Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

SUA cer inca 10.000 de soldati de la aliati pentru Afganistan

Turnul Sfatului
0

Statele Unite încearcă să îi convingă pe aliaţii NATO să trimită 10.000 de militari suplimentari în Afganistan în cadrul strategiei lui Barack Obama în regiune, în timp ce aceştia par dispuşi să trimită mai puţin de jumătate, relatează Mediafax, care citează New York Times. Statele membre NATO şi aliaţii acestora sunt reticenţi faţă de suplimentarea trupelor pe fondul scăderii accentuate a popularităţii conflictului afgan din cauza corupţiei în cadrul Guvernului lui Hamid Karzai.

Publicitate
Publicitate

După câteva săptămâni de deliberări, Obama îşi va anunţa marţi politica privind conflictul din Afganistan, oficialii considerând că discursul acestuia va avea forţa să îi convingă pe aliaţi să îşi consolideze sprijinul faţă de acest conflict, deşi întâmpină unele dificultăţi în acest sens.

Publicitate

Olanda şi Canada discută strategiile de retragere menţinându-şi ferm această decizie, în timp ce consilierii lui Obama au sugerat că acesta intenţionează să trimită alţi aproximativ 30.000 de militari în regiune.

Diferenţa până la 40.000, ar urma să fie completată de aliaţi, deşi suplimentările ar include militarii trimişi pentru a asigura securitatea în timpul alegerilor prezidenţiale din Afganistan, şi cei meniţi să instruiască armata şi poliţia locală.

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate