Sâmbătă,
03.12.2022
Cer Senin
Acum
3°C

Ce stim despre noi?

Câţi dintre locuitorii srtăzii Brukenthal ştiu că într-una din case a locuit abuziv pricipele Gabriel Bathory când a ocupat cetatea noastră? Câţi dintre cei care lucrează în fostul hotel Bulevard ştiu că la mesele cafenelei Habermann ce se afla la parterul locaţiei îşi savurau cafeaua zilnic, intelectuali precum Caragiale, Slavici sau că George Coşbuc îşi scria celebra sa nunta a Zamfirei? Câţi dintre elevii Colegiului Brukenthal ştiu că sunt colegi, metaforic vorbiind, cu Nicolaus Olahus?
Vă mai dau încă câteva astfel de observaţii, spre deliciul celor care locuiesc pe străzile sau în cartierele amintite. Celor care stau pe străduţele Hipodromului între Piaţa Rahova şi strada Iorga le spun că de pe terenul unde astăzi se află blocurile lor a plecat Aurel Vlaicu în aventura sa aviatică. Celor din zona Cedoniei le amintesc ca numele cartierului lor vine hipodromului regal ce era construit undeva în apropierea lor.
Studenţii universităţii sibiene să îşi imagineze că în perioada războiului mondial pe holurile şi sălile clădirii de pe Victoriei l-ar fi putut întâlni pe Lucian Blaga împreună cu discipolii săi, viitorul „Cerc literar de la Sibiu”.
Politica sibiană s-a desfăşurat şi ea intens în Sibiu fie că vorbim de şedinţele guvernului românesc al Transilvaniei, desfăşurate într-una din casele bulevardului Victoriei, fie că vorbim de nenumăratele Diete ale Transilvaniei ţinute fie în Casa Albastră, sau în Casa Hecht (sediu al Universotăţii Săseşti) sau în Casa Filek, reşedinţă a guvernatorului provincial. Fiindcă veni vorba de această ultimă casă, cei care păşesc prin ea să se gândească la perioada medievală când pe locul clădirii actuale exista o clădire, să îi spunem de protocol a cetăţii, unde s-a odihnit chiar şi regi ai Ungariei, precum Vladislav al II-lea sau Matias Corvin.
Ce sunt toate acestea? Amintiri. Sunt amintirile cetăţii, ale oraşului nostru. Sunt acele detalii ce formează povestea burgului. Sunt acele detalii care formează o istorie. O istorie ce încă trăielte printre noi. Sunt multe astfel de povestioare, sunt mulţi paşi pierduţi prin cetatea noastră.
Noi, cei ce astăzi trăim în Sibiu şi la rândul nostru construim cetatea trebuie să cunoaştem toate aceste poveşti. Mai concret, Sibiul trebuie să îşi dezvolte traseele sale culturale. Metodele sunt simple. Aceste poveşti trebuie în primul rând popularizate iar acest lucru se poate face prin pliante date locuitorilor, prin plăcuţe aşezate pe toate casele, pe toate blocurile, pe toate străzile ce au o poveste. Astfel de amintiri ale unei cetăţi stau la baza acelei istorii romantice ce atrage mii de turişti sau ăn cazul nostru chiar şi un câteva milioane de turişti.
Când noi ca turişti mergem într-un oraş străin nouă, primul lucru vrem să îi vedem monumentele. Vrem să vedem Biserica neagră în Braşov sau Turnul pescarilor în Budapesta sau Poarta Btandenburg în Berlin sau castelul din Eisenach. Dar apoi începi să descoperi poveştile locului, legendele, amintirile. Începi să descoperi un alt fel de oraş, nu doar acel oraş muzeu dar acel oraş ce trăieşte şi care vieţuieşte de măcar o mie de ani. Acela este oraşul de care te îndrăgosteşti, acela este oraşul care ţi-l vei aminti mereu.
Haideţi să face ca şi oraşul nostru să intre pe acest traseu sentimental al turismului european. Să cunoască toată lumea intelectualii ce îşi beau cafeaua pe vechile terase ale urbei, politicienii ce au construit provincia, regii şi principii ce ne-au vizitat. Să cunoască marile iubiri ale Sibiului, marile uneltiri, marile bătălii, marile intrigi şi marile contrucţii.
Fiecare stradă a oraşului, fiecare casă, fiecare spaţiu îşi are povestea ei. Este păcat ca aceste poveşti să le fie cunoscute doar câtorva buchisitori. În primul rând sibienii trebuie să le cunoască, pentru ca mai apoi să le împărtăşim celor care vin să afle esenţa noastră, să afle secretele nostre. Trebuie să le impărtăşim celor care vin să se îndrăgostească de Sibiu.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus