Baza sportivă a fostei echipe Carpați Mârșa e scoasă din nou la licitație, după ce la începutul anului, la o nouă tentativă de vindere a terenurilor, nu s-a prezentat nimeni.
De această dată, licitația e organizată în 20 iunie, la sediul lichidatorului judiciar Management Reorganizare Lichidare Iași.
Prețul este diminuat cu 85% față de estimarea inițială, iar terenul de circa 32 de metri pătrați (fost teren de fotbal, rugby, tenis și volei) la care se adaugă o locuință de 62 de metri pătrați, costă 1,176 de milioane de lei, fără TVA.
Fostul teren de fotbal al echipei Carpați Mârșa este evaluat separat, la 1,09 milioane de lei.
Falimentul Mecanica Mârșa. Vânzări pe bucăți din 2018
În 2018 era programată licitația pentru vânzarea bunurilor fostei întreprinderi Mecanica SA, intrată în faliment. Au fost scoase atunci la vânzare peste 30 de active, al căror preț total de pornire la licitație este de peste 64,7 milioane de lei, cu tot cu TVA. În acel moment, este cea mai mare licitație de executare a unei firme din județul Sibiu.
Înființată în 1939 și producătoare de remorci, semiremorci și caroserii, Mecanica SA din Mârșa a mers mai mult pe pierdere după 1989.
În 2017, pe statele de plată ale uzinei mai apăreau cel mult 71 de salariați. Apoi, pe porțile fostei întreprinderi nu a mai intrat nimeni în afară de 13 paznici, un contabil și administratorul. Și nici măcar pentru aceștia, fosta uzină nu mai reușește să producă banii de salarii.
Sucursală Skoda
Mecanica Mârșa a fost înființată în 1939 ca o sucursală a Skoda, iar până în 1959 producția era exclusiv militară. Ulterior, în jurul anilor ’80, la Mârșa a început producția de utilaje pentru industria extractivă. În 2003, partea destinată producției civile a fost privatizată, în urma datoriilor imense acumulate. A mai funcționat câțiva ani ca producătoare de mijloace de transport auto de mărfuri.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Politic
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Da in fiecare sâmbătă vine elicopterul sa nu dormi ca ursu :)))))
Cam puține date, dar din poză pare să fie într-o grădină. Nici un comentariu cu „dacă le-ați tăiat pădurile” sau…
Ce aroganta frate! Auzi ca e inclus in pretul montajului… Depinde si cat e pretul montajului. La cladirea de langa,…
Nu vi se pare gresit ca abordare? Este un proiect care pune in prim plan tehnologia, nu nevoile reale ale…
Ar trebui sa cititi “putin” mai mult












Lasă un răspuns