Aflat la cea de-a XXXII-a ediție, Colocviul Internațional Emil Cioran a început în aprilie 1991, la Sibiu, atunci când filosoful împlinea optzeci de ani. Prima temă a colocviilor a fost: Cioran – între anatomia descompunerii și mistica negativă. Inițiativa a aparținut d-lui prof. univ. dr. Ion Dur și revistei Continent, unde era redactor-comentator, iar la colocviu au participat atunci o serie de critici interesați de receptarea postdecembristă a operei cioraniene. De-a lungul timpului, edițiile succesive ale colocviilor au avut ca teme importante din opera lui Cioran. Cercetători români și cercetători veniți din Europa, Asia și America, mulți dintre ei tineri interesați de semantica operei cioraniene s-au înscris cu comunicări referitoare la opera cioraniană. În lista de-a dreptul impresionantă a celor veniți să vorbească despre opera lui Cioran figurează și numele lui Friedgard Thoma, ultima mare iubire a filosofului. Posteritatea lui Cioran s-a dovedit a fi mereu contemporană, cum ar spune Monica Lovinescu, un critic care a apreciat onest opera filosofului româno-francez.
Ediția a XXXII-a, din acest an se va desfăşura în perioada 5-7 iunie, 2026, la Primăria comunei Răşinari în Sala Emil Cioran.
Evenimentul este organizat de Primăria Comunei Rășinari în colaborare cu Uniunea Scriitorilor din România-Filiala Sibiu, Liga Culturală Sibiu, Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România și Asociația Dram Center 07. Manifestarea culturală este cofinanțată de Primăria Comunei Rășinari în cadrul Agendei Culturale 2026, prin Asociația Dram Center 07.
Vă aşteptăm cu drag!
PROGRAMUL MANIFESTĂRII
VINERI – 5 iunie, 2026
13.30 Primirea oaspeților la Primăria Rășinari în Sala ,,Emil Cioran”
Deschiderea Colocviilor Emil Cioran, d-nul primar Bucur Bogdan și invitații
Decernarea Premiului Emil Cioran 2025 și oferirea Diplomelor de excelență
Cuvănt de salut : Academician Mircea Dumitru,
Dir. Viorel Vizureanu,
Prorector Mircea A.Diaconu
Conf.univ.dr. Anca Sîrghie
Lansarea volumului CAIETE CIORAN 2025 – prezintă : Anca Sîrghie
14.30 Sesiune de comunicări – partea I
Moderatori : Anca Sîrghie și Marius Dobre
Lansare de carte: Studii cioraniene, vol. I și METAFIZICA DE CONSOLARE.
Prezintă: Marius Dobre și autorul.
20.00 Discuții
SÂMBĂTĂ – 6 iunie, 2026
09.30 Slujba religioasă de comemorare a filosofului Emil Cioran la Biserica „Sfânta
Treime” din Rășinari, moment de reculegere la mormântul familiei Cioran.
11.00 Spectacolul ÎNTÂLNIRI PE MUCHIE DE CUȚIT la Școala Gimnazială ”Octavian Goga” Rășinari, adaptare după piesa lui Cornel Teulea realizată de regizorul Muriel Manea și actorii Teatrului Național Aureliu Manea din Turda
12.00 Vizită la Muzeul Etnografic Rășinari
13.00 Sesiune de comunicări – partea a II-a
Moderatori: Horia Pătrașcu și Ion Dur
17.30 Discuții și Concluzii
Închiderea oficială a Colocviului, primar dl. Bucur Bogdan
DUMINICĂ – 7 iunie, 2026
10.00 Excursie tematică prin Mărginimea Sibiului.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).










