În niciun caz mie. Că nu primesc un salariu mai mare şi nici nu îmi fac mai mulţi prieteni. Şi nici nu dorm mai liniştit. În mod clar, nu îi foloseşte nici lui Ilie Carabulea. Afacerile nu îi vor merge nici mai prost, dar nici mai bine dacă i le bag eu în seamă.
Mai mult ca sigur, ceea ce scriu eu acum nu foloseşte nici familiei şi nici partenerilor de afaceri ai lui Ilie Carabulea. Pentru că el joacă la alt nivel. Şi la acest etaj nu ajung ameţitele noastre organe de control. De anchetă. Poliţişti sau procurori. Judecători. Dreptatea. Nu bagă ei în seamă ceea ce scriu eu. Îi doare în cur şi privesc în sus fluierând – Ilie Carabulea este deasupra puterilor lor.
Ilie Carabulea sprintează la un nivel greu de închipuit pentru mine. Orice îşi pune în cap reuşeşte. Cu abilitate speculativă. Apoi cu bani. Mulţi. Cu influenţă şi putere. Face afaceri de zeci de milioane de euro, iar în virtutea sumelor îşi permite să treacă peste orice lege sau normă morală.
Eu sunt un nimic, el „gestionează vieţile a şase mii de oameni”. Este un stat în stat, prin urmare, în virtutea armatei de oameni care lucrează pentru el. Mai demult mi se părea normal – şi cred şi acum – că statul ar trebui să trateze altfel cu Ilie Carabulea decât cu Traian Deleanu. Primul e un important om de afaceri, de pe urma lui statul ar trebui să câştige mulţi bani cu care să ofere unor limbrici ca mine protecţie socială, să îi ajute în incapacitatea de a-şi plăti ratele la bancă pentru că nu mai au serviciu. Dar de la a trata diferit cu Ilie Carabulea şi până la a-i servi pe tavă orice idee e cale lungă.
Statul e compus din alţi limbrici în faţa lui Carabulea. Care fac sluj în faţa averii, puterii şi influenţei lui Ilie Carabulea. Îi doare în cur şi pe ei dacă eu scriu sau nu că i-au favorizat afacerile lui Carabulea.
Cel mult, ceea ce tot scriu eu despre ceea ce pare în neregulă foloseşte doar orgoliului meu propriu. Şi cum nici acesta nu mai e destul de umflat, încep să mă plâng. Că scriu degeaba. Că îmi mănânc degeaba zilele până seara târziu, doar să mă laud cu un subiect. Săptămâna viitoare, va fi istorie, o durere în cur uitată.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Traian Deleanu , Ilie Carabulea
Vizualizari: 474
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Allahu akbar
Acum 1 oră
Lupul
Acum 3 ore
Adrian
Acum 4 ore
Emil
Acum 6 ore
Emil