O sectă care îl urmează orbește, care îl susține financiar cu cel puțin 10% din câștigul lunar și care îi trece cu vederea abuzurile sexuale. Acestea sunt printre concluziile documentarului Recorder despre fostul preot Cristian Pomohaci. Documentar în care o tânără din Sibiu descrie traumele suferite după ce familia ei a intrat sub influența celui aflat acum în arest preventiv. Și care a fost înregistrat mulțumind și altor sibieni pentru cei 10% donați lunar din salarii.
Amplul documentar realizat de Recorder pe subiectul sectei construite în jurul lui Cristian Pomohaci include și mărturiile unei tinere din Sibiu. De mică, aceasta a fost dusă de părinți la slujbele de noapte, care se țin într-un fost restaurant din Ernei (județul Mureș), în jurul căruia Pomohaci și-a amenajat o mănăstire. La slujbele de noapte se puneau în scenă ritualuri de exorcizare, „unde, ca la teatru, plătești ca să vezi anumite faze în care oamenii fac… nu știu, fac urât”.
Tânăra – la fel ca și alți martori din documentar – arată că prin aceste exorcizări regizate, Pomohaci nu făcea în cele din urmă decât să strângă sume mari de bani, de la cei care asistau la ritualuri.
În cazul fetei din Sibiu, traumele s-au agravat după ce în urma unui astfel de ritual de exorcizare, Pomohaci s-a apropiat de ea. „Se punea crucea pe cap oamenilor acelora «exorcizați», îi lăsa pe acolo țipând și l-am văzut că vine spre mine. Când am văzut că se îndreaptă spre mine, am început să plâng în hohote și tremuram de… îmi bătea și inima foarte tare, și am început să țip – dar eu n-am nimic, eu n-am nimic. Țipam că mi-era frică și nu mai puteam, simțeam că nu mai duc situația. A fost oribil”, povestește tânăra despre episodul petrecut pe când era copil.

În urma acestui episod, Pomohaci a indus părinților fetei ideea că aceasta „are ceva”. „Mi s-a promis vindecarea de acest demon care mă urma, care voia să mă omoare, să mă tragă în iad. Eram un copil. Eu credeam cu desăvârșire ce se întâmplă acolo, credeam tot ce-mi zicea, nici nu-mi puneam întrebări, pentru că ni se spunea că de Dumnezeu nu trebuie să ne îndoim. Și el, cum era omul lui Dumnezeu, și Dumnezeu vorbea cu noi prin el, trebuia să credem neapărat ce ne zice – până mi-am dat eu seama că ceva nu e în regulă”, mărturisește tânăra sub protecția anonimatului.
Au trecut ani întregi în care Cristian Pomohaci a început să primească bani de la familia fetei pentru rugăciunile pe care le face în vederea îndepărtării demonului. „A văzut că eram un om vulnerabil și a profitat de ideea asta. Scopul fiind să ia bani – cel mai probabil ți se face un calcul cât costă acele rugăciuni: sume de la 200 la 500, chiar 800 de lei, plus acea zeciuială, 10% din tot ceea ce câștigi. Se învârt foarte mulți bani acolo”.
Abuzuri sexuale ignorate
Cristian Pomohaci este, în prezent, aflat în arest preventiv într-un dosar în care este urmărit penal pentru infracțiuni contra libertății și integrității sexuale. Aceeași măsură i-a fost aplicată într-un alt dosar, deschis pentru trafic de droguri de mare risc.
Pe lângă alte mărturii despre abuzurile sexuale ale lui Pomohaci, și tânăra din Sibiu vorbește despre „comportamentul libidinos” al fostului preot. „Mai încolo, tot ducându-mă la el, am mai luat și câte o palmă la fund, câte o mână pe șold. Purtam o bluză mulată, mi-a pus mâna pe abdomen și mi-a zis: «Dar vai, ce ai slăbit!» Mi-a coborât mâna – ținea așa, două degete – din zona pieptului în jos, până aproape de zona intimă și acolo s-a oprit. M-am uitat la el și am văzut o figură absolut perversă – stătea cu limba scoasă la mine și râdea în același timp, era foarte libidinos”, povestește tânăra pentru Recorder. Trauma fetei (minoră la vremea abuzurilor) a căpătat dimensiuni și mai mari: părinții ei nu i-au crezut relatările despre abuzurile sexuale, pe care a avut curajul să le dezvăluie după ce a împlinit vârsta de 18 ani. „Părinții mei nu mă mai consideră chiar copilul lor, să zic așa – da, mă afectează foarte tare”.
