Luni,
18.08.2025
Partial Noros
Acum
22°C

Ikea cheamă clienții să returneze o presă de usturoi. „Există riscul ca mici bucăți metalice să se desprindă în timpul utilizării și să fie apoi înghițite”

Ikea cheamă clienții să returneze o presă de usturoi. „Există riscul ca mici bucăți metalice să se desprindă în timpul utilizării și să fie apoi înghițite”
Foto: Ikea/Facebook

Ikea îndeamnă toți clienții care dețin presa de usturoi IKEA 365+ VÄRDEFULL, de culoare neagră, să nu o mai folosească și o returneze pentru a-și primi banii inapoi.

Produsul vizat are numărul de articol 201.521.58, anunță reprezentanții companiei, printr-o postare pe pagina de Facebook. Produsul vizat poate fi returnat în orice magazin IKEA pentru rambursare integrală. Dovada achiziției (bonul fiscal) nu este necesară.

„Din cauza unei erori de producție, identificată în urma unei investigații interne care a indicat riscul ca mici bucăți metalice să se desprindă în timpul utilizării și să fie apoi înghițite împreună cu alimentele, Ikea recheamă de pe piață presa de usturoi IKEA 365+ VÄRDEFULL, de culoare neagră, cu marcaj de dată de la 2411 (AASS) până la 2522 (AASS),” transmite sursa citată. 

Dacă identificarea nu poate fi făcută, clienții pot returna orice presă de usturoi IKEA 365+ VÄRDEFULL, de culoare neagră și vor primi banii înapoi.

Clienții care dețin presa de usturoi vizată trebuie să înceteze imediat folosirea acesteia și să contacteze Ikea pentru rambursare integrală, spun reprezentanții Ikea. În plus, Ikea încurajează clienții să informeze și alte persoane cu privire la această rechemare, mai ales dacă produsul vizat a fost oferit, împrumutat sau vândut altcuiva.

IKEA își cere scuze pentru orice neplăceri pe care le-ar putea cauza această rechemare.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

1 comentarii

Emil

Acum 2 luni

Electrivele electrocuteaza, presa se rupe si se inghite, etc. N-au control de calitate, n-au standarde TUV, ISO, etc, n-au nimic.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus