Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Primele reacții ale directorilor după ce 17 școli, grădinițe și licee „dispar” din județul Sibiu: „Este o durere adâncă să vezi cum ce a fost construit cu atâta dragoste și sacrificiu se poate risipi atât de ușor”

Raluca Budușan
14
carmen-damean-microfon-sursa-facebook-zksr

După publicarea listei cu cele 17 unități de învățământ din județul Sibiu care își vor pierde personalitatea juridică Turnul Sfatului a obținut primele reacții ale directorilor implicați în proces. De la resemnare și prudență, până la îngrijorare și emoție, fiecare conduce această schimbare în felul său.

Publicitate
Publicitate

Inspectoratul Școlar Județean Sibiu a anunțat că reorganizarea, impusă de noile reglementări fiscal-bugetare, presupune fuziuni prin absorbție, fără ca activitatea educațională să fie mutată din clădirile actuale. În dimineața zilei de marți, 12 august, lista cu unitățile școlare din județul Sibiu propuse pentru comasare a fost trimisă către Ministerul Educației. 

Prof. Emanuela Lal, directoarea Școlii Gimnaziale Nr. 10 din Sibiu, spune că are foarte puține informații în acest moment și că ar dori să nu comenteze pe acest subiect. Unitatea pe care o conduce acum este propusă pentru a fuziona cu Liceul Tehnologic de Construcții și Arhitectură „Carol I” Sibiu. În urma fuziunii Școala Nr.10 devine structură. 

„Vom vedea. În momentul actual, nu știu decât că Școala Gimnazială Nr. 10 din Sibiu nu va mai exista. Nu va mai avea personalitate juridică. În rest, nu vă pot spune altceva. Nu doresc să comentez pe acest subiect. Nu este ca și cum a fost o decizie luată de mine”, a spus directorul.

Citește și: 17 școli și grădinițe din județ vor fuziona cu alte unități școlare. Lista propusă de Inspectoratul Școlar la Ministerul Euducației

Primele reacții ale directorilor după ce 17 școli, grădinițe și licee „dispar” din județul Sibiu: „Este o durere adâncă să vezi cum ce a fost construit cu atâta dragoste și sacrificiu se poate risipi atât de ușor”

Imagine din Școala gimnazială Nr.10 din Sibiu – Arhiva Turnul Sfatului

La Colegiul Tehnic Cibinium, care va prelua Liceul Tehnologic „Henri Coandă”, directorul prof. Mona Ciubotaru spune că încă așteaptă decizia oficială, dar admite că preluarea întregului personal ar putea fi o provocare.

„Deocamdată, nu vă pot spune prea multe, pentru că am aflat și noi de curând, iar lista nu a fost aprobată de Minister pentru a exista măsuri concrete. Așteptăm o decizie oficială în acest sens. Cert este că fiecare unitate își va păstra spațiul, clasele vor rămâne ca și până acum, însă noi va trebui să preluăm întreg personalul. Aici nu știu ce să vă spun. Avem și noi angajați, au și ei, nu știu în ce măsură îi putem prelua pe toți. Vom vedea, în funcție de numărul nou de elevi, de cât personal este nevoie, în funcție de normative. Vom discuta, cu siguranță, în Consiliul de Administrație și vom face tot posibilul să păstrăm cât mai mulți oameni. Sunt totuși două corpuri de clădire și este nevoie de oameni și aici, și acolo”, spune ea.

Primele reacții ale directorilor după ce 17 școli, grădinițe și licee „dispar” din județul Sibiu: „Este o durere adâncă să vezi cum ce a fost construit cu atâta dragoste și sacrificiu se poate risipi atât de ușor”

Colegiul „Cibinium”

La Liceul Tehnologic Mârșa, directorul prof. Constantin Coropețchi privește cu reținere viitorul, dar spune că, personal, schimbarea nu îl afectează din punct de vedere profesional, cu doar sufletește. Dacă lista trimisă astăzi va fi aprobată de minister, acest liceu va fi preluat de Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” Avrig. 

„Eu cred că efectele acestor schimbări se vor vedea în câteva luni, poate într-un an, nu acum și nu știu dacă vor fi benefice. În acest moment mă aflu în concediu medical, în urma unei intervenții, și am fost înlocuit de consilierul nostru educațional, așa că nu vă pot spune prea multe. Pot să menționez că în școala noastră, în ultimul timp, au fost făcute investiții majore prin P.N.R.R., dar decizia nu ne aparține. Vom vedea. Este decizia lor, o respectăm, ce altceva să facem. Din punct de vedere al funcției, pe mine nu mă afectează, pentru că sunt în prag de pensionare. Am rămas din dragoste și respect pentru elevi, colegi și școală. Mă afectează doar sufletește.”

Primele reacții ale directorilor după ce 17 școli, grădinițe și licee „dispar” din județul Sibiu: „Este o durere adâncă să vezi cum ce a fost construit cu atâta dragoste și sacrificiu se poate risipi atât de ușor”

Liceul Tehnologic Mârșa – sursa foto facebook

Cea mai emoțională și emoționantă reacție vine de la prof. Ileana Carmen Dămean, directoarea Școlii Gimnaziale „Sava Popovici Barcianu”, care vede în decizia de comasare o amenințare la adresa identității școlii și comunității. Școala a fost propusă de ISJ să fuzioneze cu Școala Gimnazială „Octavian Goga” din Rășinari și să devină structură. 

„Pentru mine, această școală nu este doar o clădire sau o instituție – este o parte vie din sufletul meu și al întregii comunități. De peste 300 de ani, aici s-a țesut o poveste frumoasă, plină de dăruire, muncă și speranță. Profesori care au pus suflet, generații de copii care au crescut cu drag de carte și de rădăcini.

Astăzi, mă doare să văd cum decizia de comasare amenință să destrame această poveste. Nu e vorba doar de cifre sau statistică, ci despre oameni – profesori care își pierd motivația și stabilitatea, copii care vor fi dezrădăcinați și care, poate, vor abandona școala, iar părinți care, îngrijorați, vor căuta alte locuri pentru copiii lor.

Am avut o școală despre care toți spuneau că e minunată, un loc în care fiecare colțișor spune o poveste, o școală care a fost mândria noastră. Acum văd cum riscă să se piardă în uitare, cum identitatea noastră se destramă încet, fără să ne opunem suficient.

Este o durere adâncă să vezi cum ce a fost construit cu atâta dragoste și sacrificiu se poate risipi atât de ușor. Școala asta înseamnă mai mult decât educație – înseamnă rădăcini, identitate și viitor.”

Publicitate

Primele reacții ale directorilor după ce 17 școli, grădinițe și licee „dispar” din județul Sibiu: „Este o durere adâncă să vezi cum ce a fost construit cu atâta dragoste și sacrificiu se poate risipi atât de ușor”

Școlii Gimnaziale „Sava Popovici Barcianu”

Reorganizarea prevăzută de Inspectoratul Școlar Județean Sibiu afectează în total 17 unități de învățământ cu personalitate juridică din județ, care vor fuziona prin absorbție. Școli gimnaziale, licee și grădinițe din orașele Sibiu, Mediaș, Avrig, Cisnădie, Agnita și Rășinari își vor pierde astfel autonomia administrativă, urmând să funcționeze ca structuri arondate altor instituții școlare.

Deși activitatea educațională va continua în aceleași locații, schimbările ridică numeroase semne de întrebare legate de personalul didactic, resursele umane necesare și impactul asupra comunităților locale. Primăriile au aprobat măsurile, iar Ministerul Educației urmează să dea undă verde implementării, care este programată să înceapă din această toamnă.

Rămâne de văzut cum se vor adapta unitățile implicate și dacă această reorganizare va reuși să eficientizeze procesul educațional, fără să-i afecteze prea mult pe cei implicați.  

Citește și: Mesajul unui profesor sibian a cărui școală se comasează: „Mi-e greu să-mi imaginez cum ar fi să le spun copiilor că nu ne vom mai vedea zilnic, între aceiași patru pereți. Când închizi o școală, nu tai doar din bugete. Tai din speranță”

Citește și: Reacții la comasarea din Educație. Directoarea Școlii din Rășinari: „Se va forma o școală-mamut. Fără aer. Fără răgaz. Fără sens”. Primarul din Sadu: „O încercare de nivelare forțată”

Lista unităților implicate în proces așa cum a fost transmisă de ISJ Sibiu 

Pentru U.A.T. Sibiu

Colegiul Tehnic „Cibinium” Sibiu (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Sibiu (devine structură)

Liceul Tehnologic de Construcții și Arhitectură „Carol I” Sibiu (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Școala Gimnazială Nr. 10 Sibiu (devine structură)

Școala Gimnazială Nr. 2 Sibiu (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit Nr. 16 Sibiu (devine structură)

Școala Gimnazială Nr. 23 Sibiu (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit Nr. 17 Sibiu (devine structură) și cu Grădinița cu Program Prelungit Nr. 18 Sibiu (devine structură)

Școala Gimnazială Nr. 8 Sibiu (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit Nr. 37 Sibiu (devine structură)

Grădinița cu Program Prelungit Nr. 26 Sibiu (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit Nr. 19 Sibiu (devine structură)

Grădinița cu Program Prelungit Nr. 42 Sibiu (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit Nr. 5 Sibiu (devine structură)

Pentru U.A.T. Mediaș

Școala Gimnazială Nr. 7 Mediaș (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Școala Gimnazială Nr. 4 Mediaș (devine structură)

Școala Gimnazială „Cireșarii” Mediaș (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Școala Gimnazială „Constantin Ioan Motaș” Mediaș (devine structură)

Grădinița cu Program Prelungit „Bucuria Copiilor” Mediaș (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Grădinița cu Program Prelungit Nr. 12 Mediaș (devine structură) 

Grădinița cu Program Prelungit „Micul Prinț” Mediaș (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit „Piticot” Mediaș (devine structură) 

Grădinița cu Program Prelungit „Pinocchio” Mediaș (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit „Dumbrava Minunată” Mediaș (devine structură)

Pentru U.A.T. Avrig

Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” Avrig (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Liceul Tehnologic Mârșa (devine structură)

Pentru U.A.T. Cisnădie

Școala Gimnazială Nr. 3 Cisnădie (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Școala Gimnazială Nr. 2 Cisnădie (devine structură)

Pentru U.A.T. Agnita

Școala Gimnazială „Georg Daniel Teusch” Agnita (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Grădinița cu Program Prelungit Agnita (devine structură)

Pentru U.A.T. Rășinari

Școala Gimnazială „Octavian Goga” Rășinari (unitate cu personalitate juridică) fuzionează prin absorbție cu Școala Gimnazială „Sava Popovici Barcianu” Rășinari (devine structură)

Publicitate
Publicitate

Raluca Budușan
Raluca Budușan

Sănătate, Educație

0766 905 671

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

14 răspunsuri

  1. Avatar F bine
    F bine

    Directorii de „meserie”” care n-au catedra suspendata in alta parte!??? Redevin profesori, nu raman pe drumuri.
    Hai cu munca, ca de din astia care se cred directori pe viata suntem satui peste tot. Ar trebui testati, dupa cativa ani de sefie li se schimba ceva in creier…

    43
    23
  2. Avatar ???
    ???

    E doar o problema administrativa: cladirile si elevii raman pe loc. Vor fi mai putini directori, unii directori vor ramane fara functie si vor avea un salariu mai mic, directorii ramasi in functie si vor lucra 10 ore /saptamana fata de 4-6 ore/saptamana cat lucrau pana acum, profesori 20 de ore fata de 16-18 ore, iar secretarele si contabilele vor avea un volum mai mare de munca.

    27
    8
  3. Avatar Newman
    Newman

    Tragedie Shakespeariana!**** !Ne doare undeva ca nu o sa mai fiti directoare puse de partid.Acum partidele fac selectie,Raman doar cele care au votat mucusor progresist proeuropean!
    (Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului jignitor)

    26
    9
    1. Avatar Bambolero
      Bambolero

      ***
      (Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului jignitor)

      0
      1
    2. Avatar Aci Duțu
      Aci Duțu

      Când veniți cu soluția jiorjel putinel? Sau la ferma de postaci vă zice numai comenzi?

      1
      2
  4. Avatar Sibian SB
    Sibian SB

    Multi vor simti o durere adanca pentru ca au ramas fara functie, fara un venit de 8-9 000 de lei pe luna si vor munci la catedra 20 de ore! Hai noroc!

    24
    10
  5. Avatar Sibian
    Sibian

    Numai atat? Sunt o gramada de scoli la tara cu mai putin de 500 de elevi. Cu acelea ce se intampla?

    2
    0
  6. Avatar Adriana Mari
    Adriana Mari

    O durere sufletească a directoarei de la Sc. S.P.Barcianu unde povestea eficientei se vede și în imaginea cu iarba necosita de când asculta poveștile spuse de bunicii dumneaei. Funcția de director nu ar trebui exercitata mai mult de 2 mandate respectiv de 8 ani, altfel fiecare se crede în scoala pe feuda lui .

    6
    0
  7. Avatar Natalitatea scade din cauza avorturilor
    Natalitatea scade din cauza avorturilor

    Natalitatea scade din cauza avorturilor…
    În mileniul III nu mai sunt decreței,
    ce-a fost verde s-a uscat…

    7
    2
  8. Avatar Radu
    Radu

    Acum ca se reduc posturile de : directori,secretare,contabili,administratori e in pas cu ,,moda” .Dar ce e de râs e ca unii profesori au protestat aiurea-n tramvai,nestiind ca fostii directorii sunt cei care pierd mai mult la bani.Realitatea e cu nu mai sunt copii.Natalitatea e mai mica ca în anul 1918 an foarte greu .Acum cauzele sunt cu totul altele.

    10
    0
  9. Avatar Profu
    Profu

    Un lucru bun tot aduce legea asta: ii descurajeaza pe unii sa mai ia ore la plata cu ora. Sunt cazuri cand au catedra intreaga si mai iau inca 8 ore, adica aproape o jumatate de catedra pe stil vechi, de parca ar manca cu 2 guri. Lacomia e mare!

    11
    0
  10. Avatar Gavril
    Gavril

    Știți ce denota declarațiile directorilor din articol? O mare lașitate, pupincurism grețos. O singura declarație e de Doamne ajuta . Acesta e motivul pentru care cadrele didactice au luat o lovitura peste bot. O lașitate specifica marii majorități a romanilor. Din păcate!

    3
    3
  11. Avatar Natalitatea?
    Natalitatea?

    Cu natalitatea în drastică scădere structurile au rămas supradimensionate.

    7
    1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate