Miercuri,
05.10.2022
Ceata
Acum
4°C

Centura Sibiului, prinsa in planul lui Berceanu de constructie a 101,46 km de autostrada in 2010

Noul ministru al Transporturilor, Radu Berceanu, a promis pentru anul 2010 construcţia a 101,46 km de autostradă. În planurile sale a pus şi cei 17,56 km din centura Sibiului, în regim de autostradă. Defalcat, cei 101,46 kilometri reprezintă 12 kilometri din tronsonul Bucureşti-Moara Vlăsiei, 42,5 kilometri tronsonul Moara Vlăsiei-Ploieşti, centura Sibiu în lungime de 17,56 kilometri, 9,4 kilometri din tronsonul Turda-Gilău al Autostrăzii Transilvania, doi kilometri din viaductul de la Suplacu de Barcău şi 18 kilometri de la Dolea-Sarsig (judeţul Bihor) din Autostrada Transilvania.
Totodată, În 2010, Ministerul Transporturilor intenţionează să efectueze lucrări de construcţie a autostrăzilor pe 508,16 kilometri, să lucreze la 12 centuri ocolitoare, respectiv 205 kilometri, şi să finalizeze modernizarea a 855 kilometri de drumuri naţionale.
Recent, Berceanu a declarat că va solicita Ministerului Finanţelor sumele reprezentând 3,5% din PIB pentru bugetul ministerului pe 2010. "Chiar dacă am spus de mai multe ori că, pentru 2010, avem nevoie de 3,5% din PIB, discuţiile recente sunt tot la fel, adică 1,3% din PIB, ceea ce reprezintă cea mai mică alocare de fonduri din ţările europene", a spus Berceanu.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

13 comentarii

love

Acum 12 ani

O sa vedeti voi ca tot miticii va salveaza,ca cu sasu sa va stergeti la cur
Raspunde

centura

Acum 12 ani

la cite voturi a luat pdl-ul la sibiu ar fi culmea nesimtirii sa nu finalizeze centura
Raspunde

Sasu..

Acum 12 ani

Sa va spalati la Kur cu sasu si berceanu' ca de aia platesc impozite sa-mi faca o centura macar in oras sa nu mai vad roata de turc in oras...
Raspunde

Klovn Ciolhanis

Acum 12 ani

Sa vedeti ca tot sasul o sa culeaga "laurii", atunci cand va fi centura gata! Nu va fi prima oara cand se va lauda cu meritele altora.
Raspunde

dan

Acum 12 ani

@Klovn Ciolhanis, ai dreptate,va incerca dar acum nu il va mai lua lumea in serios mai ales dupa gafele de la alegeri
Raspunde

vaaaai

Acum 12 ani

Doamneeee, catzi papagali destepti pe metru patrat !!! Cum le cunoasteti voi pe toate mai zmeilor.
Raspunde

mi-e lehamite

Acum 12 ani

ce dobitoc berceanu asta, oare cum o sa circulam intre tronsoanele de autostrada date in folosinta? ne va pune elicopter la dispozitie sa ne mutam masinile? in orice tara normala autostrada se prelungeste de unde a ramas, si nu se fac tronsoane care nu au valoare decat pe hartie. iar dupa aceea sunt necesari bani pentru intretinerea autostrazilor, care oricum nu se folosesc. si uite asa firmele destepte mai spala niste bani pentru cine trebuie sa se imbogateasca.
Raspunde

Agatha

Acum 12 ani

Daaa, cum nu credeti? O sa va faca Berceanu la toti PPdekeii, cate o centura de castitate la neveste, de culoare portocalie, ca sa fie sigur ca nu o sa mai faceti urmasi asa de idioti ca voi.
Raspunde

un sibian

Acum 12 ani

Berceanu este una din cele mai mari jigodii in viata!!! Pentru "love" - tu esti unul din cei mai mari imbecili in viata...
Raspunde

sanda

Acum 12 ani

Rusine,orasu Agnita cu zapada, mai rau nu se poate.Asta da primar ,
Raspunde

jiji

Acum 12 ani

aveti dreptate
Raspunde

love, @sibianul ala fraier

Acum 12 ani

saracule, io sunt tac'tu bai fraiere! i-am bagat-o sub coada lu' ma-ta cand eram pilit, si de aia ai iesit tu asa de retardat....
Raspunde

LOL

Acum 12 ani

Auziti la love:,,O sa vedeti voi ca tot miticii va salveaza,ca cu sasu sa va stergeti la cur" pai centura trebuie facuta de ministerul transporturilor nu de primaria Sibiu. Si ce vrei sa zici cu ,,mitici va salveaza'' de parca ne-ar da bani de la ei, nu din taxele luate de la toti.
Raspunde