Duminică,
21.07.2024
Ploi Scurte
Acum
25°C

Oficial: CJ Sibiu a anulat licitația prin care a atribuit contractul de construire a unui nou spital județean

Oficial: CJ Sibiu a anulat licitația prin care a atribuit contractul de construire a unui nou spital județean

CJ Sibiu a anulat în cursul zilei de marți procedura de atribuire a contractului de construire și echipare medicală a noului Spital județean de urgență Sibiu. În urmă cu un an, contractul a fost atribuit asocierii condusă de sibienii de la CON-A Operations pentru 2,1 miliarde de lei, la care se adaugă TVA, deși CJ Sibiu nu avea fondurile necesare.

Contractul a fost atribuit în 22 iunie 2023 sub o clauză suspensivă de un an, perioadă în care conducerea CJ Sibiu și-a asumat să obțină finanțarea necesară implementării proiectului - iar după obținerea fondurilor, urma semnat contractul și demarată execuția. Lucru care nu s-a mai întâmplat, iar în prima zi lucrătoare după expirarea clauzei suspensive, procedura a fost anulată. „Licitația a fost demarată sub incidența unei clauze suspensive care a expirat și, astfel, procedura a fost anulată, având în vedere faptul că până în acest moment nu au fost identificate credite bugetare pentru încheierea contractului de lucrări”, se arată în explicația dată publicității de CJ Sibiu prin intermediul Sistemului electronic al achizițiilor publice (SICAP).

Inițial, conducerea CJ Sibiu nu a dorit să comenteze nimic pe subiectul expirării clauzei suspensive. „Vă transmitem că în momentul de față nu avem date noi care să poată fi supuse atenției publicului”, s-a limitat administrația județeană să răspundă public, pentru un articol publicat de Turnul Sfatului în cursul săptămânii trecute.

În același timp, constructorul care a arătat că a alocat mii de ore pentru întocmirea ofertei în această licitație a răspuns că nu este sigur dacă ar mai participa la o nouă procedură lansată cu același obiect.

Este a doua licitație pe care CJ Sibiu o anulează în cazul proiectului noului spital județean, proiect lansat de administrația județeană în 2017. În luna martie a acestui an, fără nicio explicație, CJ Sibiu a anulat și licitația pentru asistență tehnică și publicitate în vederea construirii noului spital, contract cu un buget estimat la 41 de milioane de lei, cu tot cu TVA.

Citește și Noul spital rămâne virtual: sâmbătă expiră clauza suspensivă pentru construire. „Este o mare dezamăgire că acest proiect de interes regional nu va fi realizat în viitorul apropiat”

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

Paul

Acum 3 săptămâni

Bine măcar că se "restructurează" acest CJ prin angajarea altor încă 23 de plimbatori de hârtii pe salarii nejustificat de mari! Realegerea trebuie răsplătită!

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mihaela Coltea

Acum 3 săptămâni

Constructorul si-a asumat riscul de a nu putea incepe lucrarile. In loc sa-i plângeți de mila unri companii plina de bani, mai bine întrebați la Guvern de ce nu da banii, daca tot spune ca vrea spitale noi pentru romani. Restul este can-can de presa…

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Adrian Antonie

Acum 3 săptămâni

Pana sa ne luam de guven, ar trebui sa ne luam de CJ Sibiu care a vandut "blana ursului din padure". Stupid este ca dupa ce ca si-a batut joc de un oras intreg, madam Cimpeanu si cu clica ei, sibienii au ales-o din nou, semn ca noi, idiotii, ne meritam soarta. Astfel ca am primit plocon exact ceea ce am votat. Un oras intreg autotransformat intr-un mare spital de nebuni. Bravor natiune educata.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Care medici ?

Acum 3 săptămâni

@Adrian Antonie CJ Sibiu se ocupa de tot județul Sibiu, orașul Sibiu are primar, sa zicem ca făceau spitalul nou, dar de unde ai medici ? nu clădirea este problema, resursa umana, un medic profesionist bun te vindeca și în cort pe vreme de război. Spitalul actual trebuie doar amenajat, o clădire noua in câmp nu rezolva problema sistemului medical si fac o clădire noua abandonează spitalul vechi si duc toți medicii acolo ? sau cum ? care e planul ? ce capacitate are spitalul nou ? sunt suficienți medici ? asistente ? infirmiere ? oricum nici măcar nu au dat cu vopsea pe metalul de la panou si a ruginit, dar cum era planul, fac spital nou il dinamitează pe ala vechi si gata s-a resetat sistemul medical ? numai când vezi clădirea noua si te vindeci ?
Raspunde

Sibianul

Acum 2 săptămâni

Pai banii i.a dat iohanis moca la ucrainieni. Sistemul Patriot. 1.5 MILIARDE de dolari. De unde sa mai fie bani pentru spital?
Raspunde

Alex

Acum 3 săptămâni

Nu se zicea nimic că această clauză până la găsirea finanțării durează doar un an.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 3 săptămâni

Mii de ore pentru demagogii electorale.

Raspunde

Kukuruku

Acum 3 săptămâni

Mamă, ce a ruginit panoul. Reprezentativ pt cele 4 grupari mafiote ("partide" si ce e udmr oficial) care ne-au fericit cu conducerea statului intre 2020 si 2024. Da, da, am crescut (si ca preturi :)) , dar rugina se depune pe ce promiteau.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emila Elzoroaba

Acum 3 săptămâni

Las că vin roșii și-l freacă de iasă rugina. Peste 4 ani :)))))))))))))))

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gheorghe Ion

Acum 3 săptămâni

Bai, ce treabă au rosii cu faptul ca galbenii ne mint de aproape 8 ani de zile??? Probabil esti una din geniile care au votat-o iar pe campean. Spune, ce legătură au rosii cu impotenta penelista la capitolul spital județean?
Raspunde

Noica

Acum 3 săptămâni

ar trebui anulata si conducerea CJ, care de ani de zile a dus de nas - la doua randuri de alegeri - cetatenii, promitandu-le un nou spital.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Statul esuat roman

Acum 3 săptămâni

ce "coincidenta"...au anulat-o după alegerile locale. mai sa fie.. cat "profesionalism",...cata "dedicare"....oameni de "vaza" constructorul ar trebuii sa-i dea un judecata pentru recuperarea, tuturor costurilor generate de minciunile partidului unic
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian

Acum 3 săptămâni

Inca un success marca PNL Campean.......#total NSA...#frauda cu motorina...#aparatorul hotilor din saliste(domnariu)...#fraierea la ciobani
Raspunde

Banderas

Acum 3 săptămâni

O "realizare" uriasa a echipei galbene ! Mai urmeaza scumpirea anuntata a biletelor de avion a companiei care asigura legatura cu lumea pentru sibieni ! Bine ca a trecut cu bine pentru unii ziua de 9 iunie 2024. Fraierii au ramas cu sperantele !
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 3 săptămâni

Nu conteaza ca sa anulat licitatia important este ca sunt mandri cei care au votat Campean. Sper sa va iasa pe gat.
Raspunde

Sdfsd

Acum 3 săptămâni

ar trebui acum ca sefa CJ sa dea din buzunarul ei banii cheltuiti pana acum pe toate SF-urile si pregatirea terenului si alte lucrari care s-au realizat pana acum...
Raspunde

Turnul Woke

Acum 2 săptămâni

S-au terminat alegerile.... s-au pus boturile, s-au numarat voturile.... 4 ani, se iau lefele si contractele. Ciocu mic, nu v-at prins ca spitalu era doar o promisiune de campanie ?
Raspunde