Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Singurele staţii meteo montane cu zăpadă sunt Bâlea Lac (51 cm) și Vf Omu (170 cm). Încă este risc de avalanșă

Raluca Budușan
0
Stația meteo Bâlea. Sursa foto: turnulsfatului.ro
Stația meteo Bâlea. Sursa foto: turnulsfatului.ro

Bâlea-Lac și Vârful Omu sunt în prezent singurele staţii meteorologice montane din România unde se mai înregistrează strat de zăpadă, potrivit buletinului nivometeorologic emis miercuri, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), scriu jurnalistii de la Agerpres.

Publicitate
Publicitate

Conform măsurătorilor efectuate miercuri, stratul de zăpadă măsura 170 de centimetri la Vârful Omu, în Munţii Bucegi, şi 51 de centimetri la Bâlea-Lac, în Munţii Făgăraş.

În restul masivelor montane din ţară mai sunt doar petice izolate de zăpadă.

Publicitate

Meteorologii avertizează că, la altitudini de peste 2.000 de metri din Munţii Făgăraş şi Bucegi, se menţine un risc moderat de avalanşe de topire, din cauza temperaturilor pozitive şi a umezirii stratului de zăpadă.

Potrivit ANM, vremea va rămâne instabilă în zona montană înaltă, cu averse de ploaie. 

Citește și:

Publicitate
Publicitate

Raluca Budușan
Raluca Budușan

Sănătate, Educație

0766 905 671

raluca[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate