Joi,
22.01.2026
Innorat
Acum
-1°C

Doi bărbați din Mediaș au primit interdicție de a mai intra în Sibiu timp de trei ani: au încercat să tâlhărească un nevăzător

Doi bărbați din Mediaș au primit interdicție de a mai intra în Sibiu timp de trei ani: au încercat să tâlhărească un nevăzător
Inculpații și-au recunoscut vina, pentru a le fi micșorate pedepsele. Foto arhiva tunulsfatului.ro

Doi bărbați din Mediaș nu mai au voie să intre în municipiul Sibiu timp de trei ani. Aceasta este pedeapsa complementară decisă de Judecătoria Sibiu, într-un dosar care a fost soluționat pe fond în această săptămână.

Doi ani și șase luni de închisoare cu executare, respectiv doi ani și șase luni de închisoare cu suspendare sunt pedepsele primite de cei doi pentru o tentativă de tălhărie asupra unei persoane nevăzătoare. Unei adolescente din Cisnădie, de asemenea trimisă în judecată în acest dosar, i-a fost aplicată o măsură educativă neprivativă de libertate. Sentințele sunt rezultatul unui acord de recunoaștere a vinovăției, prin care se reduc cu o treime limitele pedepselor care pot fi aplicate.

Hotărârea poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Strigătele de ajutor ale victimei au fost auzite de locatarii din zonă

Incidentul a avut loc în seara zilei de 8 noiembrie 2025, pe strada Țesătorilor din municipiul Sibiu, când mai mulți sibieni alarmați de strigătele victimei au reușit să oprească tâlhăria.

Cele trei persoane l-au imobilizat pe bărbatul în vârstă de 44 de ani și au încercat să îi fure din buzunar câteva sute de lei și 100 de euro, dar au fost opriți de intervenția oamenilor aflați în zonă. Aceștia au văzut ce se întâmplă și au început să strige să îl lase în pace, „că te filmez”. Agresorii s-au speriat și au fugit, lăsând în urmă și banii sustrași, care au fost găsiți imediat de un martor care i-a înapoiat victimei. 

Citeștește și Mai mulți sibieni l-au salvat pe un bărbat care era agresat și tâlhărit pe stradă. „Lasă-l în pace, că te filmez!”

În motivarea sentinței publicate prin intermediul ReJust.ro, judecătorul a reținut că „inculpații au profitat în mod conștient de starea de vădită vulnerabilitate a persoanei vătămate datorată infirmității, aceasta fiind nevăzătoare, împrejurare care a facilitat acțiunea lor infracțională”.

Victima, care a venit cu trenul la Sibiu, a fost abordată în zona gării de cei trei inculpați, care s-au oferit să o ajute. Aceștia au condus-o ulterior pe strada Țesătorilor, unde au trecut la exercitarea actelor de violență.

Judecătoria reține că unul dintre inculpați „i-a pus piedică persoanei vătămate, determinând căderea acesteia la sol”, după care victima a fost imobilizată prin aplicarea mâinilor peste gură și prin așezarea corporală peste aceasta, pentru a-i fi suprimată posibilitatea de a cere ajutor. În același timp, ceilalți doi inculpați, inclusiv minora, au participat la imobilizare și au verificat buzunarele hainei victimei, în scopul sustragerii unor sume de bani.

Atacul a fost întrerupt exclusiv ca urmare a intervenției unor persoane aflate în zonă, care au auzit strigătele de ajutor ale victimei.

Pedepsele

Pentru unul dintre inculpați, în vârstă de 44 de ani, recidivist postexecutoriu, instanța a dispus condamnarea la doi ani și șase luni de închisoare cu executare în regim de detenție. În plus, acestuia i-a fost aplicată pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a se afla în municipiul Sibiu pentru o perioadă de trei ani, după executarea pedepsei principale.

Cel de-al doilea inculpat, în vârstă de 19 ani, a fost condamnat la doi ani și șase luni de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe un termen de patru ani. Pe durata supravegherii, acesta va trebui să respecte măsuri specifice stabilite de Serviciul de Probațiune și să presteze 120 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității. Și acesta are interdicție de a mai intra în Sibiu, cu excepția situațiilor în care prezența acestuia se impune în fața autorităților judiciare sau a altor instituții publice. 

În cazul inculpatei minore, care are 16 ani, instanța a aplicat o măsură educativă neprivativă de libertate, respectiv asistarea zilnică pe o durată de cinci luni. Aceasta a fost obligată să urmeze un curs de pregătire școlară sau formare profesională și să se prezinte la Serviciul de Probațiune la datele stabilite.

În timpul arestului la domiciliul, fata a avut nevoie de acordul judecătorilor pentru a merge la școală (Detalii aici)

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

1 comentarii

Andreas

Acum 5 zile

Ce bine era când se închideau porțile orașului la 9 seara și eram aspru pedepsiți pentru cea mai mică abatere! Orice nelegiuire si corupție erau considerate trădare la adresa cetății și cetățenilor săi!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus