Raluca Turcan, deputat PNL de Sibiu, spune că Sorin Grindeanu ar trebui să-și asume funcția de premier, așa cum Ludovic Orban și-a asumat conducerea guvernului, după ce PNL a înlăturat-o pe Viorica Dancilă, prin moțiune de cenzură.
„Sorin Grindeanu ar trebui să-și asume funcția de premier! A dărâmat Guvernul Ilie Bolojan, din care PSD făcea parte, spunând că lucrurile nu au mers bine — ca și cum ar fi fost în opoziție, dar într-una superficială. Și, cu toate acestea, a strâns voturi pentru ca IlieBolojan să nu mai fie premier”, scrie Turcan, pe pagina de Facebook.
Deputat PNL consideră că adoptarea unei moțiuni de cenzură este un moment de asumare politică reală. „De aceea, consider că Sorin Grindeanu ar trebui să înceapă negocierile pentru a obține funcția de premier. Atunci când răstorni un guvern, cu siguranță ești convins că știi să guvernezi mai bine. Hai să vedem!”
Citește și
Raluca Turcan mai precizează că PNL va face o opoziție responsabilă și va susține proiectele esențiale pentru atragerea fondurilor europene, finalizarea jaloanelor din PNRR, relansarea economică, programul SAFE, aderarea la OECD și menținerea echilibrelor bugetare.
„Uitați-vă la datele economice! Euro a trecut de 5,2 lei. Inflația mănâncă din buzunarele oamenilor în fiecare zi. Facturile nu așteaptă, chiria nu așteaptă, rata la bancă nu așteaptă. Nu poți provoca o criză politică și apoi să privești cum se adâncește criza economică. Dacă această majoritate a fost construită pentru a demola, atunci trebuie să demonstreze că poate și guverna”, încheie președinta PNL Sibiu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Bravo Bogdănel, cu treaba asta v-ați făcut harakiri . Numai așa ajungeți să aveți 10% și la nivel național ,…
De pe vremea lui Antonescu adica de 17 ani pnl este in alianta cu psd.Cine mai crede minciunile lor? Ei…
Nota bene administratie locala!
Din fericire trotinetistii mucisoristi nu o sa aiba ultimul cuvant.
Aș vrea să întreb asociațiile de proprietari ale căror blocuri au fost deja reabilitate, dacă și la dânși în timpul…













Lasă un răspuns