Pompierii sibieni au intervenit ieri pentru evacuarea apei din 70 de locații din municipiul Sibiu. Printre acestea se numără și trei instituții publice. E vorba despre Inspectoratul Județean de Poliție (IPJ), sediul SRI, dar și Spitalul de Pediatrie. „A fost evacuată apa din subsoluri. La Pediatrie au acționat în mare parte angajații”, spun reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu.
La sediul poliției, apa s-a acumulat în subsol, iar reprezentanții instituției precizează, la solicitarea turnulsfatului.ro, că imobilul este în proces de reabilitare, amplasamentul fiind predat constructorului.
„În cursul zilei de 22 iunie a.c., ca urmare a fenomenelor meteorologice manifestate la nivelul municipiului Sibiu, caracterizate prin precipitații abundente, s-au înregistrat acumulări de apă la nivelul subsolului clădirii principale a Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu.
Precizăm că imobilul se află în prezent în proces de reabilitare prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), amplasamentul fiind predat executantului lucrărilor. În aceste condiții, nu vă putem furniza informații suplimentare”, spune Ana Mureșan, purtător de cuvânt al Poliției Sibiu.
„Toată lumea s-a mobilizat foarte bine”, spune Camelia Grigore, managerul Spitalului de Pediatrie din Sibiu, despre situația de ieri.
„A fost inundat subsolul și la noi așa cum au fost mai toate subsolurile. Am avut sprijin din partea pompierilor care au venit și ne-au ajutat să scoatem apa. Toată lumea s-a mobilizat foarte bine și, din fericire, nu avem pagube”, precizează Grigore.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Un răspuns
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Ba-i corect, Baloo: Cine omoara pe Cibin? Venea!.
arbori sau copacei??! taiam arbori seculari sa ii inlocuim cu gatejele de aratar japonez si tufe(ca fufe avem destule)!!! multa…
vara, in perioada de concedii/vacanta ca hotii cand ” boierii” nu-s acasa!
4,6 milioane de lei pentru un pasaj pietonal între două cartiere despărțite de calea ferată, dar pentru mașini mai vedem…
Garda Forestieră Pitești este o structură subordonată Gărzii Forestiere Ploiești. Silvia a scris corect. Mai ai de învâțat, domn profesor…












Lasă un răspuns