Reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare în municipiul Sibiu va duce la închiderea străzii Moldoveanu, până la sfârşitul lunii noiembrie. Alături de Moldoveanu, şi alte străzi vor fi închise, pentru a permite executarea aceluiaşi tip de lucrări. Pe strada Moldoveanu, săpăturile vor începe pe 5 octombrie. Primul tronson care se va închide va fi cel cuprins între străzile Ştefan cel Mare şi Bucegi, iar circulaţia va fi deviată cu ajutorul semnelor de circulaţie. Lucrarea se va întinde până la sfârşitul lunii noiembrie, cu închiderea succesivă a traficului pe tronsoane.
Tot Sistem Yapi va lucra începând de azi şi pe strada Gh. Asachi la realizarea canalizării menajere (lucrarea este inclusă în finanţarea ISPA). Circulaţia pe această stradă se va realiza în condiţii de şantier şi se va încheia în data de 9 octombrie. Ultima lucrare demarată de această firmă va avea loc pe Calea Şurii Mari, pe tronsonul cuprins între străzile Căprioarelor şi Drumul Ocnei. Aici se va lucra la schimbarea reţelei de canalizare timp de 2 săptămâni, începând din data 12 octombrie. Traficul se va desfăşura în regim de şantier, arată reprezentanţii Primăriei Sibiu. "Pentru reluarea cât mai rapidă a circulaţiei în regim normal pe străzile pe care s-au executat intervenţii la reţele, SC DPC SA lucrează la capacitate maximă pentru refacerea carosabilului. Cele mai importante refaceri care se derulează în prezent sunt realizate pe străzile Morilor, şoseaua Alba Iulia şi Treboniu Laurian. Următoarele locaţii incluse pe graficul de lucru sunt străzile Autogării, Bahluiului, N.D. Cocea", se mai arată într-un comunicat de presă.
De asemenea, firma menţionată mai are incluse în grafic aproximativ 80 de lucrări de refacere ce vor fi realizate în urma lucrărilor la reţelele de electricitate, gaz şi apă-canal. Toate acestea vor fi realizate în următoarele 3 săptămâni. Municipalitatea sibiană doreşte să reamintească sibienilor că avizele de săpătură vor mai fi eliberate doar până la data de 15 octombrie, eliberarea lor fiind sistată pe perioada îngheţului, mai exact până anul viitor în 15 martie. Acestea vor mai fi eliberate doar în cazuri excepţionale, pentru intervenţii de urgenţă.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Calea Şurii Mari , Alba Iulia , Drumul Ocnei , Treboniu Laurian , Primăriei Sibiu , Tot Sistem Yapi
Vizualizari: 483
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Adi Gliga
Acum 5 ore
Calitate nu cantitate
Acum 6 ore
Pastor Marginas
Acum 6 ore
Nemo
Acum 6 ore
Ion Iliescu