Muzeul ASTRA din Sibiu va fi deschis în acest an de Noaptea Muzeelor. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 17 mai 2025. Rețeaua Națională a Muzeelor din România a încurajat recent muzeele să-și deschidă ușile vizitatorilor după ce la începutul lunii aprilie a transmis că nu va putea să coordoneze ediția din acest an a Nopții Muzeelor. Aceasta a ajuns la a 21-a ediție.
Informația a fost confirmată pentru Turnul Sfatului de directorul instituției, Ciprian Ștefan, care a subliniat că vizitatorii vor avea parte de o zi întreagă de experiențe culturale, educaționale și gastronomice.
„Noaptea Muzeelor se va ține la Muzeul ASTRA. Sâmbătă, 17 mai, vom avea intrare gratuită toată ziua, vom fi deschiși de la ora 8 dimineața, până la ora 23, ultima intrare. Pregătim mai multe activități cultural-educaționale care vor cuprinde demonstrații meșteșugărești și ateliere de restaurare participativă, dar și activități de gastronomie tradițională”, a declarat Ciprian Ștefan.
Mai mult, conducerea muzeului a anunțat că la începutul săptămânii viitoare va fi dezvăluită o surpriză pentru publicul vizitator – „va fi un eveniment unicat dedicat acestei ediții”.
Participarea muzeului sibian vine în contextul în care ministrul Culturii, Natalia Intotero, a efectuat recent o vizită în județul SIbiu, unde s-a întâlnit cu directorul Muzeului ASTRA, care conduce în prezent și Rețeaua Națională a Muzeelor din România. Intotero a anunțat că ministerul va susține financiar relansarea evenimentului „Noaptea Muzeelor” – „un eveniment de tradiție care aduce anual mii de vizitatori în spațiile muzeale”.
Pe 25 aprilie 2025, Muzeul ASTRA a găzduit Adunarea Generală Anuală a RNMR, unde s-au aprobat proiectele pentru anul în curs, iar ministrul culturii, Natalia Intotero, și Bogdan Trâmbaciu, directorul Unității de Management a Proiectului, au participat la discuții privind salarizarea din sector și sursele de finanțare pentru instituțiile muzeale. Un moment-cheie al întâlnirii a fost anunțul oficial privind sprijinul acordat Nopții Muzeelor 2025, după ce RNMR anunțase anterior că nu va coordona ediția din acest an.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Felicitări instanța de judecată! Felicitări! Învățati drept și legislație domnilor agenți constatatori! Și voi de la poliția locală și cei…
Oricum nu se lucrează ziua darămite noaptea…o poveste minunată gen făt frumos și merele de aur…
Mai avem compatrioți care ar dori întoarcerea în evul mediu întunecat, la industria calului.
Dacă le-ați tăiat pădurile… :))
Si ce-i daca? Foarte bine.













Lasă un răspuns