Pentru că destul de multă lume ține post în perioada aceasta, zilele trecute am ascultat o recomandare prietenească și am mers să încerc un loc în centrul Sibiului lăudat de mulți pentru mâncarea delicioasă, dar prea puțin cunoscut.
Îi spune Cantina Mitropoliei Ardealului, se află în spatele Liceului ”O. Goga” și tot timpul am avut impresia că este un spațiu cu ”circuit închis”, adică adresat doar unei anumite categorii sociale. Până mi-a spus cineva: ”Du-te și mănâncă liniștit, că mâncarea este foarte bună”.
Primul lucru care mi-a venit în cap când am intrat a fost comparația inevitabilă cu restaurantul, mai degrabă cantina, Consistoriului Evanghelic din Piața Mare: mese multe, mușama sau fețe de masă exact ca la bunica acasă, miros de mâncare gătită în cantități mari și servire fără pretenții. Ce vezi, aia primești.
Al doilea lucru pe care l-am făcut a fost să întreb o doamnă amabilă dacă putem mânca ceva contracost. ”Bineînțeles!”, ne-a răspuns, oferindu-ne un meniu de post. Până să ne așezăm la o masă, deja a sosit primul fel: Un bol mare cu ciorbă de varză și pișcăcios la discreție.
Imaginați-vă că luați tot ce găsiți mai bun într-o grădină de zarzavaturi: varză, ardei, mărar, dovlecel, ceapă, plante aromatice... și le amestecați într-o oală la fiert cu diverse condimente. Personal, cred că nu i-ar fi stat rău și cu puțină afumătură, dar a fost delicioasă și în varianta de post. Faptul că îți oferă o supieră întreagă din care să te servești te face să simți că mănânci pe îndestulate.
La felul doi am primit orez cu legume, care iarăși a avut un gust bun, însă a venit cu opțiune pe care n-am înțeles-o. Pe lângă murături, bucătarul s-a gândit să asezoneze pilaful cu o mână de măsline negre. Care nu prea aveau niciun gust și nici o textură proaspătă, dimpotrivă.
Pe de altă parte, să te apuci să faci nazuri când mănânci cu 20 de lei până nu mai poți, este cel puțin lipsit de bun simț. Mai ales că vorbim despre o cantină, dedicată în special copiilor și oamenilor mai puțin norocoși.
La plecare am întrebat doamnele care ne-au fost gazde dacă putem reveni, cel puțin cât suntem în post. Oricând doriți dvs., zilnic, până în ora 14:00, a fost răspunsul. Pe care îl transmitem mai departe.
În concluzie, dacă vi se face foame pe la prânz și doriți că mâncați ceva bun și ieftin, cantina Mitropoliei Ardealului este o opțiune demnă de luat în seamă oricând. De banii ăștia în Piața Mare poți să bei o cafea...
Localul din centrul Sibiului care n-a auzit de inflație. O masă completă cu prețul unei cafele
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: mâncare de post sibiu , mâncare de post , cantina mitropoliei , cantina sibiu , cantina , foto
Vizualizari: 9963
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
Stat de drept
Acum 3 ore
Ciobanul
Acum 3 ore
@Asdfasdf
Acum 3 ore
Luca
Acum 3 ore
Conceptul de calitate a vietii in Sibiu - ce e ala ??