„Mulțumim doamnei profesor universitar Mirela, de la Sibiu”
Documentarul Recorder include și mărturii ale unor foști angajați ai lui Pomohaci, mărturii nu doar despre abuzurile sexuale, ci și despre amploarea sumelor pe care sectanții fostului preot le donează acestuia.
De altfel, într-o înregistrare cu camera ascunsă de la o slujbă făcută după miezul nopții în fostul restaurant din Ernei, Pomohaci mulțumește și altor donatori din Sibiu. „Mulțumim doamnei profesor universitar Mirela, de la Sibiu. Mulțumim domnului director Ioan și domnului profesor Nicoleta, de la Mediaș, pentru altar, zeciuială din salariu, pe luna aprilie…”.
Abonat la bani publici în Sibiu
Exclus în 2017 din rândurile preoților de către Mitropolia de la Sibiu, Cristian Pomohaci a rămas o prezență constantă pe scena festivalurilor populare din județ. Sus pe muntele din Jina, Festivalul Bujorului din Gura Râului, Cântecele Munților din Sibiu sau Florile Oltului din Avrig sunt doar câteva evenimente finanțate din bani publici care l-au avut pe scenă pe Cristian Pomohaci. În cazul Bujorului de munte de la Gura Râului din 2019, Pomohaci a fost „cap de afiș” la scurt timp după ce fusese condamnat la închisoare cu suspendare pentru evaziune fiscală.
Documentarul Recorder dezvăluie, însă, și protecția de care Pomohaci s-a bucurat din partea unor autorități. Urmărește mai jos documentarul dat publicității în cursul zilei de ieri.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
11 răspunsuri
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Dacă instituțiile statului nu au reacționat la acel documentar cu justiția capturată, nu înseamnă că faptele nu există. Se vede de pe lună că justiția nu funcționează și este aservită unor interese obscure. Documentarul despre Pomohaci este la fel de adevărat, numai un om de rea credință nu vede adevărul.
-
-
-
Avea dreptul și obligația să reclame la poliție pt port ilegal de uniformă -preoțească-, de exemplu sau pentru foloase necuvenite pt că zicea că adună bani pt iconostas, iar aceea nu era o mănăstire recunoscută, darămite autorizată. De ce nu au făcut-o? Cazul de pe str. Dealului e asemănător întrucâtva
-
-
„Ia bani,plus acea zeciuiala din tot ce câștigi „!
Păi nu ești obligat să te duci;dacă ai „mansarda” dotată corespunzător, n-ai ce căuta acolo!
Alte zeciueli,însă, nu le poți evita:pe angajați îi prăduieste angajatorul,pe pensionari statul,primaria și comercianții!
Nu vedeți că aproape lunar se scumpește apa,canalul,gazul,curentul,telefonul,taxele,impozitele,medicamentele!
Cine e cel mai afectat?
Noi,bineînțeles!
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Burebista nu a trecut,cumva prin Sibiu?
(Acest comentariu a fost moderat din cauza informațiilor eronate pe care le conține)
„Ia bani,plus acea zeciuiala din tot ce câștigi „! Păi nu ești obligat să te duci;dacă ai „mansarda” dotată corespunzător,…
Scuze pt “ mîine opinii” s a scris singur și n am fost atent! E vb de “ mîine poimâine…
Probabil… vad ca mulți n au înțeles ironia!!! Cit mai putem fi ironici ca mîine opinii TS interzice și ironia…













Lasă un răspuns