribuit totalitaristilor, nazistilor, coruptilor si demagogilor este redat fara cenzura. https://www.mediafax.ro/externe/biden-l-a-numit-pe-putin-fiu-de-catea-nebun-intr-un-discurs-de-noapte-trecuta-22279279
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Adina

Acum 1 lună

Proiecte ca proiecte dar ce ne facem cu razboiul? Hm? Buncare.... ceva pregatiri? Pregatirea populatiei in caz de caderea curentului, internetului... constientizare, informatii? Nimic? Sau o dati inainte cu festivaluri si stadioane? O umila parere, daca imi permiteti: nu stiu daca ati observat dar toate tarile din jurul nostru se pregatesc de razboi. O sa incepeti iar cu „teoria conspiratiei” doar ca nu e nicio conspiratie cand situatia e prezentata la stiri :-) Zic si eu asa, oare nu ar trebui pregatit orasul asta de sute de mii de persoane pentru dezastre? Nu de alta dar s-a nimerit ca mai sunt si o gramada de unitati militare fix prin centrul orasului, nici macar la periferie.... O sa ziceti ca nu e nevoie fiindca ministerul apararii a zis ca suntem OK. Mda, doar ca exact asta a spus si ministerul apararii din Ucraina inainte de a fi atacati. #numazic
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

"În Sibiu vedem deja efectele precampaniei în declarații politice care lovesc în proiecte bune pentru oraș" - Bunico, da-mi UN exemplu de proiect bun pentru oras care ti se pare ca a fost "lovit" cu declaratii politice. Ce planuri ai de viitor si te-au suparat "astia rai" care nu ti-au cantat in struna?

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

Bai cum va mai deranjeaza democratia de la munca! Prea multe discutii in campanie, nu? Cred ca peste 4 ani o sa ziceti ca nu mai au rost alegerile, pt binele tarii. Pt ca voi, pnl, psd si, pe aici, fdgr, sunteti oricum singura optiune rationala, restul fiind analfabeti functionali, putinisti, marxisti, nebuni etc.
Raspunde

Muresan

Acum 1 lună

Lasati-ne, doamna cu povestile astea! Bucurati-va de o pensie linistita! Multa sanatate!
Raspunde

Speranta ca scapam de tine!

Acum 1 lună

Sper sa scapam de tine pentru ca ai fost si esti cel mai incapabil primar pe care l-a avut acest oras. L-ai depasit pana si pe fostul primar Dan Condurat care prin incompetenta lui era greu de depasit... Tu ai reusit!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

Nu te mai alinta, era rau de tot in anii 90, nici nu se compara cu ce e acum. Atunci a disparut un parc mare de pe Calea Dumbravii, acum nu se fac destule. E o diferenta mare.
Raspunde

Ce???

Acum 1 lună

"declarații politice care lovesc în proiecte bune pentru oraș” Ce proiecte cucoana ??? De 35 de ani Sibiul a mers vertiginos in jos cu calitatea vietii!! Masinile s-au inmultit cel putin de vreo 10 ori, bugetul primariei asijderea. Primaria vegheaza doar la cresterea colectarii taxelor si nu are nici un proiect major pentru cresterea calitatii vietii sibienilor desi bugetul a trecut de 1 miliard! Sibiul incalca flagrant si constant legea EU si legea nationala care impune min. 26m.p. de spatii verzi /cap de locuitor! Putinele terenuri ramase libere din oras NU sunt nici macar luate in calcul a fi transformate in parcuri pentru sibieni - vezi fostul ITS de ex. De 30 de ani Campsorul genereaza doar praf, in loc sa fie expropiat in inetres public local, si transformat in parc impadurit - mai ales in conditiile in care Turnisorul are ZERO PARCURI, ZERO SPATII VERZI.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

Habar nu ai ce poluare era acum 35 de ani, cate drumuri neasfaltate erau, plus cele doar betonate, care se faramitau...per total nu a scazut calitatea, dar s-au facut multe mizerii. Hai sa nu aruncam criticile in derizoriu exagerand cat de rau este. Inmultirea masinilor s-a intamplat peste tot in lumea asta, nu o putea opri Fodor. Tocmai, in ultimii 35 de ani a devenit pietonal o mare parte din Centru, nici asta nu-ti amintesti, cum imputeau masinile Piata Mare si Balcescu? Campsorul genereaza praf?! E pasune si livezi, ce praf genereaza? Si sunt mai multi copaci acolo decat acum 35 de ani. O sa se faca parc si acolo, pe malul Cibinului. Dar nu suntem atat de bogato incat sa facem totul repede. Daca tot vorbesti de Campsor, s-a facut parcul Belvedere. De acolo sigur venea praf, ca era groapa de gunoi pt moloz.
Raspunde

Pffff

Acum 1 lună

Inmultirea masinilor este exponentiala in orasele fara transport in comun. si noi asta avem cu siguranta cu masuri demne de o comuna - poate aste e 'ghinionul' acestor locuitori sa o primarita probabil apreciata la o comuna conduce acest oras in mod sub-mediocru. zilnic mii de masini trebuie sa ajunga de la periferie la scoli pe centru si apoi la munca in zona industriala. care este solutia? transport in comun sau piste de biciclete sigure? -nu prea. mai se propune si taxarea parcarilor rezidentiale intre blocuri oferind alternativa mersului pe jos. intrebarea pe anul acesta este: dorim din nou aceasta mediocritate?
Raspunde

@Kukuruku

Acum 1 lună

nu ai fost in Campsor / Turnisor/ Strand sambetele cand e raliu sa vezi praf si zgomot. Iar despre copaci, sunt cativa la lacuri iesiti natural plus boscheti. Vrei sa zici ca dupa amenajarea pistelor pe cibin in jos a crescut spatiul verde ? din contra, e mai putin sau e la fel ... cand or creste mari betele sadite. Parcul Belvedere e la indemana doar pentru cei din zona - care aveau deja Sub Ariniul la indemana. In rest trebuie sa ajungi acolo cu masina - din Turnisor pana acolo si inapoi sunt 5,2 km. Parcurile trebuie facute in proximitatea zonelor populate, nu sa mergi in parc cu masina (cum o sa fie cazul si in Gusterland).
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

Pista de pe malul Cibinului a crescut suprafata de parcuri a Sibiului, inainte nu te puteai plimba acolo (sau nu atat de confortabil). Pacat de salciile taiate, dar e un castig ca zona verde unde te poti plimba. Ca tot verde e, in principal. La fel va fi si pe la lacuri, unde nici nu trebuie sa taie copaci, au loc de facut alei. Raliurile alea care fac praf sunt cateva zile pe an. De Belvedere ziceam ca reduce cantitatea de praf - care venea din zona tot timpul cand batea un pic vantul. Tot trebuia facut ceva acolo, indiferent ca ajung sa fie cei din vecini atat de rasfatati, cu atatea parcuri aproape. Si e aproape de Turnisor daca mergi pe drumul nou, peste camp. Pe acolo nu sunt 5 km. Poate pt unii pare mai salbatic sa mearga pe jos pe trotuarul ala, cu camp pe stanga si dreapta, dar inclusiv aici vor sa faca zona de agrement, asa ca se va civiliza mai mult. Cum ziceam , nu sunt bani sa le faca deodata pe toate. Poate ar putea sa atraga mai multe fonduri europene, nu stiu.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

E transport in comun, nu vor sa-l foloseasca. Va fi si cu Selimbarul si Arhitectilor de la anu', ca aia e periferia problematica.
Raspunde

@Kukuruku

Acum 1 lună

Ce zic eu e ca se putea face muuuult mai mult si mai cu cap, doar de 10 ani de cand e actuala depasita in functie. Evident e bine ca s-a facut Belvedere, dar asta nu tine de cald celor din turnisor sau alte cartiere ce nu au parcuri, si nici macar nu se pun in discutie in noul PUG - in lucru. Sau cand se pun e deja adoptat. De pe str. Livezii pana la lacurile de langa pmpieri, sunt 2 km, ca nu e nici o punte peste Cibin. Iar de la Biserica Ortodoxa din Turnisor, pana la Belvedere, evident pe drumul nou, sunt fix 5 km (dus-intors) uite: https://www.google.com/maps/dir/45.7861089,24.1157413/45.7726626,24.1199726/@45.7762999,24.1159956,2754m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e2?entry=ttu
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Du-te kukurukule de aici cu nickname-ul tau si cu lobby-ul tau facut pentru buni cu tot! Si lasa-ne cu proiectele ei smart si verzi! Ne-am umplut de spatii verzi in ultimii ani, asa este, unde te intorci numai parcuri si banci, ai dreptate. S-a marit suprafata de spatii verzi gratie pistei de biciclete, asa e, cum zici tu. Daca locuiesc in zona, profit de asta. Daca locuiesc in partea opusa a orasului, imi pun de pe youtube un video de 10 ore cu "sounds of the forest, nu? Tu voteaza-o pe Fodoristan si lasa-ne pe noi ca putem vedea si cu ochii nostri cat de competenta si verde este doamna, ok?
Raspunde

LOL

Acum 1 lună

Marile realizari ale ultimilor10 ani : Pista biciclete pe o portiune din Calea Dumbravii, Parcarea supraetajata , renovare stadion, reconstructie pod Sos.Alba Iulia, "curatarea" malului Cibinului plus o pista de biciclete si parcul Belvedere....si ......cam atat :( ..... Cum ar fi fost daca am fi avut un Emil Boc la Sibiu ??
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Corect: si sa nu uitam pretul acestor proiecte plus faptul ca TOATE au fost predate cu intarzieri masive (nu sunt sigur in cazul SINGUREI parcari supraetajate, dar chiar si asa, restul au fost intarziate masiv)
Raspunde