Sibienii sunt invitați să participe la ateliere de realizare a învelitorilor tradiționale din arhitectura vernaculară folosind materiale vegetale, de joi, 25 septembrie, până duminică, 28 septembrie, în Muzeul Astra.
Acestea vor avea loc la Gospodăria de vărar, Dragu- Brad, județul Hunedoara, între orele 11-17.
„Continuăm să vă dezvăluim cum se îmblânzesc paile! Sau cum se face un acoperiș cu învelitori de paie ! Istoria acestui meșteșug vă vor fi dezvăluite de meșteri din Munții Apuseni, meșteri care de generații îmbracă într-o estetică deosebită casele, folosind unelte arhaice”, transmit cei de la Muzeul ASTRA.
ANIMĂ ASTRA 2025 este un proiect cultural cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2025
Foto: Muzeul Astra



Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 600


Ultimele comentarii
Acum 6 ore
Gogu
Acum 6 ore
Kokos
Acum 6 ore
@inu
Acum 6 ore
@cotete….
Acum 6 ore
5