Compania italiană Webuild, constructorul lotului Tigveni – Cornetu din cadrul autostrăzii Sibiu-Pitești, anunță că demarează o nouă campanie de recrutare și angajează pentru o varietate largă de posturi. Primarul comunei Racovița, de pe Valea Oltului, a declarat pentru Turnul Sfatului că din informațiile pe care le deține constructorul ar urma să primească autorizație de construire pe întreg lotul în perioada următoare.
Conform anunțului de angajare, Webuild caută muncitori pentru următoarele posturi disponibile: dulgheri, lăcătuși mecanici, fierari betoniști, sudori, zidari, schelari, electricieni și muncitori necalificați.
Viitorii angajați primesc cazare și vor lucra în trei baze: Cepari, Racovița și Sorelo (Bascov, jud. Argeș).
”Au venit și la noi la primărie și ne-au rugat să-i ajutăm cu anunțurile de angajare, dar nu ne-au spus detalii. Cred că sunt sute de posturi disponibile în toate cele trei organizări de șantier. La noi, în comuna Racovița, lucrează la turnat grinzi și la Cornetu lucrează la ecoduct”, spune primarul Ion Narcis Iliescu.
Webuild nu precizează exact salariul oferit, însă înșiră o serie de beneficii: salariu foarte bun, plata orelor suplimentare (în cursul săptămânii + sâmbăta), bonuri de masă, transport, cazare și abonament medical Medlife.
Primarul din Racovița mai spune că de data aceasta speră ca procesul de recrutare să fie mai aplicat, data trecută mulți oameni interesați fiind puși pe drumuri degeaba. ”Au mai făcut un anunț de angajare în trecut și a venit multă lume la primărie. Au venit și din Sibiu și din alte părți oamenii, dar acolo îi țineau pe la uși, le-au spus că revin și nu i-a mai sunat nimeni. Au stat oamenii pe acasă câte o lună, două degeaba, unii s-au și supărat. Sper să fie mult mai bine organizați de data aceasta”, a mai declarat primarul Ion Narcis Iliescu.
Prezent recent la Sibiu, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Scrioșteanu, a anunțat că autorizațiile de construire pentru loturile 2 și 3 ale autostrăzii Sibiu-Pitești ar urma să fie eliberate în martie-aprilie 2026.
”Am demarat procedura de revizuire a acordului de mediu pentru că studiile geologice au generat o serie de modificări ale proiectului, față de studiul de fezabilitate. A fost nevoie de această revizuire a acordului de mediu. Autoritatea Națională de Mediu a cerut deja primele clarificări către Compania de Drumuri. Estimez că în martie-aprilie am putea să avem toate autorizațiile de construire emise, în așa fel încât să avem șantier pe toată lungimea celor două secțiuni”, a declarat Irinel Scrioșteanu.
Ideea este întărită și de primarul din Racovița.
”Așa am auzit și eu, ced că urmează să primească autorizație pe tot șantierul, de aceea au demarat această campanie de angajări. Momentan, din ce am văzut, lucrează doar punctual, unde pot, și mută muncitorii dintr-o parte într-alta. Ceva activitate este pe șantier. Sper ca în perioada următoare să vedem muncitori pe întreg lotul”, a mai spus Ion Narcis Iliescu.
Lotul 3 Cornetu – Tigveni are 37 de kilometri, iar durata de execuție este de 45 de luni.
În luna septembrie reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova anunțau că peste 900 de oameni și aproximativ 200 de utilaje și echipamente erau mobilizate pe acest lot.
Cine este interesat de un loc de muncă poate găsi date de contact și informații complete în anunțul de mai jos:
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: angajari webuild , angajari autostrada , webuild , Sibiu , autostrada , angajari , Racovița
Vizualizari: 947
Ultimele comentarii
Acum 7 ore
HermannstadtV2.0
Acum 7 ore
Incompetenti
Acum 7 ore
Mihai
Acum 7 ore
Iry
Acum 7 ore
@Dumitru Hulea