Un spațiu mic, dar plin de suflet. Un suflet care la 76 de ani are o energie debordantă, glumește și în câteva minute te face să te simți de-al casei. După ce a lucrat 40 de ani ceasornicar, Paraschiva Vulcu, căci despre ea este vorba, aduce în centrul Sibiului plăcintele bihorene pe care le face în „prăvălia” ei de pe strada Avram Iancu, aproape de Biserica Ursulinelor. Râde și face glume cu fiecare client în parte, iar când o întrebi cum de mai poate duce o afacere la cei 76 de ani pe care îi are spune că doar Dumnezeu este cel care îi dă putere.

La mijlocul săptămânii i-am făcut o vizită Paraschivei Vulcu, la plăcintăria pe care o are pe strada Avram Iancu și pe care a numit-o Maria Sofia, după numele nepoatei ei. Ne-a întâmpinat cu un zâmbet larg și cu fața plină de lumină, la fel cum o face cu fiecare om care îi trece pragul.
Tanti Paraschiva este născută la Miercurea Sibiului, dar a copilărit la Apoldu de Jos. A făcut școala de ceasornicar, trei ani, la Galați, și a urmat cursurile Liceului Gheorghe Lazăr din Sibiu, la seral. A lucrat 40 de ani ceasornicărie, la început la Cooperativa Tehnica Nouă, iar apoi în atelierul pe care l-a deschis chiar ea.
„Sunt aici de 38 de ani, am lucrat la Tehnica Nouă 20 de ani, iar apoi în 84 mi-am făcut atelierul meu particular de ceasornicărie. Primul atelier l-am avut pe 9 mai, m-au demolat acolo și mi-au dat spațiul aici. Până în 2003 am plătit chirie, iar apoi l-am cumpărat. Eu am fost curajoasă și dacă pe vremea comuniștilor am reușit să fac prăvălia mea înseamnă că acest lucru nu îl putea face oricine”, povestește cu mândrie Paraschiva.

De unde vine rețeta plăcintelor bihorene
Rețeta plăcintelor pe care le face Paraschiva este din Bihor, de la Băile Felix și a fost culeasă de fostul ei soț care lucra în domeniul comerțului.
„Rețeta este de la Bihor, de la Felix. El mergea la stațiune, la Felix, a luat rețeta de la o doamnă de acolo. Eu i-am zis așa, să aducă la Sibiu ceva care nu exista, el a fost un mare comerciant, aproviziona tot Sibiul”, mai explică aceasta.
Când și cum a deschis plăcintăria
Plăcintăria aflată la doar doi pași de centrul Sibiului a deschis-o în anul 2010 și a lucrat aici zece ani, neîntrerupt. În pandemie, însă, s-a îmbolnăvit, iar o vreme nepoata ei a încercat să-și deschidă aici o mică afacere.
„A stat un an jumătate prăvălia închisă, apoi am o nepoată de la fratele cel mic și am vrut să-i predau firma, a zis că e cam greu cu plăcintele. Mi-a spus că vrea să facă un second hand. Am lăsat-o și a deschis un an și patru luni second hand. Am revenit cu toate documentele în 3 iunie. N-am crezut că mai intră cineva în prăvălie, dar cu ocazia festivalului de teatru a intrat extraordinar de multă lume. Prima zi am început cu cinci plăcinte vândute, apoi în timpul festivalului a fost extraordinar”.

„Treci aici Paraschivo și frământă pită”
Cu zâmbetul pe buze și cu emoția trăirilor trecutului, Paraschiva spune că încă de mică a fost învățată cu munca. Provenind dintr-o familie cu mulți copii, a fost nevoită să învețe să facă câte puțin din toate.
„Noi am fost șapte frați, când eram mică mama mea, Dumnezeu să o odihnească, ne-a pus de mici la treabă, fiecare știa ce să facă când se trezea. Eram numai oțâră de copilă, îmi spunea Treci aici Paraschivo și frământă pită, treci aici că nu știi când ai nevoie, și așa am învățat. Mă întreabă lumea și acum, aveți mașină de frământat, zic uitați-vă la mâinile mele, aici e mașina. Am fost de mică extrem de harnică și cu putere, eu spun precis că această putere este de la Dumnezeu”.
„Plăcinte șmechere”
Paraschiva se trezește în fiecare dimineață la ora 5 ca să plămădească aluatul pentru plăcinte, astfel încât să fie gata până la ora 10, atunci când deschide plăcintăria. Pregătește câteva sortimente din fiecare, iar dacă clienții îi cer și au puțină răbdare, le gătește chiar în fața lor, ca să le poată mânca calde.
„Fac să am făcute câteva, iar ce mi se cere le pregătesc în fața oamenilor, la ora cinci sunt în drum spre prăvălie, frământ aluatul care se dospește și-și face meseria lui, în timp ce eu pregătesc toate ingredientele, curăț cartofii, totul se pregătește dimineața, de aia deschid numai la 10”.
Programul plăcintăriei este de luni până vineri între orele 10 și 16 și sâmbătă între 9 și 13. Când vine vorba despre secretul rețetei, Tanti Paraschiva nu dă prea multe din casă, dar spune în schimb că plăcintele ei sunt „șmechere” pentru că au două fețe. Cea mai căutată este cea cu cartofi, smântână, mujdei de usturoi și telemea sau cașcaval ras deasupra. Pe lângă acestea, Paraschiva face plăcinte cu mere, cartofi, dar și cu urdă și mărar.
„O frământ și las un ceas și ceva să dospească, cantitate fac cam din două kilograme de făină, dar se mai întâmplă să rămână. Compoziția o pun la ochi. Dacă le cântărești au 250 de grame când sunt gata. Le burdușesc. Le spun că sunt plăcinte șmechere, au două fețe, într-o tigaie le coc fără ulei, iar apoi pe fața cealaltă le mut într-o tigaie cu ulei, ulei puțin ca la clătite”, explică aceasta în timp ce pregătește plăcintele pentru clienți.

„Nu închid decât dacă Dumnezeu îmi spune că are nevoie de mine sus ca să fac plăcinte”
Deși cei doi băieți ai ei i-au spus să stea acasă și să-și vadă liniștită de bătrânețe, Paraschiva nu i-a ascultat. Ține la locul ei și la amintirile pe care le are și spune că toată puterea îi este dată de Dumnezeu.
„Vin clienți de când am deschis, sunt foarte bucuroși să mă vadă. Am învățat cu casa de marcat, sunt atâtea coduri la produse, le-am învățat, am învățat tot din nou. Eu nu-mi bat joc de locul asta. Băieții mei nu prea au fost de acord să revin. Mi-au zis că am muncit destul 40 de ani. Le-am spus copiilor așa, dacă numai un an mai pot lucra, îl lucrez. Nu închid decât dacă Dumnezeu îmi spune că are nevoie de mine sus ca să fac plăcinte.
Vreau să spun că numai Dumnezeu m-a ajutat, tuturor părinților le spun să-și crească copiii cu respectul pentru Dumnezeu, care este tot timpul cu noi”
La final Paraschiva dă și un sfat de viață tuturor tinerilor. „La tineri, eu le spun așa, să-și aibă grijă și de suflet care aparține Tatălui Ceresc, el ni l-a pus în corpul pe care-l purtăm călători aici pe pământ, și să nu se lase, să se lupte, toată viața noastră e o luptă, să nu dea înapoi”, concluzionează aceasta.






Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 28998


Ultimele comentarii
Acum 10 ore
Alzara 1918
Acum 10 ore
Alzara 1818
Acum 11 ore
Emil
Acum 11 ore
MergeTreaba
Acum 11 ore
Ana Alexe