Marți,
19.08.2025
Cer Senin
Acum
16°C

Sistemul de date al Tursib, blocat de câteva zile. „Aparatele contactless din autobuze sunt în continuare în curs de remediere”

Sistemul de date al Tursib, blocat de câteva zile. „Aparatele contactless din autobuze sunt în continuare în curs de remediere”

Reprezentanții Tursib anunță că s-au confruntat în aceste zile cu o problemă tehnică referitoare la volumul datelor stocate pe servere, care au determinat un blocaj al sistemului.

„În prezent, echipa tehnică lucrează pentru a remedia disfuncționalitățile, însă având în vedere faptul că volumul de date implicat este semnificativ, procesul necesită mai mult timp”, transmit cei de la Tursib pe pagina de Facebook. 

Începând de astăzi, 5 decembrie, o parte din sistemul de ticketing este funcțional, respectiv călătorii își pot achiziționa titluri de călătorie prin următoarele canale de achiziție: Portalul Tursib, Aplicația mobilă SibiuBus, Aplicația mobilă 24Pay, Colaboratori – Simpa și Alpacom, Agențiile Tursib

„Aparatele contactless din autobuze sunt în continuare în curs de remediere, astfel deocamdată nu se pot face achiziții prin intermediul acestora și este posibil ca la validarea titlului de călătorie să apară erori chiar dacă titlul de călătorie este valabil.  Pe măsură ce situația va fi remediată, vom actualiza secvențial informațiile.

Ne cerem scuze pentru inconveniente și vă asigurăm că depunem toate eforturile pentru a pune în funcțiune întregul sistem în cel mai scurt timp”, mai transmit cei de la Tursib.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

3 comentarii

Claradi

Acum 8 luni

Alo Tursib, lumea pana acum a circulației pe gratis și la anul ne spuneți ca nu aveți profit și scumpiti biletele și abonamentele
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 8 luni

Probabil ca este vorba de un atac cibernetic rus: ne vor pietoni!
Raspunde

Emil

Acum 8 luni

Americanii sunt mai diplomati, sustin criminalii autohtoni sa ne atace, jefuiasca, ucida si distruga.

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus