Luni,
05.01.2026
Innorat
Acum
-2°C

În fiecare miercuri, în parcul Sub Arini: asociația Urban Bike Revolution oferă cursuri gratuite de mers cu bicicleta

În fiecare miercuri, în parcul Sub Arini: asociația Urban Bike Revolution oferă cursuri gratuite de mers cu bicicleta

Asociația Urban Bike Revolution vine cu o nouă inițiativă prin care își dorește să încurajeze mersul pe bicicletă. În fiecare miercuri, de la ora 17:30, în parcul Sub Arini cei de la Urban Bike vor oferi cursuri gratuite de mers cu bicicletă atât pentru adulți, cât și pentru copii.

Punctul de întâlnire este Parcul Sub Arini, în zona terenurilor de fotbal, aproape de locul de joacă. Cursurile celor de la asociație se adresează atât celor care nu știu să meargă cu bicicleta, dar și celor care știu să meargă, dar le e frică să facă acest lucru pe străzile orașului, de exemplu.

„Cumva, punctul de plecare a fost în anul 2022, atunci când am făcut studiul asupra mobilității în școli, iar la una dintre întrebări cine și cât de des merge pe bicicletă în familia ta, copiii răspundeau că mamele mergeau mult mai puțin decât tații. Ori, într-un oraș în care încurajezi mersul pe bicicletă, trebuie să te asiguri că toată lumea știe să facă acest lucru ”, a spus Andrei Rusu de la Urban Bike Revolution pentru Turnul Sfatului.

Cei care vor ajunge la cursurile asociației vor fi grupați pe grupe, în funcție de nivelul de experiență pe care îl au în mersul pe bicicletă.

Toți cei care vor să facă parte din echipa de facilitatori BikeSchool se pot înscrie la link-ul următor: https://forms.gle/7mV6GDbaqTUTYGYv7

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

1 comentarii

Xxx

Acum 1 an

In acest tur sper ca nu veti traversa pe trecerile de pietoni calare pe biciclete si fara sa va asigurati...sper ca veti circula doar pe pista de biciclete unde e delimitata si nu pe linga pe carosabil...sper ca nu veti circula pe contrasens inclusiv pe strazi cu sens unic...sper ca nu veti circula pe trotuare sau pe pietonale haotic printre pietoni...sper ca veti opri la rosu la semafor permitind pietonilor la treaca si la fel pe trecere veti acorda prioritate acestora ...si sper sa respectati un ninim de reguli de circulatie. Spun astea pt ca 95/ din biciclisti incalca cel putin o regula din cele enumerate! Asta e parerea mea izvorita din cele vazute in trefic zilnic! A...si sper sa respectati si voi pe ceilalti participanti la trafic asa cum NU faceti dar cereti mereu respect RASPUNDE
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus